НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Медіаексперт: Влада Росії сама повірила у власну пропаганду

Україна програє інформаційну війну Росії. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив пофесор кафедри радіомовлення і телебачення Львівського національного університету імені Івана Франка Борис Потятиник.

«В цілому Україна зараз програє інформаційну війну Росії. Мені здається, що московське керівництво саме повірило у власну пропаганду. Адже всі офіційні заяви керівників свідчать, що вони повірили в те, що говорять їхні канали», – вважає Потятиник.

Наслідки серйозної інформаційної пропаганди, стверджує дослідник, зараз помітні не тільки в Росії, а й в Україні.

«Пропаганда мала дуже потужний вплив на Сході впродовж минулих років і формувала питання стереотипів і фреймів, які відразу складно зруйнувати. Тому в часи загострення вони проявляються», – заявив медіаесперт.

На його думку, теперішня українська влада включилась до інформаційної війни, зокрема є спростування тих пропагандистських штампів, які поширюються.

«Але дуже ефективною є самоорганізація суспільства у протидії російській пропаганді, подібно до того, як була самоорганізація Майдану. І зараз серед тих речей, які доволі ефективні, – це звернення етнічних росіян, які проживають на території України, до жителів Росії: у них, зокрема, ставиться під сумнів брехня, яка поширюється російськими телеканалами. Ефективними також є блогосфера, де розвінчуються міфи, розміщення відеороликів-зверненень до росіян», – наголошує Потятиник.

На його думку, це хоч і запізнілий механізм, але ефективний.

«Згуртованість громадських активістів і журналістів може сприяти уникненню війни. Але не маймо ілюзій, що це сутєво змінить погляди, стереотипии, бо для цього потрібні суттєві зміни у психології і настроях російського суспільства», – наголошує експерт.

Потятиник вважає, що громадянська позиція журналіста зараз не суперечить об’ктивності і збалансованості.

«Бо дехто намагаться ці речі протиставляти – або громадський активіст, або журналіст, але, на мою думку, зараз для того, щоб бути об’єктивним журналістом, потрібно бути громадським активістом. Зверну увагу на велику відмінність у політичній культурі Заходу й Сходу. Так журналісти, які не підтримали Майдан, у Львові мали можливість вільно дискутувати, відстоювати свої погляди. У той же час журналісти на Сході, які підтримували Майдан, не мали можливості висловлювати свої думки, їм погрожували й їх переслідували», – вважає експерт.

Проте, на його погляд, зараз недоцільно відключати російські телеканали на Сході й Півдні, бо це приведе до ескалації конфлікту.

«У майбутньому потрібно продумати грамотну політику щодо цього питання», – вважає Потятиник.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.