Економіка

  ▪   Валерія Бурлакова

НБУ та податківці розчищають шлях для конкурентів Webmoney

Формальним приводом для перевірки стали, зокрема, можливі випадки розрахунків за наркотики за допомогою системи. Забувши про наркотики, у Міндоходів терміново нагадали: в роботі Webmoney в Україні були виявлені значні порушення, правила діяльності системи не узгоджувались з НБУ.

Назва компанії Webmoney, однієї з найпопулярніших у світі систем безготівкових розрахунків, якою користується близько 2 млн українців, у нашій країні стала фактично синонімом терміну “електронні гроші”.

“Можлива готівкова і безготівкова форма оплати. Безкотівкова форма: кредитні картки чи Webmoney”, - приблизно так визначає можливі способи оплати більшість українських інтернет-магазинів, згодних приймати е-готівку.

Втім, не виключено, що незабаром всім доведеться міняти вподобання.

“Саме тому”

Одне з перших зіткнень між НБУ та системами електронних платежів відбулося ще влітку 2008 року. Тоді посадовці повідомили: створювати та обмінювати електронні гроші можуть тільки банки і тільки у національній валюті. Таким чином поширені на той момент платіжні системи - Webmoney, UkrMoney, Интернет.деньги тощо - опинились фактично поза законом. Для продовження роботи вони мали укласти угоди з кредитними організаціями (варто відзначити, що постанова НБУ не стосувалась платіжних систем (Visa, Master Card тощо) та систем сплати рахунків електронним способом (наприклад, Portmone чи PayPal).

Читайте також: Як блокували ex.ua

Вимоги НБУ у Webmoney виконали. Однак і після цього НБУ неодноразово знаходив нові зачіпки та підкреслював: Webmoney працюють в Україні незаконно. Як і, наприклад, система електронних розрахунків “Яндекс.гроші”. Останні майже з гумором відповідали:  представництва в Україні не мають, а заборонити іноземним компаніям надавати послуги українським користувачам мережі НБУ наче не може. “Саме тому ми поки що і не працюємо на території України”, - коментувала меморандум Нацбанку гендиректор компанії “Яндекс.гроші” Євгєнія Завалишина.

Webmoney пощастило менше - представництво в Україні компанія має давно. Саме туди минулого тижня, після 10 років роботи Webmoney в Україні та близько 5 років порожньої балаканини про нелегальну діяльність одного з лідерів ринку, завітали податківці. Співробітники органів вилучили обладнання (за версією Webmoney - “тестове”, на думку податківців - техніку, що “забезпечувала діяльність платіжної системи”) та нібито заблокували 60 млн грн на банківських рахунках підприємства.

Формальним приводом для перевірки стали, зокрема, можливі випадки розрахунків за наркотики за допомогою системи. Забувши про наркотики, у  Міндоходів терміново нагадали: в роботі Webmoney в Україні були виявлені значні порушення, правила діяльності системи не узгоджувались з НБУ. І взагалі “ми попереджали” - тобто, вже інформували банківське середовище (у багатьох комерційних банках і сьогодні можна придбати послуги Webmoney) та громадськість про те, що компанія не має права здійснювати діяльність в Україні.

На думку експертів, юридичні проблеми компанії виглядають доволі суперечливо. Втім, через “особливості” української судової системи довести правомірність діяльності компанії буде майже неможливо.

Через коліно

“У нашій державі так: шукають тих, у кого є гроші, а потім намагаються під якісь гарні наміри підлаштувати "наїзд", - зазначив у розмові Тиждень.ua економіст Ілля Сагайдак, директор інвестиційної компанії «Фенікс Капітал». - Поштовхом до перевірки WebMoney стала світова платіжна система, яка відмивала гроші наркотрафіку. Організатором її був киянин. Відсутність дозволу НБУ - це проблема, але до чого тут податкова? Питання сплати ПДФО? В цивілізованих країнах це питання діалогу, а у нас -  зачіпка, щоб заморозити рахунки і увірватись в офіс в масках“.

На думку пана Сагайдака, податківці хотіли отримати хабар.

“Сума була, очевидно, шостизначна, - переконаний він. -  Ми самі не раз це проходили. У нас всі питання вирішуються ламанням через коліно, і все. А фінансовій інституціїї, яка затримала платежі, буде дуже важко відновити свою репутацію”.

Читайте також: Як податкова воювала з "Розеткою"

Існує й інший погляд - ще більш песимістичний. На думку представника Інтернет-асоціації України Олександра Ольшанського, НБУ “розчищає” шлях для конкурентів компанії. “Сьогодні Webmoney - єдина крупна система, яка і монетарно, і юридично розташована в Україні, - пояснює експерт у коментарі BBC. - Політика нашої держави призвела до того, що в Україні немає своїх систем, вони не розвиваються і, як виглядає, вже не розвиватимуться". Водночас, пояснює пан Ольшанський, "на кордоні стоїть ціла пачка всяких систем, починаючи від Яндекс.Деньги і закінчуючи PayPal, які з задоволенням обслуговуватимуть український ринок".

Несподівано і символічно

За системами, які залюбки зайняли б лідуючі позиції на ринку, не обов’язково “ходити“ за кордон. Деякі з них вже працюють в Україні.

Це, зокрема, компанія ГлобалМані. Представники НБУ називають ГлобалМані українським “лідером з використання електронних коштів”. ГлобалМані бере вище та представляється  “єдиною системою в Україні, яка легально випустила електронні гроші”.

У квітні цього року, повідомляють на сайті ГлобалМані, компанія отримала ліцензію №1 на грошові перекази без відкриття рахунків.

Читайте також: Оксана Пахльовська про владу рейдерів

“Це і несподівано і, в той же час, символічно, що саме ми отримали першу ліцензію“, - коментує радісну подію директор з контролю платіжної системи ГлобалМані Юрій Корж. І робить реверанс у бік вимушенних “нелегалів“: “Ми завжди прагнули бути драйверами процесу формування в Україні ринку електронних платежів - у рамках українського та міжнародного права. Тільки такий підхід здатний сформувати довіру до нових платіжних інструментів в нашій країні”.

Несподівано і, в той же час, символічно і те, які родинні зв’язки має пан директор - син народного депутата Віталія Коржа і, на додачу, перший чоловік та батько дитини Оксани Марченко, сьогоднішньої дружини Віктора Медведчука.

Є і інші претенденти на лідерство - наприклад, з квітня поточного року пов’язана з АльфаБанком компанія Maxi. АльфаБанком, у свою чергу, на 80% володіє загадкова офшорна кіпрська компанія ABH Ukraine Ltd (і лише на 20% - росіяни).

Одним словом, комусь пощастить. А що? НБУ попереджав. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.