Український тиждень № 45 (313) від 7 листопада, 2013

Зміст номеру:
Незалежно від того, чи буде підписано Угоду про асоціацію з ЄС, російсько-українська «війна», схоже, суттєво й безповоротно змінить взаємосприймання двох народів
Олександр Крамар 217
Політика
Віктор Федорович виклав чергового джокера в газово-євроасоціаційній партії – Україна направила до Міжнародного олімпійського комітету декларацію про подачу заявки на проведення в Карпатах зимової Олімпіади-2022.
Тиждень 41
VIP-хроніки
Підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом опинилося під загрозою через ситуацію з Юлією Тимошенко. Так стверджують чимало ЗМІ в Україні та за її межами. Але не факт, що ситуація не склалася зворотним чином: виїзд екс-прем’єрки за кордон опинився під загрозою через неготовність (небажання?) Києва підписувати Угоду з ЄС.
Олександр Михельсон 26
Політика
У Запоріжжі мітинг за мітингом. Місто вирує, обговорюючи арешт іще вчора всесильного «наглядача», й намагається зрозуміти, що буде далі
Лариса Мала 23
Політика
Упродовж століть українець мусив визначатися між «хліборобом» і «воїном», виборюючи собі право на вільну працю, на державу й на життя
Тиждень 42
Історія
Є певні уявлення селян у різних культурах і цивілізаціях про ідеальний устрій суспільства. Інша річ, що його немає і не може бути в реальному житті через цілу низку об’єктивних обставин. Те, чого немає, називається утопією (дослівно «неіснуюче місце»). Російське селянство витворило соціальну легенду про «град Кітеж» і «страну Бєлозєрію», де панують справедливість, добробут, свобода і братство.
Ігор Лосєв 68
Авторські колонки
Махновський рух за комплексом ознак – географічних, культурних, мовних – був, безперечно, українським явищем
Дмитро Архірейський 59
Історія
Про паралелі між Хмельниччиною та революцією Олівера Кромвеля, про фермерство Тараса Бульби та перспективи відродження вітчизняного села – розмова з доктором історичних наук, співавтором дослідження «Україна і європейський світ: нарис історії від утворення Старокиївської держави до кінця XVI ст.» Юрієм Терещенком.
Алла Лазарева 28
Історія
Григорій Ткаченко з Лукашівки, що на Чернігів­щині, – класичний заможний селянин, на аграрній справі розуміється краще за будь-якого профільного міністра. Історія його успіху неймовірна й типова водночас. Трохи знань, трохи відваги, трохи впертості й багато-багато праці.
Роман Малко 45
Суспільство
Гасло «Вся Україна – Врадіївка» зачепило за живе багатьох, однак виявилося правдивим лише наполовину. Часто страждаючи не менше, ніж мешканці Врадіївки, українці з інших регіонів повстати не наважуються
Валерія Бурлакова 49
Суспільство
В Україні на початку нульових налічувалося 47,6 тис. ромів, із них майже третина – у Закарпатській області (дані перепису населення 2001-го). Сьогодні їх щонайменше вдвічі більше, припускають представники громадських організацій, що опікуються питаннями соціалізації ромів. Із кожним роком кількість останніх упевнено зростає. Але, як поспішають запевнити тутешні жінки, не від хорошого життя.
Славка Куцай -11
Суспільство
Останній тиждень в одному з фокусів суспільної уваги українців опинилися два академічних інститути – Інститут археографії та джерелознавства імені Михайла Грушевського та Інститут сходознавства імені Агатангела Кримського.
Сергій Грабовський 90
Авторські колонки
Едвард Сноуден, який відкрив світу масштаби системи американського нелегального прослуховування, тихо мовчить у статусі політичного біженця в Москві. Але оприлюднені ним документи говорять. Вони спрацьовують як детонатор бомби вповільненої дії, і так триватиме довго
Ален Ґіймоль 16
Авторські колонки
Попри відсутність власної національної державності, жителі Уельсу намагаються зберегти свою мову та ідентичність у складі Британії
Богдан Цюпин 19
Світ
Нове дослідження констатує величезну нерівність в освіті серед представників різних країн
The Economist 28
Світ
Якщо апарат для міжзоряних мандрів колись і побудують, то дуже нескоро. Та це аж ніяк не стримує завзятих науковців, що розмірковують, як його сконструювати
The Economist 8
Суспільство
Твори російської письменниці Людміли Уліцкой перекладені 25 мовами. Вона стала першою жінкою – лауреатом премії «Російський Букер».
Таша Карлюка 39
Культура
2 листопада до Києва знову приїздив басист Маркус Міллер зі своїм секстетом, зібравши (майже) повний зал Жовтневого палацу.
Тиждень 12
Культура
31 жовтня в київській Національній філармонії французи Соня Відер-Атертон і Брюно Фонтен виконували глибоко особистісну музику... Таку інтимну, що в колонній залі нарешті погасили світло. Жодного лоску та гучних слів – лише музика і тиша. Вечір сповідей: історій єврейського народу та прихованих переживань Дмітрія Шостаковіча.
10
Культура
20 українських художників – номі­нантів на Премію PinchukArt­Centre 2013 – представили свої роботи в просторі мистецького центру.
Тиждень 10
Культура
Національний художній музей України вкотре стає майданчиком для виставки приватної колекції.
12
Культура
Тиждень зазирнув у приховане обличчя Кременчука
Олег Коцарев 20
Подорожі