Український тиждень № 49 (421) від 10 грудня, 2015

Зміст номеру:
На візит американського віце-президента в Україні, затамувавши подих (хто від надій, а хто від нервів), чекали всі.
Анна Корбут
Політика
«А тоді буде третя світова війна» — такий залізобетонний аргумент в усіх дебатах про те, як діяти стосовно Владіміра Путіна, відсуває на другий план решту. Російський лідер контролює колосальний ядерний арсенал. Він демонстрував готовність до застосування сили та ескалації. Тобто військова конфронтація з Москвою може покласти край життю на планеті, а отже, її краще уникати.
Едвард Лукас
Авторські колонки
Кліматична конференція ООН у Парижі ставить перед людством запитання, до яких виявилися неготовими ані політики, ані вчені
Ярослава Куцай, Алла Лазарева
Світ
Як і для чого формувалося сучасне неорусинство
Любомир Белей
Історія
Які настрої панують у російській блогосфері
Денис Казанський
Суспільство
Схована за горами, ця чудесна земля надто довго була відділена від решти України. Цілі століття вона жила своїм життям, зазнавала тільки їй відомих випробувань і врешті витворила свій особливий світ, сповнений суперечностей, до яких українцю з-понад Дніпра чи Бугу часто немає діла.
Роман Малко
Авторські колонки
Якими є позиції клану Балог та його опонентів у регіоні
Роман Малко
Політика
Маючи очевидні переваги в контексті євроінтеграції, Закарпаття й досі потерпає від стагнації в більшості секторів економіки, вкрай низької реальної зайнятості та дефіциту бюджетних ресурсів
Олександр Крамар
Економіка
Якщо раніше контрабанду на Закарпатті возили фурами, то тепер «незаконні підприємці» пересіли на мікроавтобуси
Станіслав Козлюк
Суспільство
Тиждень поспілкувався з очільником Закарпатської ОДА про монополію клану Балог у регіоні, місцеві вибори та контрабандні потоки, що йдуть через кордон до Західної Європи.
Станіслав Козлюк
Політика
Хроніки геополітичних настроїв закарпатців
Ігор Лосєв
Історія
Однією з родзинок Ужгорода в останні кілька років стали майже три десятки міні-скульптур у різних куточках міста. Автором цих робіт є 37-річний скульптор-ентузіаст Михайло Колодко, з яким Тиждень поговорив про новітню культуру Закарпаття.
Іванка Когутич
Культура
Офіцер спецслужби про «русскую вєсну»
Богдан Буткевич
Суспільство
Кожне місто крім імені повинне мати свій міф, ґрунтований на його історії та характері
Дмитро Архірейський
Суспільство
Єдине, у чому дійшли згоди босняки, хорвати й серби: війна закінчилася
The Economist
Світ
«Великий Брат за тобою стежить!» — так у нас кажуть про використання найсучаснішої техніки для прослуховування людей. Ситуація, спричинена терактами в Парижі та неконтрольованим напливом до Євросоюзу понад мільйона біженців із країн Близького Сходу, викликає гарячкову активність європейських держустанов. Тепер вони прагнуть створити електронні бази даних з усією інформацією про пересування людей повітряним транспортом та перетин кордонів Шенгенської зони.
Ярослав Пешек
Авторські колонки
Росія не хоче бойових дій проти Туреччини. Альтернатива — торговельна війна
The Economist
Світ
Що таке «плинне» зло? Воно, на відміну від так званого твердого (ґрунтованого на чорно-білому сприйнятті, яке чітко простежується в нашій соціальній і політичній реальності), набуває подоби добра й любові. Понад те, «плинне» зло видає себе за нейтральне й безстороннє пришвидшення життя — безпрецедентний темп життя й соціальних змін, що передбачає втрату пам’яті та моральну амнезію. А ще воно маскується під нібито брак і нереальність альтернатив. Громадянин стає споживачем, а нейтралітет стосовно цінностей приховує факт відстороненості.
Леонідас Донскіс
Авторські колонки
Український фахівець з античної історії, перекладач «Нікомахової етики» Арістотеля професор Віктор Ставнюк розповів Тижню про те, що Україна втратить, якщо позбудеться власної фундаментальної гуманітарної і точної науки, про гуманітаристику як один із важливих аспектів оборони в сучасних гібридних війнах та потребу нострифікації всесвітньої історії для українців.
Ганна Трегуб
Культура
У 1920-х роках українці так само любили кримінальне чтиво
Ярина Цимбал
Культура
Ось і вечір. Умикаю світло. Ще минулого тижня це була неабияка розкіш: струм подавали на 2 год протягом доби. Але потім світла потроху прибувало, і ось недавно вже настало «рівнодення»: по 4 год горіло, по 4 год гасло. Від сьогодні якийсь новий розклад, але сяє вже по 5 год. Устояли-таки проти енергетичної блокади, майже не похитнулися.
Лесь Терен
Суспільство
Якщо говорити про стереотипи стосовно «ДНР» у мисленні моїх співгромадян, то мова буде передусім про людей, які дістають інформацію про окуповані землі з кривого дзеркала ЗМІ й ніколи не були ані в Донецьку, ані в інших нині «республіканських» містах після їх загарбання. Хоча деякі моменти стосуються й тих, хто встиг пізнати трохи специфіки «новоросійського» способу життя й досі переконаний, що від літа 2014‑го так нічого й не змінилося.
Станіслав Васін
Суспільство
Це сталося зненацька: я з’ясував, що мені вже не так мало років. Коли в аптеці в мене вперше запитали пенсійне посвідчення, я сприйняв це як тролінг симпатичної провізорки. Вдруге — замислився. Тепер уже звик. Поступово усвідомив, що певний брак гнучкості в суглобах компенсується особистим досвідом, зокрема й тим, який традиційно вважається від’ємним.
Юрій Макаров
Авторські колонки