НОВИНИ

  ▪   Вікторія Матола

Експерт: ЄС закручує гайку санкцій проти України повільно, щоб не зірвати різьбу

Остання резолюція ПАРЄ – найжорсткіша за весь період незалежності України. Про це в коментарі Тиждень.ua політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Перші такі резонансні резолюції були ще по російській війні в Чечні, білоруських подіях. А тепер і Україна докотилася до цього. Щодо України таких резолюцій раніше не було… Це так би мовити останнє попередження», - зазначив він.

Горбач зауважує, що цікавим елементом резолюції визнаний тиск на Україну зі сторони Росії.

«Вперше з’явилося в резолюціях ПАРЄ – пряме посилання на тиск Росії. Зокрема, російський тиск на Україну негативно оцінений і йдеться про те, що це призвело до політичного конфлікту і до порушення прав людини в Україні. Тобто Росію вперше названо винуватцем проблем в інших країнах. Такий своєрідний тренд останнього року у відносинах Росії і ЄС. Тобто російський економічний, політичний тиск, у тому числі персональний на Януковича у питанні непідписання угоди про асоціацію з ЄС... Тепер це в Європі розглядається як фактично встановлений факт і буде кочувати з одного тексту резолюції в інший», – зазначає експерт.

Як зауважує Горбач, резолюція ПАРЄ – це скоріше моральний вплив на керівників України.

«Санкції Ради Європи носять більше моральний характер, а не політичний чи економічний безпосередньо. Максимум що можуть зробити – це виключити з цієї організації Ради Європи або як зараз в резолюції зазначено – позбавити права голосу. Втім, не варто ні переоцінювати, ні недооцінювати резолюції ПАРЄ. Вони фактично стають прикладом для інших організацій, для інших країн у питанні якраз санкцій і дипломатичного тиску на керівництво тих країн, які порушують права своїх громадян», – заявив Горбач.

На питання, чому ЄС не вводить санкцій одразу для протидії продовження насильства і порушення прав людини в Україні, експерт відповів:

«Санкції – це одноразова зброя. Це як ядерна зброя. Її можна застосувати лише раз. Після цього долається імунітет, тобто якщо проти когось застосовані санкції, то потім він вже на це не зважає. Тому Євросоюз і Захід загалом дуже обережно до цього ставляться. І, як правило, наводиться приклад Білорусі, коли санкції були застосовані, але належним чином це не вплинуло на білоруський режим. Лише згорнувся діалог західних держав з цим режимом. І тому якщо можна ще затягувати чи закручувати цю гайку, то вони (ЄС і США. – Ред.) робитимуть це поступово, щоб не зірвати різьбу».

Разом з тим, Горбач вважає, що позиція ЄС, яка періодично звучить, зокрема, в текстах резолюцій щодо України, впливає на українську владу.

«Очевидно має (вплив. - Ред.). І поведінка парламентської більшості, зокрема фракції ПР, про це свідчить, що вони коливаються, вони занепокоєні», – додав він.

Нагадаємо, напередодні Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію стосовно України. Згідно з документом, питання санкцій відносно української влади можуть розглянути у квітні, якщо в Україні триватимуть порушення прав людини і у випадку силового розгону Майдану. Асамблея засудила ескалацію насильства під час протестів, що призвела до щонайменше 5 жертв.

Українську владу закликали вступити у відкриті, чесні та ефективні переговори з опозицією, щоб віднайти широкий консенсус. А Росії нагадали про зобов'язання відмовитися від тиску на інші країни.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.