Вибори 2020: сила громад проти сили еліт

  ▪   Олександр Матвієнко
  ▪   Харків

Місцеві вибори. Харківщина: новий блок та «велике перевзування»

На місцевих виборах на Харківщині головна боротьба точитиметься між ОПЗЖ, «Слугою народу», Євросолідарністю, «Батьківщиною» та іменним проектом Юлії Світличної.

Завершення реформи децентралізації ознаменувалося зменшенням кількості районів в Україні. В Харківській області їхня кількість знизилася з 27 до сімох, що безумовно вплине на хід виборів. Кандидатів на одне місце стане більше, а це значно посилить конкуренцію. У решті це будуть звичайні місцеві вибори всіх рівнів, які продемонструють реальний вплив політичних гравців у регіоні. Міста області зарясніли від політичних гасел партій та кандидатів ще до офіційного старту кампанії.

 

«Велике перевзування»

 

Перебігання мерів або депутатів міст в партії, які мають високі рейтинги, вже почалося. Наприклад, діючий мер Ізюму Валерій Марченко, не очікуючи на старт виборчої кампанії, вже розміщує рекламу з гаслом «Ізюм – це ти!» та фірмовою символікою «Слуги народу».

 

У 2015-му він зайшов на посаду під прапорами БПП. Також відзначився тим, що за бюджетні кошти опублікував в місцевій газеті інтерв’ю, де просував самого себе як кандидата у мери. Коштувало це бюджету 150 тис. грн. Такі перевзування у повітрі стали трендом місцевої політики. Переходять не лише в правлячу партію. Є випадки, коли приєднуються до ОПЗЖ та партії Світличної. Наприклад, одна з голів місцевої РДА, призначена Зеленським, вже подала у відставку та заявила про свій похід на вибори разом з командою Світличної. Попутно вона встигла звинуватити СН у тому, що вони набирають перебіжчиків з інших політсил. Таких прикладів до початку офіційного виборчого процесу буде лише більше.

 

Читайте також: Харків між Кернесом і Кернесом

 

Скласти конкуренцію всім відомим партіям може новостворений «Блок Світличної «Разом!». Під час головування в ОДА за часів Петра Порошенка вона здобула позитивний образ у мешканців області та постійно піарилася на відкритті різних об’єктів. У квітні змогла обратися нардепом на довиборах в 179-му окрузі з центром у Краснограді на заході області. Має тісні зв’язки з Ігорем Райніним, екс-головою Адміністрації Порошенка, а нині очільником обласного осередку ОПЗЖ. Тому в разі проходження депутатів Світличної у облраду можна очікувати на спільне голосування разом з проросійською партією. Додатковим підтвердженням зв’язків Світличної та однієї з груп ОПЗЖ, можуть бути компліментарні матеріали на телеканалі «Інтер».

 

«Європейська солідарність», яка до 2020 року втратила значну частину депутатів, має досить низькі рейтинги на Харківщині. Їхні кадри переходили в інші політичні проєкти при першій можливості. Наразі Харківським осередком партії займається Ірина Фріз, яка спробує під місцеві вибори набрати команду. Важко спрогнозувати, чи вдасться їй провести своїх кандидатів до районних рад, враховуючи їхню нинішню кількість.

 

Якусь підтримку в області можуть мати й партії, які взагалі не мають впливу на загальнонаціональному рівні. Можна очікувати в деяких органах місцевої влади депутатів від партій на кшталт «Партія пенсіонерів України» або «Волонтерська партія України». За їхньою назвою одразу ж можна зрозуміти, хто є їхнім основним виборцем. Від району до району їхня кількість та представництво загалом може кардинально відрізнятися. В своїй більшості це відомі в місті активісти, які можуть отримати певну підтримку мешканців. Як показують попередні вибори мова йде не про більшість у радах, а лише про невелике представництво.

 

Читайте також: Дніпропетровщина: Вілкули не здаються

 

Рейтинги та безпека

 

Липневе опитування групи «Рейтинг» показує, що серед виборців області, які готові голосувати і визначилися, лідирує Блок Кернеса «Успішний Харків» - 30,1%, далі йдуть ОПЗЖ – 22,9%, СН – 12,7%, «Блок Світличної «Разом!» - 11,5%, Євросолідарність – 5,9%. На межі проходження партія Шарія – 4,7%. Усі інші не мають й 4%. Серед них і «Батьківщина» та «Свобода», які втім, можуть отримати більшу підтримку в окремих містах та селищах.

 

Мережа ОПОРА також інформує, що керівництво майже у всіх тер виборчкомах новоствореного Харківського району отримала партія «Слуга народу». Представник ОПОРА Микола Зінченко так коментує ситуацію: «У виборчому кодексі відсутня норма щодо застосування квотного принципу при призначенні керівного складу в сільських та селищних ТВК, проте з точки зору дотримання принципу рівності – демократичним практикам відповідало би дотримання хоча б приблизної рівності при формуванні керівних складів ТВК в межах одного району, як це роблять в інших ТВК області». Теоретично такий прецедент може призвести до використання адмінресурсу або конфліктів по завершенню голосування. Якщо казати про Харківщину загалом, то більшість керівних посад у сільських і селищних виборчкомах також у «слуг». Далі йдуть ОПЗЖ та Євросолідарність.

 

Читайте також: Луганщина. ОПЗЖ двома колонами

 

Що ж до прямих викликів безпеці, то підозрілу активність саме на території області вже проявили «Патріоти – За життя», які презентував нардеп ОПЗЖ Ілля Кива. Наприкінці серпня під Люботином відбувся напад на маршрутний автобус, у якому їхали «патріоти» Киви. Той звинуватив у нападі місцевий Нацкор. У свою чергу, в організації Андрія Білецького, вже 31 серпня заявили про нібито відкриття схрону зброї, яка належить «патріотам». У зв’язку з цими конфліктами ще більше запитань виникає, якщо згадати участь у харківській політиці міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. За буремних часів 2014 року сепаратистські настрої в області, окрім Харкова, не відчувалися. В облцентрі їх тоді вдалося придушити саме за активної участі МВС

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.