НОВИНИ

  ▪   Оксана Хмельовська

Економіст: обвал гривні спричинило активне виведення можновладцями своїх грошей за кордон

Передумовою для девальвації гривні стало бажання деяких політиків, які наразі при владі, убезпечити свої гроші виведенням їх за кордон. Про це заявив у коментарі Тиждень.ua економіст Любомир Шавалюк.

«На мою думку, спусковим гачком послужило бажання деяких політиків, які зараз при владі, убезпечити частину грошей, які були в українських банках, перевівши їх за кордон. Наскільки я розумію, активного ажіотажу з боку населення у купівлі валюти не було. Спостерігається трохи підвищений попит, але банки могли б його цілком задовольняти», – вважає Шавалюк.

За його словами, зараз на міжбанківському ринку спостерігаються рекордні обсяги торгів.

«А такі обсяги можуть бути потрібні лише дуже багатим людям, які мають сотні мільйонів-мільярдів доларів на рахунках у банках. Я думаю, з боку таких людей йде хвиля убезпечення своїх статків. І відповідно цей ажіотаж створили вони», –наголошує економіст.

На його думку, підвищення курсу долара є позитивним для економіки України.

«Є позитивний момент: девальвація гривні усуває диспропорції в економіці й платіжному балансі. Хоча теперішній рівень ще не достатній для того, щоб повністю усунути диспропорцію, але це вже поштовх. А негативно є те, що населення втрачає у доходах, у заощадженнях», – заявляє Шавалюк.

Експерт вважає, що після зростання курсу долара економіка України активізується.

«Для банківського сектору така ситуація адекватна, він її переживе. Зараз Національний банк не стримує цього процесу, сенс був його стримувати, коли влада була у незмінних руках. Згадайте, «Стабільний курс долара до виборів» є одним із слоганів на передвиборчих перегонах 2015 року діючого президента Віктора Януковича. Тепер сенс у такому слогані сумнівний», – коментує економіст.

На його думку, Майдан переграв цю ситуацію, тому для влади не має особливої потреби стримувати курс.

«Нацбанк вирішив не розпорошувати останні резерви й скористатися моментом Майдану, поправивши пропорції економіки й платіжного балансу. Ну, у разі чого зростання курсу долара можна буде легко списати на Майдан і не брати на себе відповідальності», – підсумовує економіст.

Як повідомлялось,  в.о. прем'єр-міністра Сергій Арбузов на засіданні уряду заявив, що гривню обвалюють не проблеми економіки, а Майдан.

Сьогодні гривня на міжбанку впала до 9,40 грн за долар.

4 лютого Нацбанк вийшов на ринок з продажем американської валюти за курсом - 8,6000. 

Нагадаємо, уряд прогнозував курс гривні на 2014 рік на рівні 8,5 грн / $1. Курс гривні на міжбанку за 2013 знизився на 3,1 % - до 8,2850 грн / $1.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.