Український тиждень № 33 (405) від 20 серпня, 2015

Зміст номеру:
Ще досить тривалий час урочистості до Дня Незалежності матимуть відчутний жалобний відтінок. Роковини Іловайського… котла? розгрому? поразки? трагедії? (остаточне визначення ще, мабуть, шукатимуть) довго даватимуться взнаки. Пішли в наступ, а опинилися на мінських переговорах, за одним столом із терористами — так можна говорити про тих, хто очолював країну влітку 2014-го.
Дмитро Крапивенко
Суспільство
Публікація нової книжки, особливо іноземною мовою, зазвичай свято для автора. Однак у моєму випадку новина про те, що московське видавництво «Алгоритм» випустило дві книжки під моїм ім’ям, вразила і здивувала. Вони називаються «Как Запад проиграл Путину» і «С Путиным или без? Что ждет Россию через десять лет». Обидві вони стали сюрпризом і для мене, і для моїх агентів із Rogers Coleridge and White, які 30 із гаком років займаються іншомовними виданнями моїх попередніх книжок.
Едвард Лукас
Авторські колонки
Політичні фрики облюбували крісло київського мера. Найближчі вибори дають небагато шансів змінити цю сумну традицію
Денис Казанський
Політика
Уряд планує змінити систему управління держмайном і влаштувати великий розпродаж. Чи готові до цього економіка й суспільство?
Любомир Шавалюк
Економіка
Мрія здійснилася. Це сталося 24 роки тому. Українцям пощастило. Як пощастило до того чехам, словакам, полякам, угорцям, а до того болгарам, а ще до того голландцям, а ще задовго до того іспанцям і ще багатьом-багатьом іншим націям: вони всі певного часу звільнилися від влади чужої імперії.
Юрій Макаров
Авторські колонки
Проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року означало не лише відновлення української державності — це був вирішальний чинник у розпаді радянської тоталітарної імперії
Володимир Василенко
Суспільство
Національним святом державної самостійності стане той день, коли Україна переможе агресора у війні
Ігор Лосєв
Політика
Чому постколоніальна еліта неспроможна побудувати вільну державу
Роман Малко
Політика
Лояльність українців до незалежності корелює з економічною ситуацією і агресивністю Росії
Денис Казанський
Суспільство
Для чого потрібна незалежність країні? І для чого державна незалежність потрібна особисто вам? Тиждень опитав понад 100 українців віком від 14 до 55 років
Валерія Бурлакова, Оксана Хмельовська
Суспільство
Не так уже й багато часу лишилося до того моменту, коли на перші позиції в країні вийдуть люди, народжені за незалежності. Що хотілося б їм передати?
Дмитро Крапивенко
Суспільство
Чому Московії-Росії не вдалося «приспати» Україну?
Володимир Панченко
Історія
Омелян Коваль — один із провідників ОУН, який одночасно з проголошенням у Львові Ярославом Стецьком Акта відновлення Української держави 30 червня 1941 року оприлюднив таку саму ухвалу в місті Долина Івано-Франківської області. За це, як й інші оунівці, він був ув’язнений нацистами, що й стало кінцем будь-яких надій на сприяння гітлерівської влади у справі побудови незалежної України. Пройшов тюрму на Лонцького у Львові, в’язницю Монтелюпіх у Кракові, два з половиною роки провів у концтаборі Аушвіц. Після визволення оселивсь у Бельгії, закінчив вищі студії ліценціата економічно-консульських наук у Левенському католицькому університеті. Понад 60 років очолював українське громадське життя в цій країні. Два десятиліття керував світовою управою Спілки української молоді, довголітній член Ради директорів Світового конгресу українців, почесний президент Європейського конгресу українців.
Анастасія Левкова
Суспільство
Із початком війни на Донбасі деякі місцеві ради припинили своє існування. Виконавча влада фактично була частково паралізована у прий­нятті своїх рішень. Утім, згодом Верховна Рада ухвалила рішення про створення військово-цивільних адміністрацій, які дістали розширене коло повноважень — від роботи комунальних служб до обмеження руху людей у певних районах. Тиждень поспілкувався з Русланом Ткачуком, в. о. керівника військово-цивільної адміністрації Трьохізбенки, Оріхового-Донецького, Кряківки, Лобачевого та Лопаскиного, про складнощі та перспективи роботи у прифронтовій зоні.
Станіслав Козлюк
Суспільство
АТО у традиціях, забобонах і піснях
Валерія Бурлакова
Суспільство
Єврофіли активізують діяльність партій та громадських організацій у відповідь на посилення позицій євроскептиків.
Віталій Рибак
Світ
У демократичному світі, де колоніалізм не має жодної легітимності, комунізм та його путінський сиквел зуміли цілком приховати свої колоніальні практики
Філіпп де Лара
Суспільство
Комуністична партія перекроює історію для виправдання своїх сьогоднішніх амбіцій
The Economist
Світ
Чим Захід і жертви Радянського Союзу завдячують Робертові Конквесту
The Economist
Світ
Чи став би наш світ зрозумілішим, якби ми знали про існування інших всесвітів?
The Economist
Світ
Латвійський історик розповів Тижню про боротьбу своїх співвітчизників за незалежність упродовж ХХ століття та українців, які брали участь у цьому процесі.
Ганна Трегуб
Історія
Мугаммед Асад — відомий діяч ісламського світу, про якого мало знають на Батьківщині. Лише нещодавно у Львові з’явився культурний центр його імені
Ганна Трегуб
Світ
«Людина є тим, що вона їсть», – стверджував філософ-матеріаліст Людвіґ Фейєрбах. Звичайно, можна погоджуватися з цим чи ні, але певною мірою їжа вказує на спосіб нашого життя і наш характер
Катерина Новікова
Культура
Хай там що кажуть, а туристичний сезон у Криму вдався. Звісно, не такий, як раніше, із 6 млн гостей з усього світу. Але ж і не такий, що давав би підстави для примітивних самозаспокоєнь на кшталт «через рік кримчани зголодніють і самі попросяться назад». Ні, не зголодніють (а якщо й зголодніють, то не через поганий сезон, і все одно не попросяться).
Лесь Терен
Суспільство
Скільки себе пам’ятаю, мені завжди доводилося чути про те, що ми нічого не вирішуємо. Що все, на що ми здатні, — подумати про ціни на масло й картоплю, а сильні світу цього вже все вирішили за нас. Чи не доводилося вам замислюватися, друзі, чому все саме так? Чому люди, які силою свого характеру й духу і далі опускаються на глибину 800 м під шквальним вогнем артилерії, такі байдужі до власної долі?
Станіслав Васін
Суспільство
47 років тому, 21 серпня 1968-го, війська п’яти країн Варшавського договору увійшли до Чехословаччини. Болгари, угорці, німці й поляки невдовзі відкликали своїх військових, тоді як радянська армія продов­жувала окупацію країни аж до се­реди­ни 1991 року. «Доктрину Брєжнєва», яка була однозначним порушенням міжнародного права, чехословацька громадськість однозначно не прийняла. Проте поступово правлячій групі, що служила інтересам іншої держави, вдалося нав’язати обом народам «режим нормалізації».
Ярослав Пешек
Авторські колонки