Український тиждень № 5 (377) від 5 лютого, 2015

Зміст номеру:
Для всіх учасників російсько-українського конфлікту лютий стане моментом істини. Росія чітко відчуває, як стискаються коло й вікно можливостей для придушення України. Фінансові резерви Кремля невпинно тануть, на міжнародній та військовій арені йде поразка за поразкою.
Богдан Буткевич
Суспільство
Фейк – герой нашого часу. Він усюди й у всьому. Він усеохопний і всесильний, але вік його недовгий, бо ніщо не триває вічно, а надто брехня.
Роман Малко
Авторські колонки
Воюючи в Україні, Росія міцно тримає медіа-фронт, прикриваючи власні злочини напівміфічними персонажами, які в міру своїх «талантів» грають ролі польових командирів і лідерів самопроголошених республік
Денис Казанський
Суспільство
Зважаючи на те що спостерігаємо довкола, держава і далі бовваніє в лещатах бетонних і беззмістовних шаблонів про «відкриту владу», «економічні реформи», «євроінтеграцію» тощо. Спритність будь-якої наступної влади полягає у вмілому маніпулюванні такими заготовками
Михайло Басараб
Політика
Приходячи до керма, політсили України традиційно ігнорують гуманітарні виклики часу. Тим часом брак ефективної комунікації між владою та громадськістю шкодить трансформації суспільства
Василь Деревінський
Суспільство
Нещодавно в Давосі пролунало з гордістю, що май­­же всі члени нинішнього українського уря­­ду, на відміну від попереднього, володіють англійською мовою (за винятком, здається, двох). Шко­­да, що не з’ясували, скіль­­ки з них мають наукові ступені.
Юрій Макаров
Авторські колонки
Про головні хвороби НАНУ і шанси на одужання
Ігор Лосєв
Суспільство
Український науковець, заступник міністра освіти розмовляв із Тижнем про нинішній стан та потенціал вітчизняної академічної науки, потребу реформ НАНУ та фейкові наукові звання.
Ганна Трегуб
Суспільство
Академія наук за роки незалежності обросла численними клонами, що часом заважає відрізнити фейкових академіків від справжніх
Ганна Трегуб
Суспільство
Національні академії у США та ЄС – це передусім структури, які заохочують до науки й творять науковий порядок денний у своїй країні, а не складні бюрократичні структури
Ольга Ворожбит
Світ
Настав момент, коли держава мала б почати потроху перебирати ініціативу від волонтерів. Ми їй дали великий кредит часу й можливостей, щоб реалізувати певні процеси, поки самі займалися безпосередньо «тиловим забезпечен­­ням». Хотілося б уже бачити якісь кроки на державному рівні – те, що називається стратегією розвит­ку.
Роман Малко
Суспільство
Французька наука рухається вгору, але втрачає імпульси
Алла Лазарева
Світ
У питаннях безпеки Захід мислить чіткими категоріями. Військові загрози вимагають військової реакції. Злочинці – це справа поліції, шпигуни – контррозвідки, а дипломатія – дипломатів.
Едвард Лукас
Світ
Серед журналістів і громадськості поширена помилкова думка, буцімто між Росією та країнами НАТО існує серйозне протистояння. Насправ­­ді керівництво Альянсу зацікавлене в потужних Збройних силах РФ, здатних стримати потенційну загрозу зі Сходу від ісламських фундаменталістів. Крім того, си­ль­­на й авторитетна Росія – це фактор для стримування китайської експансії, якої в Європі та Сполучених Штатах серйозно побоюються.
Ярослав Тинченко
Суспільство
Успіх СІРІЗА збільшує ризик виходу Греції з єврозони й надихатиме євроскептичні партії в інших країнах
The Economist
Світ
Щоб кинути виклик Світовому банку та МВФ, Китай муситиме їх наслідувати
The Economist
Світ
Коли аналізуєш певну культуру, то мимоволі підшукуєш у голові найбільш подібну і починаєш порівнювати. Мовляв, а цей аспект тут кращий, а там гірший. З українською культурою також виникає таке бажання, однак аналогію знайти вкрай важко
Лесь Белей
Культура
День, ніч, день, ніч, день, ніч... Кожен ранок починається з огляду новин, а вечір завершується закресленням на настінному календарі ще однієї дати в нашому тутешньому житті. Восьмий місяць окупації Донецька, шостий – без роботи, другий – поза власним домом. Новини понеділка вразили не лише черговими повідомленнями про відбиті атаки бойовиків, кількістю обстрілів Дебальцевого, Троїцького, Новогригорівки, Попасної, Кримського, Ольгинки, Курахового й навіть не повідомленням про автобус «відмовників» на Галичині, які, щоб ухилитися від мобілізації, подалися в Росію (!).
Оксана Коваль
Суспільство
Репресії тривають. 29 січня заарештовано одного з лідерів Меджлісу Ахтема Чийгоза, який лишався на півострові. Нібито за організацію масових заворушень біля ВР Криму торік 26 лютого. Та, кого тут дехто вважає прокурором, каже, що Чийгоза підозрюють, зокрема, в тяжкому злочині, мовляв, це він став призвідцем загибелі двох осіб на тому мітингу. Правозахисники твердять, що це абсурд, бо навіть за законом РФ Крим підвладний їй лише від березня 2014-го. Росія не може судити особу, яка щось чинила, перебуваючи в українському законодавчому полі. Годі вже й казати, що на відео чітко видно: Чийгоз, навпаки, стримував запал присутніх.
Василіса Маринник
Суспільство
Інколи здається, що в підвалах російської амбасади в Парижі десь та схована машина часу. Інакше важко пояснити, чому численні пропагандисти Кремля, виступаючи на ток-шоу та телевізійних дебатах, переважно використовують риторику холодної війни, вживають очевидно брехливі аргументи, беруть нахрапом і, попри певний досвід публічних дискусій, не утруднюють себе хоча б відносно правдивою аргументацією.
Алла Лазарева
Авторські колонки