Український тиждень № 1 (633) від 10 січня

Зміст номеру:
Україна почала забирати своїх громадян із російського поло­ну. Лише торік відбулося два великі обміни. 7 вересня до­дому з російських тюрем повернулися 11 політв’язнів і 24 військовополонені моряки. 29 грудня в Борисполі сів літак із 76 українцями, яких вдалося забрати з полону проросійських бойовиків «ДНР» та «ЛНР».
Станіслав Козлюк
Суспільство
Деякі спеціалісти з квантової фізики кажуть, що цю науку насправді не розуміє ніхто. То вони просто не знайомі з працями деяких наших гуманітаріїв. Вони не просто розуміють квантову фізику, а й привносять її елементи в культурологію та навіть криміналістику.
Олег Фея
Авторські колонки
Із чого зліплене звинувачення проти Яни Дугарь, яка проходить у справі Шеремета, і навіщо це потрібно
Роман Малко
Суспільство
Які зміни можливі в перебігу конфлікту на Донбасі
Марк Войджер
Політика
Дедалі більше сигналів того, що після чотирьох років відновлювального зростання у 2020-му на Україну чекає економічний спад
Олександр Крамар
Економіка
У якому стані окупований Донбас зустрів новий рік
Денис Казанський
Політика
Від моменту оголошення Володимиром Зеленським про намір іти в президенти багатьох не полишало враження нетривалості цього водевілю.
Дмитро Крапивенко
Авторські колонки
Наскільки розчарування Зеленським допоможе проросійським силам і в який бік вони еволюціонують
Максим Віхров
Політика
Що важливо зробити українським силам, щоб припинити рух країни по колу
Олександр Крамар
Політика
Владі вдається втримувати високий рівень довіри громадян. Вперше за багато років чимало з них переконані, що жити стало як мінімум не гірше
Андрій Голуб
Політика
Чи готова Україна модернізувати систему управління в армії
Володимир Заблоцький
Суспільство
Чи вплине загибель Касема Солеймані на експансію Тегерана на Близькому Сході
Роксана Азаді
Світ
Яке майбутнє чекає на Європу після Brexit
Майкл Бініон
Світ
Держави ЄС хочуть краще поєднати свої армії та зробити їх боєздатнішими. Але Німеччина та Франція виключають Польщу з оборонних проектів, тоді як ця країна прагне переозброюватися
Філіпп Фрітц
Світ
Коло Палацу культури на майдані в Дрогобичі я вийшов на перекур з Адамом Міхніком — відомим культурним діячем Польщі, колишнім дисидентом і головним редактором Gazeta Wyborcza. Як і я, він великий шанувальник письменника й художника Бруно Шульца, сина Дрогобича. То було 3 червня 2016-го, а нагода — відкриття VII Міжнародного фестивалю Бруно Шульца, що проводиться в місті щодва роки.
Пітер Залмаєв
Авторські колонки
Як Кремль зводить рахунки зі своїми противниками в Європі
Ольга Ворожбит
Світ
Під час третього Львівського безпекового форуму Тиждень зустрівся з Карі Люхто, професором і директором Пан’європейського інституту при Школі економіки в Університеті Турку (Фінляндія), щоб обговорити російську економічну війну проти Європи, токсичні інвестиції та особливості російських олігархів.
Юрій Лапаєв
Світ
Нові крайні праві рухи, повернення комуністичних ідей — проблеми сучасності дедалі більше порівнюють із кризами Ваймарської республіки. Але проведення паралелей між нашими страхами й тогочасними катастрофами означає нерозуміння ситуації примхливими дітьми достатку
Дірк Шюмер
Світ
Хто сказав, що Адміністрація Трампа надміру поблажлива до Росії?
Едвард Лукас
Авторські колонки
Існує щонайменше три загальні способи визначати й критикувати капіталізм. Вони відрізняються, але не обов’язково суперечать один одному.
Мішель В’євйорка
Авторські колонки
Чи може канцлерка використати начебто бідний на події 2020 рік як трамплін у підручники з історії? Це залежить від кількох місцевих виборів, її сили в Європі та від американців
Торстен Крауель
Світ
Світ стрімко увірвався в 2020‑ті. Важко спрогнозувати, якими вони будуть. Але в одному можна не сумніватися: якщо не станеться глобальних катаклізмів, розвиток технологій не збавлятиме обертів. Світ крутиться дедалі швидше. Ця тенденція збережеться. Разом із нею майбутнє успадкує від минулого й букет старих страхів, що її супроводжують.
Любомир Шавалюк
Авторські колонки
40 років тому, коли я вступив до аспірантури Колумбійського університету, всі англомовні наукові книжки про Україну помістилися б на одній полиці. Якщо включити німецько - та франкомовні видання, то ще півполиці. Зі статтями справа була трішки краща, але також невідрадна.
Олександр Мотиль
Авторські колонки
Якщо часом і вдається вхопити дещо непоєднуване, то заледве не парадоксальними засобами.
Тарас Лютий
Авторські колонки
Як радянські лідери планували настання «світлого майбутнього»
Станіслав Кульчицький
Історія
У розмові з Тижнем український релігієзнавець і колишній бранець «ДНР» розповів про досвід і проблеми адаптації після полону, речі, на які наші суспільство та держава мають звертати увагу в цьому процесі, а також небезпеку нехтування освітніми прогалинами, зокрема й гуманітаристикою.
Ганна Трегуб
Культура
Вони щиро зазирають в очі, завжди готові до обіймів, довгих прогулянок парком та душевних розмов. І хоч би який у вас був настрій, хоч би скільки проблем накотилося зненацька, хоч би які страхи наздоганяли вас уві снах, вони завжди будуть поруч, приязно махаючи хвостом: «Тримайся, людино!».
Єлизавета Гончарова
Суспільство
Після п’ятирічної перерви я повернувся до читання щотижня журналу The New Yorker.
ОНУХ
Авторські колонки