НОВИНИ

  ▪   Ольга Ворожбит

З початку року масові протести сколихнули більше десятка країн світу

Корупція, безробіття або низький рівень оплати праці змушують людей масово виходити на вулиці у різних частинах світу – від Венесуели до Камбоджі.

Наприкінці 2013-го року видання The Economist оприлюднило своє дослідження, де визначило, в яких країнах ймовірно можуть вибухнути протести у 2014 році. До червоного списку країн, які перебувають у найбільшій зоні ризику належали і Боснія, і Венесуела. Саме ці дві країни привернули до себе найбільше уваги протягом останнього тижня у зв’язку із масовими акціями протесту. Проте в цілому за два місяці 2014 року масові протести відбулися, або тривають досі у більш ніж десяти країнах світу.

Досі тривають протести у Таїланді, які розпочались ще у листопаді минулого року . Основна вимога протестувальників – зміна уряду, який очолює Їнґлак Чинават. Хоча, як стверджують протестувальники, уряд в країні «маріонетковий» і ним насправді керує брат Їнґлак – Таксін Чінават, який втік з країни через звинувачення у корупції. Через протести загинуло вже щонайменше десять осіб.

Працівники легкої промисловості у Камбоджі часто виходять на протести протягом останніх років. Один із останніх масових мітингів у столиці країни Пномпені відбувся 24 грудня. Тоді десятки тисяч працівників фабрик із пошиття одягу вийшли на вулиці міста, вимагаючи в уряду підвищення мінімальної зарплати у цій промисловості до $160. Влада спершу не реагувала, потім погодилася підвищити до  $100 з першого лютого, що не задовольнило робітників і протест тривав 10 днів, поки його жорстоко не розігнали спецпризначенці 3 січня. Поліція застосувала до протестувальників вогнепальну зброю і щонайменше четверо осіб загинуло. 26 січня десятки тисяч протестувальників знову зібралися на вулицях. Під час цього протесту внаслідок сутичок із міліцією  щонайменше 26 осіб було затримано.

Камбоджа є одним із найпопулярніших місць, де відомі бренди шиють свій одяг. Така популярність зумовлена дешевизною робочої сили в країні, де у цій галузі працює близько 600 тис. працівників.

На початку січня внаслідок протестів ісламістів у Єгипті загинуло щонайменше 17 осіб. Протестувальники загинули внаслідок придушення міліцією протесту. Смертельні випадки зафіксовані в п’ятницю в Каїрі, Александрії, Ісмаїлії та інших містах. Прихильники руху протестували проти запровадженої владою військових заборони на демонстрації.

8 січня відбулися чергові протести у Тунісі. Протестувальники стверджували, що вони не відчувають змін після революції 2011 року, зокрема невдоволення викликали надто високі податки та те, що країна не рухається у демократичному напрямку. Як писали ЗМІ, ці протести кидали виклик новообраному прем’єру Тунісу Мегді Джомаа, який змінив на посаді тимчасового прем’єр-міністра Алі Лаараєда.

Тисячі людей вийшли на вулиці бразильського міста Сао Паоло 26 січня, а 9 лютого у Буенос-Айресі. Відбулися сутички з поліцією, внаслідок цього 126 осіб було затримано міліцією. Ці протести стали продовженням минулорічних протестів, у яких взяли участь більше мільйона осіб. Причиною протестів стало використання урядом величезних коштів для проведення Чемпіонату Світу з футболу, який цього року приймає Бразилія. 

Тривають протести і в Туреччині. Вони розпочалися у травні 2013 року у зв’язку з реконструкцією площі Таксим та парку Гезі, що розташований поряд. Пізніше ці протести переросли в антиурядові виступи. Уряд країни за допомогою сили кілька разів розганяв протестувальників, проводилися масові облави. Останнім приводом до масових урядових протестів стали плани влади запровадити законодавство, яке б встановлювало серйозний контроль над користувачами інтернетом. Протести, які відбулися 19 січня було розігнано із застосування водометів, гумових куль та сльозогінного газу.

Десятки тисяч іспанців вийшли на вулиці Мадрида на початку лютого, щоб висловити свій протест проти планів уряду обмежити доступ до права на аборт в країні. За даними поліції на протест 1 лютого вийшло близько 15 тисяч жителів Іспанії.

З 4 лютого 2014 року серія багатотисячних протестів відбулася у Боснії та Герцеговині. Причиною протестів стали складне економічне становище, безробіття та корупція.  Близько 40% населення не мають роботи. Ці протести стали наймасовішими з часів закінчення Боснійської війни. У сутичках із поліціями постраждало більше 100 осіб. Протестувальники підпалили урядові будівлі у найбільших містах Боснії - Сараєво, Тузлі, Зениці та Мостарі.

Під час десятитисячного (за повідомленнями BBC) протесту у Венесуелі у середу, 12 лютого, загинуло щонайменше 3-є осіб. Протестувальники, в основному студенти, вимагають відставки президента Ніколаса Мадуро. У Венесуелі один із найвищих рівнів злочинності у світі, а рівень інфляції найвищий в регіоні.

У 2014 році тривають протести і у Південній Африці. Десятки тисяч шахтарів протестували на початку лютого у Кейптауні, вимагаючи підвищення зарплат. А у січні, внаслідок протестів через брак води, у протестах було вбити четверо осіб.

Вже третій місяць тривають протести і в Україні.