Український тиждень № 7 (639) від 13 лютого

Зміст номеру:
Перш ніж кардинально замиротворити Зеленський подався до Рима. Навряд чи просити благословення в Папи Франциска, це було б вельми дивно. Тим паче в бронежилеті, та ще й в оточенні численних охоронців. Але й звичайним дипломатичним візитом цю зустріч із понтифіком назвати не можна.
Роман Малко
Політика
Днями в польському місті Жешув відбувся 13-й форум «Європа — Україна». Організаторами стали Інститут східноєвропейських досліджень із Варшави та регіональна влада Підкарпатського воєводства.
Юрій Лапаєв
Авторські колонки
Як розуміти призначення російського чиновника «прем’єром ДНР»
Денис Казанський
Світ
До роковин розстрілів на Інститутській лишається тиждень. 20 лютого українське суспільство знову згадає, що шість років тому в центрі Києва вбивали мітингувальників, а Янукович утік із країни.
Станіслав Козлюк
Авторські колонки
На які проблеми вказує низький темп зростання споживчих цін
Любомир Шавалюк
Економіка
Чому Росія може вдатися до мінної війни проти України в Чорному морі
Володимир Заблоцький
Світ
Під неухильним наступом секуляризації повсякчас доводиться порушувати питання про те, яку роль відіграє релігія в нашому сьогоденні.
Тарас Лютий
Авторські колонки
Серед громадян України впевнену більшість становлять віруючі. Найпопулярнішими святами українці вважають Різдво та Великдень, а церква стабільно є одним із небагатьох інститутів, що зберігають позитивний баланс довіри. Лише в останні роки її потіснили волонтери й армія. Релігійне середовище України досить різноманітне, але відносно нечисленні конфесії (мусульмани, протестанти, римо-католики, юдеї тощо) важко піддаються обліку соціологічними методами. Хай там як, а домінуючою спільнотою є православні християни. Вони переважають в усіх макрорегіонах, за винятком західного, де сильні позиції мають греко-католики. Однак після хвилі релігійного відродження 1990-х перед усіма без винятку церквами постав серйозний виклик. Попри релігійність українців, їхній авторитет ще треба завоювати. І розраховувати тут на державну підтримку не випадає.
Максим Віхров, Максим Соловйов
Інфографіка
Православна церква України може стати потужною інституцією, якщо їй у цьому не завадять внутрішні чвари й політика
Дмитро Крапивенко
Суспільство
Як формуються хибні уявлення про традиції та чим це небезпечно
Архієпископ Ігор Ісіченко
Суспільство
Релігійний чинник у галасливому інформаційному суспільстві
Андрій Зелінський
Суспільство
Які проблеми українського суспільства в центрі уваги римо-католицької громади
Максим Віхров
Світ
Чи здатне сучасне християнство відповідати на виклики сьогодення
Олександр Турчинов
Світ
Рівень консервативності чи ліберальності юдеїв у ставленні до викликів сучасності залежить від тих релігійних течій, до яких вони належать, а також від загального стану суспільств, у яких вони проживають
Ганна Трегуб
Суспільство
Як реагують на ключові питання сьогодення в сучасних мусульманських спільнотах
Михайло Якубович
Суспільство
Як живе таємний притулок для жертв домашнього насильства
Ганна Чабарай
Суспільство
На конференції в Римі праві консерватори, як-от Віктор Орбан, племінниця Ле Пен Маріон Марешаль і Джорджия Мелоні, намагалися об’єднати свої сили. Їхня мета — боротьба з лібералами
Вірджинія Кірст
Світ
До яких суспільно-політичних зрушень може призвести вплив Дональда Трампа на релігійних громадян Сполучених Штатів
Христина Вовчук
Світ
Мітт Ромні єдиний серед республіканців проголосував у Сенаті Сполучених Штатів за оголошення імпічменту нинішньому очільникові Білого дому Дональду Трампу.
Ріхард Герцінґер
Авторські колонки
Завоювати увагу світу нелегко, особливо якщо ваша країна нещодавно повернулася на мапу. Панує невігластво. Протягом останніх 30 років я більшість часу пояснюю, що Балтія — це не те саме, що Балкани, що Словаччина — це не Словенія (і навпаки), що правильно казати не «на», а «в» Україні, і що Східна Європа не є політичною чи географічною категорією.
Едвард Лукас
Авторські колонки
Тривалий час російську економіку визначали олігархи. Тим часом президент РФ Владімір Путін виростив цілковито новий тип підприємців і поступово дає їм політичну владу. Чи спрацює це?
Едуард Штайнер
Світ
Як російська маніпуляція міжнародним і внутрішнім правом набуває глобальних масштабів
Марк Войджер
Світ
Дедалі більше людей у всьому світі заражається не відомою досі легеневою хворобою. Радикальне відмежування багатьох країн унаочнює, наскільки погано наш світ підготований до таких спалахів. Це стосується також вразливої частини системи охорони здоров’я
Аня Еттель
Наука
Як двовимірні кристали сколихнули сучасну науку
Олег Фея
Наука
Київ. Район Позняки. Вийшовши з однойменного метро, ви по­трапляєте в довжелезний підземний перехід. Донедавна вздовж обох його стін стояв ряд металопластикових кіосків. У них можна було купити що завгодно — від свіжого м’яса й квітів до одягу й канцелярії. Здавалося, так буде завжди…
Любомир Шавалюк
Авторські колонки
Демократія є єдиною відомою системою, що дає змогу водночас зміцнювати соціальну систему й узгоджувати без насильства різні інтереси та цінності. Апеляції до єдності можуть базуватися на ідентичності, зокрема мати націона­льний характер, а упра­вління різноманітними інтересами та цінностями зобо­в’язує до дебатів і переговорів.
Мішель В’євйорка
Авторські колонки
З чого почався і до чого призвів «великий погром», розпочатий КГБ проти українських дисидентів у 1972 році
Любов Крупник
Історія
Тиждень обговорив напрями практичного втілення філософських ідей італійського мислителя Емануеле Северіно з професоркою, керівницею магістерської програми «Дослідження смерті та завершення життя» (Університет Падуї, Італія) Інес Тестоні.
Юрій Олійник
Культура
«Ах! Світ ніколи не буде таким, як колись!» — заламують руки ті, хто вважає себе експертом у питаннях кіно. «Оскар» прогнувся перед Азією! Чужорідне тіло вторглося в святая святих світової кіноіндустрії — Голлівуд. Зламали під натиском. Експансія! Так, вторглися. Так, Голлівуд здався. Але витріть сльози, нещасні вболівальники за чистоту голлівудської раси, Голлівуд краще знає, кого до себе пускати.
Катерина Барабаш
Авторські колонки
Ян Птушко за фахом юрист, закінчив Східноукраїнський національний університет, який через війну переїхав із Луганська до його рідного Сєверодонецька. Якийсь час Ян працював на держслужбі, але потім зрозумів: справжні користь і задоволення можна відчути, коли робиш те, що любиш.
Єлизавета Гончарова
Суспільство
Я вже понад два тижні не стежу щодня за новинами, хоча протягом багатьох років це була моя щоденна рутина. Ранкова кава з BBC, CNN, CBC, інколи Deutsche Welle. Потім довга прогулянка вздовж берега озера Онтаріо, під час якої часто народжувалися мої найкращі ідеї, думки про нові проекти, щотижневі статті на різноманітні теми.
ОНУХ
Авторські колонки