Український тиждень № 51 (268) від 20 грудня, 2012

Зміст номеру:
Запланований на 18 грудня візит Януковича до Москви, під час якого він мав приєднатися до «частини угоди про Митний союз», не відбувся. Наразі відкладений на невизначений термін. Ризик його зриву був від початку надто високим.
Олександр Крамар 57
Політика
Грудневі дебати в Європарламенті щодо ситуації в Україні засвідчили, що Брюссель прагне асоціації з Києвом, але не певен, чи поділяє той європейські цінності
Богдан Цюпин 4
Політика
З інтервалом у кілька днів я спілкувався з двома близькими друзями, колишніми киянами. Обидва поїхали з України досить давно: один — до Нью-Йорка, другий – до Москви. Друзі завжди друзі, зустріч завжди радість.
Юрій Макаров 55
Авторські колонки
За два місяці, відколи один із підрозділів Вільної сирійської армії захопив громадянку України Анхар Кочеєву, котра працювала перекладачем для російських ЗМІ, у дискусіях з приводу її визволення з’явилися десятки версій. Перевірити принаймні одну з них украй важко. За складними коментарями, недомовками, розмовами про геополітику легко не помітити деталей.
Наталя Гуменюк 15
Політика
Очевидно, далеко не всі, хто голосував на виборах за ВО «Свобода», знають якісь конкретні деталі партійної програми.
Сергій Грабовський 67
Авторські колонки
Перші дні перебування депутатської фракції ВО «Свобода» у Верховній Раді внесли певне пожвавлення в те застійне псевдопарламентське болото, що вже три роки демонструє абсолютну неспроможність бути нормальним законодавчим органом.
Ігор Лосєв 174
Політика
Колись чеський письменник-сатирик Ярослав Гашек вигадав, заснував і навіть виставив на вибори «Партію поміркованого прогресу в рамках законності».
Олена Білозерська 201
Авторські колонки
Режим готується провести через референдум конституційні зміни, які розширять можливості для репресій проти політичних опонентів і забезпечать тривалий імунітет їхньому ініціатору
Андрій Скумін 53
Політика
Олександр Бондар близько 20 років пропрацював у сфері приватизації: спочатку на керівних посадах у Фонді держмайна України, зокрема і його керівником у 1997–2003 роках, а після обрання народним депутатом – у профільному комітеті Верховної Ради упродовж двох скликань.
Мілан Лєліч 47
Політика
Гральний бізнес пролобіював закон, що дозволив відродження цієї галузі під виглядом державних лотерей
Богдан Буткевич 19
Суспільство
Скандальні забудови поблизу Св. Софії та Києво-Печерської лаври, а також в історичному центрі Львова, що тривають усупереч вимогам ЮНЕСКО та рішенням вітчизняних судів, давно вже є предметом протистояння між забудовниками й світовим експертним середовищем.
Алла Лазарева 16
Суспільство
Так сталося, що й після п’ятдесяти я і далі працював на поліпшення демографічної ситуації в Україні. Тепер маю восьмирічного сина, з яким у нас радше дружні, аніж батьківські стосунки. Ще відтоді, коли він став ходити до садочка, я зауважив якусь дивну і тривожну тенденцію. Виховательки напихали дітей такими дубовими й далекими від справжньої поезії віршиками, що лише дивувався: і де вони це сміття підбирають?
Юрій Винничук 176
Авторські колонки
Віктор Єрофєєв – це чи не останній із могікан Росії, по-європейському високоосвіченої та вільної. Один з активних авторів московського самвидаву часів брєжнєвського застою, письменник, який до сьогодні іронізує і критикує лад імперської Росії в різних її іпостасях – від сталінського до сучасного путінського.
Ганна Трегуб 41
Світ
У Москві нещодавно з’явився новий герой – двірник-таджик. Його вчинок обговорювали в інтернеті більше, ніж хворобу путінського хребта.
Катерина Барабаш 83
Світ
Поки триває боротьба за владу в Єгипті, помірковані арабські лідери застерігають Захід, що конфлікт у Сирії та повстання Арабської весни дали ісламістським екстремістам безпрецедентну нагоду захопити й зміцнити владу на всьому Близькому Сході.
Майкл Бініон 4
Світ
Від Коломбіни (1999, штат Колорадо) до Ньютауна (2012, штат Коннектикут), включаючи Блексберг (2007, штат Вірджинія) та Ред-Лейк (2005, штат Міннесота), випадки стрілянини у школах (school shooting) є доволі незвичайними подіями. Однак всюди фігурує якесь сліпе вбивство. Ці випадки розділені в часі, тож їх не варто намагатися зрозуміти за допомогою статистичних даних чи певних кореляцій. Та увага до них завжди підвищена і висвітлюють їх як украй важливі в суспільному житті і такі, що вимагають найглибшої уваги соціальних студій.
Мішель В’євйорка 8
Авторські колонки
Естонія відома не лише своїми інноваціями у сфері електронного врядування, а й значними успіхами у зміні пострадянської культури на повноцінну національну європейського рівня.
Олександр Пагіря 10
Світ
Спадщина Леннарта Мері як президента Естонії є чіткою антитезою марксистській догмі, що все вирішують безликі історичні сили, а окрема особа не відіграє в історії жодної важливої ролі.
Ерккі Баховскі 12
Авторські колонки
Християнство від самого початку було запрограмоване на очікування близького кінця світу. Про його можливість говорило Святе Письмо: зокрема, «Книга пророка Даниїла», «Послання св. апостола Павла» та «Об’явлення св. Івана Богослова» («Апокаліпсис»).
Олександр Пагіря 28
Історія
Апокаліптичні настрої, схильність вбачати у збігу дат та цифрах ознаки грядущої катастрофи періодично навідуються до розміреного життя сучасного людства, яке за останні 12 років кінця світу очікувало аж тричі: 2000-го, 2008-го і 2011-го.
Ганна Трегуб 40
Суспільство
Наприкінці року годиться підбивати літературні підсумки, надто тому, що цей час збігається з врученням основних книжкових премій, як національних, так і міжнародних.
Роман Горбик 13
Культура
Навряд чи якась інша відзнака більше уособлює оціночні інституції в літературі, ніж повсякчас критикована і, попри те, завжди авторитетна Нобелівська премія. Тижню вдалося поспілкуватися з Петером Енґлундом, секретарем Шведської академії, яка й присуджує нагороду.
10
Культура
Режисер Енґ Лі про історію дорослішання і нову естетичну форму в кінематографі
Елейн Ліпворт 12
Культура
Підляшшя – місце, де почути українську й білоруську говірки можна частіше, ніж польську мову
Валентин Гайдай 49
Подорожі