НОВИНИ

Магера радить Турчинову зупинити дію рішення "Ради" Криму про референдум і звернутися до суду

В.о. президента - голова Верховної Ради України Олександр Турчинов може зупинити дію рішення Верховної Ради АР Крим про референдум і звернутися до Конституційного Суду. Таку думку висловив заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера на своїй сторінці у Facebook.

Магера додав, що його думка не є офіційною позицією ЦВК, а він публікує коментар як правник.

Заступник голови ЦВК наголосив, що рішення про референдум у Криму ухвалено з порушенням законодавства, та й узагалі АРК не має права на місцевий референдум із питання про входження до іншої держави.

Магера нагадав, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України, її повноваження визначені Конституцією нашої держави: "Серед них нема повноважень щодо нормативного регулювання проведення в АРК референдумів".

За його словами, зараз "існує законодавча прогалина в частині місцевих референдумів, яка може бути заповнена виключно Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні".

Магера зазначає, що хоча п.2 ч.1 ст. 138 Конституції України відносить до повноважень АРК організацію та проведення місцевих референдумів, "АРК безпосередньо не наділено компетенцією утворювати комісії із місцевого референдуму". Заступник голови ЦВК зауважив, що АРК має повноваження затверджувати лише склад виборчої комісії АРК: для виборів – не для референдуму.

Магера наголошує, що ч. 2 ст.138  Конституції України дозволяє делегувати АРК інші повноваження законами України, "проте, жоден закон України не делегує АРК повноважень нормативно регулювати організацію і проведення референдумів в АРК або утворювати комісії із референдуму в АРК".

За його словами, "АРК має право на проведення місцевого референдуму, але такий референдум може бути проведений лише з питань, віднесених до відання АРК" (п. 3 ч. 2 ст. 9 закону про Верховну Раду АРК, п. 5 ч. 1 ст. 8 закону про АР Крим, ч. 1 ст. 6 та п. 7 ч. 1 ст. 18 Конституції АРК).

"АРК не може призначати референдум про входження до іншої держави ще й тому, що вона не є суб'єктом міжнародного права, а суверенітет України поширюється на всю її територію, в тому числі – на АРК", - наголошує Магера.

Він також вказує на "очевидні ляпи в самому рішення ВР АРК" і те, що "незрозуміло, про яку редакцію Конституції Криму 1992 року йдеться - травневу чи вересневу". Це свідчить про те, що документ приймали поспіхом і раніше його не планували, вважає Магера.

"З огляду на перевищення повноважень Верховною Радою АРК з боку офіційного Києва повинні бути вжитті відповідні заходи реагування. Зокрема, виконувач обов'язків президента України - голова Верховної Ради України має повноваження зупинити дію рішення ВР АРК із одночасним зверненням до Конституційного Суду України", - заявив Магера.

Нагадаємо, 6 березня Верховна Рада Криму прийняла рішення про входження Автономної республіки Крим до складу Російської Федерації. ВР Криму також призначила на 16 березня референдум з цього питання.

Перший віце-прем'єр Криму Рустам Теміргалієв заявив, що рішення про вступ Криму до складу РФ вже набуло чинності, референдум потрібен тільки для його підтвердження. 

У Держдумі РФ вже заявили, що готові розглянути законопроект про можливості приєднання Криму до Росії «наступного тижня».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.