Економіка

  ▪   Марія Мінська

Індикатор кризи

Що більше доларів надрукують США, то вищою буде ціна на золото

Нинішнє літо видалося спекотним на ринку дорогоцінних металів. У середині липня золото чи не щодня ставило нові рекорди. 18 липня ціна на дорогоцінний метал на світовому ринку вперше в історії перевищила $1600 за тройську унцію.

Ралі, що тривало сім тижнів, стало найдовшим з квітня 2007 року. 23 серпня 2011 року був поставлений абсолютний рекорд – $1913, 5 за тройську унцію. Але вже наприкінці серпня жовтий метал трохи поступився своїми позиціями – 31 серпня ціна знизилася до $1813, 4. Проте західні аналітики впевнені, корекція має тимчасовий характер і до кінця року ціни на золото можуть вирости до $2000 за унцію. У такому випадку за рік метал подорожчає більш ніж на 41%. Протягом 2010-го, наприклад, золото зросло в ціні на 30%.

Середньорічна ціна на золото зростає вже понад 11 років поспіль. Інвестори, що вклали свої кошти в золото у 1999–2000 роках, вже отримали понад 500% прибутку: метал подорожчав з $300 до $1850 за унцію. Зараз у жовтий метал інвестують не лише приватні інвестори й інвестфонди (навіть в Україні вже в середині вересня з'явиться фонд «Перший золотий», який усі свої кошти вкладатиме в золото), а і країни. Нацбанк Казахстану, наприклад, ухвалив 24 серпня рішення про викуп до золотовалютних резервів усього золота, призначеного на експорт.

Запорука зростання цін на золото – світова економічна і політична нестабільність. На початку року ситуацію ускладнювали також сутички на Близькому Сході. То ж найближчим часом золото навряд чи почне дешевшати. «Змінити тренд може лише стабільне поліпшення економічної ситуації у світі», – міркує директор аналітичного департаменту компанії TeleTRADE Оксана Курінна. Погоджується з нею і керівний партнер компанії Capital Times Ерік Найман. «Протягом найближчих двох – трьох років дорогоцінний метал може подорожчати до $2500–3500 за тройську унцію, і коли інвестори повірять в те, що інфляційний тиск у США, як і друга хвиля кризи, залишилися позаду, тоді на ринку золота станеться різка корекція, яка напевно поверне його котирування до нинішніх рівнів, тобто до $1650–1850 за тройську унцію», – прогнозує Найман. Хоча зараз перспективи швидкого відновлення світової економіки дуже примарні. Аналітики банку Societe Generale у своєму дослідженні «Новий світовий лад: коли попит перемагає пропозицію» попереджають: нова криза затягнеться років на 15–20. За їхніми прогнозами, світова економіка перебуватиме в стагнації щонайменше до 2030 року.

Економічні та фінансові труднощі, з якими зіткнулася світова економіка, неможливо вирішити в одну мить. Боргова криза в єврозоні, яка вже охопила Грецію, Португалію, Іспанію та навіть поширилася на третю за величиною економіку ЄС – Італію (держборг країни вже перевищив 120%), схоже, не збирається зупинятися, попри всі вжиті заходи, спрямовані на вирішення проблеми.

Французький економіст, директор Інституту вищих фінансів Філіп Десертин, не виключає виникнення такої ситуації, коли з борговою кризою може зіткнутися навіть Франція. Проблема полягає у тому, що країни Євросоюзу досі не можуть дійти згоди щодо того, як вирішувати боргові проблеми учасників ЄС. Щоб вибратися з боргової ями, країнам треба суттєво зменшити витрати. А будь-яке скорочення спричиняє масові акції протесту. Ситуація здається безвихідною: фінансова допомога, яку ЄС надає постраждалим країнам, – лише тимчасове рішення проблеми.

Не набагато краща ситуація склалася і в економіці США: підвищивши ліміт держборгу (2 серпня президент США Барак Обама підписав законопроект про підвищення ліміту держборгу і скорочення дефіциту більш ніж на $2 трлн в найближчі десять років), американська влада також лише відклала вирішення проблеми. Понад те, після підвищення ліміту державного боргу американська влада почне залучати нові позики, а щоб розплачуватися з боргами, їй доведеться вдатися до нової емісії. А що більше доларів друкують США, то вищою буде ціна на золото. Саме так відбувається з часів скасування золотого стандарту в 1933 році. Втім, проблеми у США справді є. Міжнародне РА Standard & Poor's 5 серпня 2011-го вперше в історії знизило рейтинг США з AAA до AA. Має певні сумніви у стійкості американської економіки і МВФ: фахівці Фонду знизили прогноз зростання ВВП США з 2,5% до 1,6% в 2011 році і з 2,7% до 2% у 2012-му.

Втім, попри зростання цін на золото, фінансові аналітики рекомендують інвестувати в золото виключно з метою збереження коштів. Використовувати дорогоцінний метал як спекулятивний інструмент для швидкого збагачення зараз не варто: на фінансових ринках вже подейкують, що на ринку дорогоцінних металів роздувається мильна булька. Такі чутки ходять вже давно, принаймні понад рік – це точно, проте власними коштами краще не ризикувати

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.