Український тиждень № 13 (645) від 26 березня

Зміст номеру:
Бригади екстреної допомоги робитимуть експрес-тести на коронавірус. Бригади екстреної допомоги не робитимуть експрес-тестів на коронавірус.
Андрій Голуб
Суспільство
Усе не просто погано, а дуже погано. Проблема не у відсутності інформації — її достобіса, а в здатності її перетравити й зробити висновки. Я вже не кажу: почати діяти в розумний спосіб. Крихітна навіть не істота, а всього лише комбінація молекул, яку не в кожний мікроскоп роздивишся, поставила догори дригом щоденний порядок речей в окремих сім’ях, країнах і для цілого людства.
Юрій Макаров
Авторські колонки
Як повернення Олексія Левіна може вплинути на розслідування вбивства Катерини Гандзюк
Станіслав Козлюк
Суспільство
Які висновки можна зробити з періоду між економічними кризами
Любомир Шавалюк
Економіка
Тероризм, ядерна катастрофа, цунамі та сьогоднішня епідемія належать до категорії провідних ризиків. Вони можуть мати величезний вплив: насамперед на людство, а також на економіку, політику, культуру, соціальну сферу, навіть у випадках, коли ймовірність, що вони здійсняться, слабка. Сучасне суспільство пригнічене передчуттям небезпеки, яку воно часто саме ж і продукує і до якої не знає, як підступитися.
Мішель В’євйорка
Авторські колонки
Як недовіра до держави та брак медіаграмотності ускладнюють боротьбу з коронавірусом
Максим Віхров
Суспільство
Як нинішня криза впливає на економічну систему
Любомир Шавалюк
Економіка
Карантин будь-якого життєрадісного неробу перетворить на домашнього філософа. Хтось згадає про мудрі книги, хтось про фільми, які «про все це попереджали», хтось за лічені дні перетвориться на вірусолога-самоучку з 1000+1 порадою, що треба робити.
Дмитро Крапивенко
Авторські колонки
Як різниться боротьба з коронавірусом у країнах з різним політичним режимом
Ольга Ворожбит, Юрій Лапаєв
Світ
Досвід Іспанії у боротьбі з COVID-19 визначає основні фронти: забезпечення ліжкомісцями, захист медперсоналу і порятунок економіки без повної її зупинки
Анна Корбут
Світ
31 грудня в китайському місті Ухань був офіційно зафіксований перший випадок пневмонії невідомого походження.
Ганна Чабарай
Суспільство
Олімпійці трималися до останнього. Тієї миті, коли через спалах пандемії коронавірусу встигли скасувати або попереносити майже всі змагання міжнародного й національного масштабів, Міжнародний олімпійський комітет зволікав до останнього.
Іван Вербицький
Світ
Як релігійні громади відповідають на актуальний виклик
Роман Малко
Суспільство
Як світове мистецтво реагує на епідемії
Катерина Барабаш
Культура
Для лікування COVID-19 намагаються якомога швидше знайти ліки. Тестують засоби, що допомагають проти малярії, гепатиту чи розсіяного склерозу. Такий підхід фахівці називають переорієнтуванням (repurposing)
Аня Ґармс
Наука
Поки ринки потерпають від пандемії, деякі підприємства шукають вакцину. Вкладники в акції та фондові продукти у сфері охорони здоров’я можуть опинитись у виграші
Аня Еттель, Гольґер Чепіц
Економіка
Покривати свої помилки. Спрощувати розвиток подій. Перебільшувати власні досягнення. Ігнорувати контекст. Поширювати брехню. Вимагати вдячності. Такий підхід знайомий усім, хто стежив, як раніше Радя­нський Союз, а нині Росія, розглядає Другу світову війну. Проте так само й Комуністична партія Китаю дає раду з епідемією коронавірусу.
Едвард Лукас
Авторські колонки
Відколи криза коронавірусу щосили охопила більшість європейський країн, там з поля зору практично повністю зникли всі інші внутрішньо- та зовнішньополітичні теми. Екстремальні виклики, як-от наплив біженців біля грецького зовнішнього кордону ЄС і війна на знищення та вигнання в Сирії, раптово опиняються в забутті. Ніхто не говорить навіть про загрозу кліматичної катастрофи, про яку в Німеччині з майже релігійним піднесенням тривалий час ішлося в усіх політичних і суспільних дискусіях.
Ріхард Герцінґер
Авторські колонки
Криза, пов’язана з коронавірусом, демонструє, що дружба між Німеччиною та Францією не надто міцна. У Франції запитують, чому німецький федеральний уряд не запроваджує заборону виходу людей на вулицю
Мартіна Майстер
Світ
Як челенджі та флешмоби стали новою онлайн-розвагою покоління Z
Надія Баловсяк
Наука
Найліпші світові лабораторії обіцяють вакцину від коронавірусу SARS-CoV-2 щонайменше за рік. Зараз над нею працюють десятки тисяч кваліфікованих науковців, отримуючи від лікарень велетенські обсяги даних. А ось гомеопати та інші представники альтернативної медицини уже сьогодні точно знають, чим лікувати хворобу. Недовіра до системи охорони здоров’я загалом, брак знань у людей, надія на диво й конспірологія — їхні найкращі союзники в монетизації страху.
Олег Фея
Авторські колонки
Пандемія коронавірусу, що стрімко поширюється світом, схоже, стала спусковим гачком, який стрімко руйнує великі міфи нашої доби. Міф про надійність системи охорони здоров’я в розвинених країнах світу. Міф про прозорість кордонів і стирання бар’єрів. Міф про те, що в демократичних цивілізованих державах громадяни поводяться раціонально. Врешті-решт, міф, нібито глобальні виклики — це міф.
Назар Розлуцький
Авторські колонки
Багатогранний феномен Леонардо да Вінчі, хоч скільки до нього звертайся, зачаровує нерозгаданістю, подібно до посмішки Джоконди. Саме тому новітня біографія ренесансного вмільця авторства Волтера Айзексона знову вабить читача можливими контекстами.
Тарас Лютий
Авторські колонки
Чому більшовикам вдавалось експортувати в Україну не лише свою політику, а й ідеологію
Станіслав Кульчицький
Історія
Про невідомі факти з діяльності національно-визвольного руху на Донбасі у ХХ столітті, роль агентів КГБ у знищенні антирадянського опору та власні спроби викупити архіви з окупованого Донецька Тижню розповів історик Олександр Добровольський.
Єлизавета Гончарова
Історія
Попри скасування Лондонського книжкового ярмарку, Тиждень зустрівся з професором Лондонського університету Роял Гелловей Робертом Гемпсоном, щоб поговорити про спроби сучасних авторів написати «великий роман», поетичне лобі в британській літературі й те, як зосередження уваги англійців на Другій світовій війні посприяло Brexit
Богдана Романцова
Культура
«Хати у вишиванках» — так поміж люди називають будівлі земських шкіл, які понад сто років прикрашають села на території колишнього Лохвицького земства.
Олена Задорожна
Культура
Людмила Сюзєва народилася на Львівщині, після закінчення школи вступила до Львівського медичного коледжу імені Андрея Крупинського. Тоді вона ще не знала, який сюрприз готує для неї доля. Коли розпочалася Революція гідності, Людмила на кілька днів вирвалася до Києва. Те, що вона побачила на Майдані, повністю перевернуло її уявлення про життя. Вона зрозуміла: за свою країну потрібно боротися, а головне — ми в силах перемагати зло.
Михайло Ухман
Суспільство
Моє есе до виставки «Обабіч», проведеної торік у Києві та Львові, починалося фразою: «Ніщо так не об’єднує сусідів, як огорожа між ними».
ОНУХ
Авторські колонки