Вибори 2020: сила громад проти сили еліт

  ▪   Анна Карпюк
  ▪   Луцьк

Місцеві вибори. Волинь: влада «Директорії»

Кандидата на посаду мера Луцька від «Слуги народу» досі не визначили, а вибори в регіоні загалом можуть відбутися під зіркою Ігоря Палиці

У Луцьку на вулиці Винниченка виділяється сучасним дизайном і похмурим фасадом один бізнес-центр – «Директорія». Тут розташований офіс відомого політика, представника фінансово-промислової групи «Приват» Ігоря Палиці, який зумів стати ключовим центром впливу у волинській політиці. Незалежно від того, у який кошик кладе яйця Ігор Петрович, – УКРОП, «Слуга народу» чи «За майбутнє», його команду в політичних колах Луцька називають Директорією.

 

Соратник Ігоря Коломойського щонайменше з 2012 року (коли став нардепом-мажоритарником від Луцька) настільки зміцнив в регіоні свої позиції, що зумів випалити електоральне поле під корінь: серйозної конкуренції немає, опозиція кишенькова, а ключові органи місцевого самоврядування наповнені вірними підданими, хоч і під різними партійними прапорами. Головним конкурентом Палиці на Волині раніше була фінансово-промислова група «Континіум». Вона суттєво здала позиції після загибелі лідера Ігоря Єремеєва (нардеп Єремеєв загинув у 2015-му від наслідків черепно-мозкової травми після падіння з коня).

 

Його бізнес-партнер, друг і кум Степан Івахів не зумів втримати ні політичної, ні фінансової міці  «Континіуму». Спершу здали 23-й виборчий округ, від якого двічі обирали народним депутатом саме Єремеєва. На довиборах тут перемогла Ірина Констанкевич, яку пов’язують з Ігорем Палицею. Згодом «Континіум» поступився і у боротьбі за Луцьк: після смерті міського голови Миколи Романюка фактична влада у місті опиналася в УКРОПа. Коли ж Володимир Зеленський став президентом України, Івахів повністю перейшов до орбіти Палиці. У Верховній Раді, куди Івахів пройшов по 21-му виборчому округу, він приєднався до групи «За майбутнє», неофіційним куратором якої став колишній конкурент. Після цього протистояти «директорії» на Волині виявилося більше нікому.

 

Волинська обласна рада стала підконтрольною Ігорю Палиці після виборів 2015 року. Тоді він не тільки сформував більшість, а й очолив цей орган місцевого самоврядування. А коли у 2019 році знову отримав мандат народного депутата, то крісло голови облради перейшло «укропівці» Ірині Вахович, яка до того очолювала  бюджетну комісію.

 

Вона завжди добре відгукується про свого попередника, якого у місцевих медіа називає   «потужним лідером та керівником».

 

«Це людина, яка чітко бачить пріоритети й дотримується свого слова», – каже Ірина Вахович. Сьогодні вона також у команді «За майбутнє».

 

На чолі обласної адміністрації стоїть «пташка залітна» Юрій Погуляйко, який родом з Луганської області. До призначення на високий пост голови Волинської ОДА працював першим заступником голови Луганської облдержадміністрації

.

З призначенням Погуляйка не були згодні обласні депутати, а також місцеві ветерани. Депутати вимагали виправити цю «помилку» і призначити на Волинь  тутешнього представника. На сайті президента навіть реєстрували петицію проти цього призначення, але вона не набрала потрібну кількість голосів.

 

День, коли Погуляйка представляв на Волині керівник Офісу президента України Сергій Трофімов, був гарячим. Напередодні ветерани влаштували мітинг, а потім прийшли на зустріч до новопризначеного керівника висловити своє невдоволення ним.

 

Режисирував такий «теплий прийом», парашутисту (так на Волині називають приїжджих чиновників) звісно, ж Ігор Палиця. На його медіаресурсах тривалий час жорстко і плідно критикували діяльність Погуляйка і його приїжджої команди.

 

За час на посаді чиновник ніяк себе не проявив. Погуляйко неодноразово пропускав сесії облради, навіть ту, де приймали бюджет, замість нього виступали й досі виступають заступники.

 

Битва за Луцьк

Лучани вже понад три роки живуть без міського голови. Керівник міста Микола Романюк помер 3 лютого 2017 року і відтоді Верховна Рада так і не призначила виборів.

 

Уже через кілька днів після смерті мера в Луцькраді почалася боротьба за крісло секретаря. Тодішня секретар Юлія Вусенко з «Самопомічі» автоматично стала виконувати повноваження голови. Однак більшість, яку сформували фракції УКРОП, «Батьківщина» і кілька перебіжчиків з БПП (луцькі порошенківці були тоді промерськими)  хотіла офіційно відсторонити Вусенко з посади секретаря.

 

На одній із сесій це таки зробили. Проте досі не зняли повноважень з покійного мера. Міська рада залишилася і без голови, і без секретаря. Дійшло до того, що недоброзичливці стали називати такий стан «рейдерським захопленням влади в місті УКРОПом».

 

Вусенко оскаржила рішення в судах і двічі виграла. Судді поновлювали її на посаді, а більшість в раді не пускала на крісло секретаря.

 

Вже у березні 2017-го представники фракції УКРОП, «Батьківщини», Радикальної партії Олега Ляшка та двоє позафракційних (Євгеній Ткачук та Олександр Козлюк) обрали новим секретарем ради голову фракції УКРОП Ігоря Поліщука. Натомість їхні колеги із фракцій БПП, «Самопоміч», «Свобода» та позафракційний Микола Яручик назвали це рішення незаконним. Проте вже 3 липня чинний на той час секретар міськради Ігор Поліщук написав заяву про звільнення з посади, мотивуючи це бажанням поборотися за крісло мера Луцька. Того ж дня депутатами був обраний новий секретар – Григорій Пустовіт. В Луцькраді він і до сьогодні секретар, а містом фактично управляє Поліщук, який став його радником. Така ситуація вигідна «Директорії», адже негатив збирає Пустовіт, а всі урочистості відвідує Поліщук. Його, до речі, таки представили кандидатом в мери Луцька на всеукраїнському з’їзді партії «За майбутнє» 27 серпня.

 

Офіційно у Луцьку вже два кандидати на крісло мера – крім Поліщука, це «принциповий» громадський діяч (лідер ГО «Принцип») і бізнесмен Віктор Грисюк. Він першим оголосив про  намір балотуватися. Грисюк у політиці людина нова. У Луцьку він відкрив бізнес – джаз-клуб «Цитра». Зараз формує команду, а для фінансування кампанії збирається використати інструмент фандрейзингу.

 

Також в міську раду йдуть і «Свідомі» на чолі з бізнесменом і депутатом міськради Андрієм Покровським. Офіційних кандидатів вони ще не оголосили. Місцева партія «Громадянський рух «Свідомі» донедавна була лише громадською організацією. Цю партію у 2019 році перейменували з «Української патріотичної партії».

 

Активність волинських партій перед місцевими виборами

За інформацією Громадянської мережі ОПОРА, на Волині активно розміщують зовнішню рекламу та публікації в ЗМІ про політичні партії та потенційних кандидатів. Найактивнішими в області серед партій є «Слуга народу», «За майбутнє», «Перемога Пальчевського», «Батьківщина» та «Європейська солідарність».

 

Координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Волинській області Катерина Шарпата зауважує, що найбільш активізувалися потенційні учасники виборів саме в Луцькому районі (уже в нових межах) та у Володимир-Волинському районі.

 

У Ковельському та Камінь-Каширському районі поки не спостерігають великої активності.

 

Цікаво й те, що напередодні місцевих виборів про об’єднання заявили місцеві осередки партій «Громадський рух «Народний контроль», «Народний Рух України» та громадська організація «Розвиток мікрорайонів міста». Вони теж виборюватимуть місця у місцевих радах та боротимуться за посаду міського голови Луцька. Представники ГО пояснюють своє рішення тим, що для них настав час стати депутатами міської ради, адже набридло дивитися, як теперішні народні обранці підтримують інтереси кількох осіб.

 

До кінця серпня об’єднання цих партій та організації вестимуть перемовини з іншими політсилами, можливо, хтось ще матиме бажання разом із ними балотуватися у міську, обласну та інші місцеві ради, а також на пост міського голови обласного центру Волині. Публічних натяків чи заяв про об’єднання інших політсил поки що немає. Сьогодні на Волині офіційно не всі партії представили кандидатів на пост міських, сільських і селищних голів. У місцеві ради також. Не у всіх відбулися з’їзди політичних сил.

 

На сьогодні вже точно про свою участь у виборах заявили політичні партії «За майбутнє», «Слуга народу», «Батьківщина», а також «Сила та честь». Головою волинського осередку останньої став чинний заступника голови Волинської облради Роман Карпюк, який свого часу обрався від партії «Батьківщина» і був головою фракції. Партія братиме участь у виборах на всіх рівнях в області.

 

«Батьківщина» обіцяє висунути кандидатів в усі 54 ОТГ Волині. За депутатський мандат міських, селищних, сільських ОТГ боротимуться понад 1,5 тисячі представників політсили. За вибори на Волині від «Батьківщини» відповідатиме депутат Луцької міської ради, перший заступник голови облорганізації партії «Батьківщина» Андрій Козюра.

 

«За майбутнє» уже засіває райони Волині своїми кандидатами. Цю політсилу створили 20 травня 2020 року шляхом перейменування партії «Україна майбутнього». Партія об’єднала волинських депутатів-мажоритарників Ірину Констанкевич, Ігоря Гузя, Ігоря Палицю, Степана Івахіва та Вячеслава Рубльова. Усі, крім останнього, обралися як мажоритарними. Рубльов пройшов до парламенту від «Слуги народу». При цьому досі офіційно є членом парламентської фракції політсили, але й заяву колеги Гузя про його приєднання до «За майбутнє» публічно ніяк не заперечив. У команду приєдналися й бізнесмен, місцевий луцький забудовник Андрій Розумовський, член фракції УКРОП в облраді Михайло Імберовський, голова облради Ірина Вахович та багато інших.

 

До команди Палиці прийшов також депутат Волиньради, лідер депутатської групи «Патріоти Волині» Володимир Бондар. Створення цієї депутатської групи в облраді було несподіванкою для регіону. У 2019-му дев’ять депутатів облради вийшли з фракції «Солідарність». Частина з них об’єдналася в «Патріоти Волині». Патріоти обіцяли працювати на розвиток регіону. Тепер їхній очільник у «Майбаху» (так політпроєкт Палиці у розмовах між собою називають і депутати Верховної Ради – Ред.).

 

Волинську «Слугу народу» очолює чинний народний депутат, член громадської ради при Луцькому міському голові Валерій Стернійчук. Керівником Луцького міського виборчого штабу партії став Роман Бондарук. Він у жовтні 2010 року був обраний депутатом Луцької міської ради за списком «Батьківщини» і був членом цієї фракції. Під час з’їзду в Києві 31 серпня, де СН висунула кандидатів у голови найбільших міст, претендента в Луцьку не назвали. Пізніше у «слуг» повідомили, що досі обмірковують кандидатуру. Відомо, що планували висувати саме Бондарука.

 

«Європейську солідарність» на Волині з червня очолює Тарас Яковлев, а міський осередок – Юрій Моклиця. Юрій Моклиця при покійному Миколі Романюку працював його заступником з питань діяльності виконавчих органів міської ради. А Тарас Яковлев – заступником з економічних питань. Своїх кандидатів на посади голів сільських, селищних та міських рад, народних обранців у радах теж офіційно не представили. При цьому у волинському осередку з’являються нові обличчя, які повідомили, що точно балотуватимуться від ЄС до міської ради. Окрім того, оновлюють команду, яка йтиме на місцеві вибори у ради Волинської області.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.