Український тиждень № 52 (372) від 25 грудня, 2014

Зміст номеру:
Кожна революція запроваджує нове літочислення. Пам’ятаєте французьке: брюмер – фример – нівоз – плювіоз, другий рік Республіки (замість 1793/94)? Ну або відносно недавній перехід більшовиків на «новий стиль».
Дмитро Крапивенко
Суспільство
2014-й був для України жахливим роком. Але це був і рік надії. Постала нова нація громадян, свідомих своєї влади й прав. Часи криз – це унікальна нагода для глибинних, швидких і незворотних перетворень у політиці та економіці.
Ян Томбінський
Авторські колонки
Росія розгорнула гігантську пропагандистську війну, яка цілком здатна позбавити духу. Західні засоби масової інформації немов залякані й рідко наважуються стверджувати про її військову присутність на Сході України.
Філіпп де Лара
Авторські колонки
Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд розповіла Тижню про проблеми нового парламенту, публічність законодавчого процесу і терміни люстрації в суддівському корпусі.
Станіслав Козлюк 4
Політика
Екс-заступник міністра внутрі­­­шніх справ розповів Тижню про труднощі реформування правоохоронної системи, надії на грузинський досвід, чистки в МВС, якісну зміну парламенту і про те, чим загрожуватимуть спроби підкупу депутатів їх ініціаторам.
Роман Малко 1
Політика
Вітчизняний політичний бомонд, а вслід за ним і громадськість багато років не звертали уваги на ситуацію в Збройних силах України. Навіть Віктор Янукович вважав, що має армію.
Ярослав Тинченко
Суспільство
Унікальність сьогоднішньої ситуації для українського народу полягає в тому, що вперше за останні кілька століть ми не стоїмо перед необхідністю завойовувати свою свободу.
Валерій Примост
Суспільство
Як соціально-економічні реформи є запорукою формування українського громадянського суспільства, так інтегрування українських росіян, російськомовних українців та інших громад у національний державотворчий процес є запорукою формування української політичної нації.
Станіслав Кульчицький 6
Суспільство
Погляд у майбутнє крізь минулий рік
Михайло Басараб
Суспільство
Цей Новий рік багато моїх друзів зустрічатиме в шанцях і, ймовірно, під обстрілом, феєрверки «Градами» терористи, швидше за все, забезпечать. Дехто поставить собі ялинку і, можливо, навіть їстиме святкове олів’є. Там, на краю землі, він смакуватиме особливо. Горілки, певне, не питимуть і шампанського також. Ну хіба що краплю з нагоди свята.
Роман Малко -22
Авторські колонки
Як твердять соціологи, для того щоб зміни в країні стали невідворотними, не менше ніж 20% громадян мають брати активну участь у її суспільно-політичному житті. За даними тих-таки соціологів, у подіях на Майданах усієї країни прямо чи опосередковано брало участь від 10% до 15% українців.
Богдан Буткевич
Авторські колонки
За збереження наявних тенденцій у двосторонній торгівлі до початку 2016 року Україна буде готова пережити навіть повномасштабну російську торговельну блокаду
Олександр Крамар
Економіка
Кабмін підготував проект бюджету на 2015 рік. Прориву не буде: стара система поглинула маленькі паростки змін
Любомир Шавалюк 4
Економіка
Як не заплутатись у мережах фейків і штучно створеної паніки
Денис Казанський
Суспільство
Олена-от пише, що Нового року наразі не буде. Ані свята, ані ялинки, ані подарунків. Доки залишатиметься біль і триватиме війна, маємо справляти тільки поминки. Дев’ять днів, сороковини, рік... По всіх загиблих, список яких безперестанку попов­нюється...
Олена Стяжкіна
Авторські колонки
Рік, що з весни позначився інформаційною війною, а відтак гібридною, тепер закінчується її кіберваріантом. Принаймні так дехто називає атаку північнокорейських хакерів проти американської компанії Sony Pictures.
Ольга Ворожбит
Авторські колонки
«Виведення радянських військ з Естонії тривало три роки, а невизнання радянської окупації країн Балтії – аж п’ятдесят», – сказав якось в інтерв’ю естонський президент.
Анна Корбут
Авторські колонки
Тиждень поспілкувався з президентом Австрійської академії наук Антоном Цайлінґером про розвиток і джерела фінансування науки в Австрії та роль Академії наук у цьому процесі.
Ольга Ворожбит
Світ
Деякі автори називають 1989 рік «осінню народів». Концепція «осені» приховує прекрасну двозначність: шпенґлерівський мотив присмерку поєднується з метафоричною плодючістю й урожайністю. Щось – зі світу «Присмерку Європи» Освальда Шпенґлера, щось – із «Осені Середньовіччя» Йогана Гейзінги.
Леонідас Донскіс
Авторські колонки
Згадувати 2014 рік із усмішкою не доведеться. Це дата початку війни в Україні, анексії Криму, збиття малайзійського боїнга, посилення гібридної війни Росії проти Заходу – від небезпечних порушень її літаками повітряного простору до безпрецедентної антизахідної пропаганди. У самій РФ придушені залишки свободи. 2014-го перестав існувати світ, яким ми знали його багато років, хоча здебільшого не усвідомили цього.
Едвард Лукас
Авторські колонки
У світовій економіці 2015 року буде відчутно тривожне відлуння кінця 1990-х
The Economist
Економіка
Серед багатьох смислів української дійсності, які з пронизливою відвертістю оголила чергова російсько-українська війна, на чільному місці, як не дивно після 20 років незалежної України, постала проблема національної ідеології та державницького фундаменту історичної пам’яті
Віктор Брехуненко
Історія
Почати з себе» – це не гасло, виявилося, що щось треба зробити! Нинішній рік став прозрінням для багатьох, слинтяї склали ручки і далі скиглили, сильні почали щось змінювати.
Андрій Єрмоленко
Авторські колонки
Нещодавно я був на науковій конференції в Німеччині, де обговорювали механізм побудови культурного сегмента в колишньому депресивному вугільно-промис­ловому Рурі, який, на мій погляд, дуже подібний до України.
Павло Гудімов
Авторські колонки
Про кризу якісної прози в актуальній українській літературі нині не говорить тільки лінивий. Проте сучасний нечисленний, але щиро спраглий читач готовий хапатися за кожну більш-менш розрекламовану соломинку, особливо якщо її автор є відомим у довколалітературних колах письменником.
Ірина Троскот
Авторські колонки
Рік, що минає, запам’ята­ється світові Украї­ною. Майдан не тільки повернув її історію, прогнавши бездарних і злодійкуватих керманичів, а й зняв чимало запитань, що гуляли світовим простором. Так, нарешті з’ясувалося, who is mister Putin, а інтерес до українського кінематографа у світі злетів надзвичайно.
Катерина Барабаш
Культура
У списку очікувань нагальних змін у різних сферах суспільного життя реформа українських медіа аж ніяк не на першому місці. Після того як схема контролю попередньої влади над телебаченням, радіо й періодикою відійшла в минуле, існують і злободенніші питання. Утім, ніякого суттєвого оздоровлення ця сфера не зазнала.
Юрій Макаров 12
Авторські колонки