НОВИНИ

У Львові інтелігенція вимагає від влади поважати мовні потреби півдня і сходу України

Провідні культурні діячі Львова закликали парламент та уряд проводити зважену мовну політику. Про це йдеться у відкритому листі інтелігенції.

"Ми вимагаємо від Верховної Ради, новопризначених членів уряду та в.о. президента України проводити зважену культурну і мовну політику", - зазначається у листі.

"Україна пережила трагічні дні. Сотні дітей нашої Вітчизни загинули, тисячі поранених. Ми зі сльозами на очах ховаємо найкращих, тих, кого вбив режим Януковича. Водночас ми з тривогою чуємо запальні фрази про необхідність наступу на схід і південь України.  Ми закликаємо Верховну Раду до виваженості. Злочини режиму мають розслідуватись без зволікань, а всі їх натхненники, організатори та виконавці повинні понести суворе покарання. Але розслідування злочинів і притягнення вбивць і бандитів до відповідальності не слід підміняти "судом Лінча" чи полюванням на відьом. Найважливіше, аби покарання убивць було невідворотним й у країні були проведені послідовні та  глибинні реформи", - йдеться у зверненні.

За словами авторів відкритого листа, впродовж десятків років на сході й півдні України "проводилась політика свідомої культурної колонізації та деукраїнізації, заручниками якої стали пересічні люди".

"Але ми проти цькування людей через місце проживання чи мову спілкування, бо скористають з цього лише вороги України. Тисячі мешканців сходу й півдня України дезорієнтовані й не розуміють, що відбувається, позаяк чують лише московську пропаганду.  Ми маємо шанс збудувати нову, чесну й справедливу Україну і зберегти її територіальну цілісність. Але ми не повинні нав’язувати донеччанам чи кримчанам галицького способу життя. На Майдані пліч-о-пліч з українцями стояли росіяни, поляки, білоруси,  вірмени, євреї, грузини, татари  та інші. Всіх їх об’єднала щира любов до України  і ненависть до тиранії. І за це вони заплатили страшну ціну – ціну власної крові", - наголошують представники львівської інтелігенції.

"Ми повинні шанувати культурні й мовні потреби мешканців сходу й півдня, аби вони не почувалися чужими в Україні. Ми повинні продемонструвати принципово нову якість України, котра не буде штучно ділити своїх громадян на різні "ґатунки". І ми закликаємо не дозволити політичним маргіналам спекулювати на крові й намагатись знищити територіальну цілісність нашої Держави", - йдеться у листі.

Звернення підписали політичний діяч і дисидент Юрій Шухевич, письменник Ігор Калинець, правозахисник Мирослав Маринович, громадський діяч Іван Вакарчук, письменник Роман Іваничук, культуролог і політолог Тарас Возняк, філософ, письменник і журналіст Антін Борковський, письменниця Звенислава Калинець та перекладачка Наталія Іваничук.

Як відомо, 23 лютого Верховна Рада скасувала мовний закон Ківалова-Колесніченка.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.