Економіка

  ▪   Дмитро Вовнянко

Товар – ЄВРО – товар

Розслідування Тижня виявило, що на законодавчому рівні можуть пролобіювати сумнівну схему ввезення/вивезення товарів під Євро-2012
Матеріал друкованого видання
№ 28 (193)
від 7 липня, 2011

Організаційна підготовка до Євро-2012 триває – одними з її складових мають бути доопрацювання та прийняття законопроекту, який би регламентував особливий порядок ввезення та вивезення товарів у зв’язку з проведенням в Україні фінальної частини футбольного чемпіонату. Перший варіант такого документа в травні цього року не було включено до порядку денного Верховної Ради за вельми цікавих обставин. 10 травня народний депутат Сергій Терьохін оприлюднив резонансну статтю під назвою «Двадцять дванадцять» з нищівною критикою додатка до урядового законопроекту № 8443, назвавши типи товарів, перетин яких через кордон України здійснювався б без сплати мита та ПДВ (у разі його ухвалення). Приклади, наведені Терьохіним (його, до речі, колись вважали найуспішнішим лобістом), вражали: і килими, і вата, і чавун, і легована сталь, і золото, і хлисти, і навіть… сперма биків. 11 травня Головне науково-екс­­пертне управління ВР рекомендувало не вносити документ до порядку денного сесії, а 17 травня так і сталося. Було вирішено повернутися до цієї теми пізніше.

Зрозуміло, що саме по собі спрощення процедури перетину митного кордону України для структур УЄФА й учасників чемпіонату не може бути оцінене однозначно. Адже такий підхід, з одного боку, є нормальною практикою під час організації та проведення міжнародних змагань. З іншого – постає логічне питання межі відкриття митних кордонів. Бажання розібратися в причинах та обставинах цієї історії змусило детальніше дослідити і сам скандальний законопроект, і додані до нього товарні коди з Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД). Тиждень розшифрував неповні три сторінки цифр, які містилися в додатку до законопроекту № 8443, і результати дослідження – 43 (!) сторінки товарної номенклатури – були варті докладених зусиль.

ЗАКОДОВАНЕ ЄВРО

Перший висновок – «сперми биків» (код 0511 10 00 00), про яку згадав у публікації Сергій Терьохін, у додатку до законопроекту № 8443 виявити не вдалося. Депутат явно перегнув палицю. Але водночас відомий лобіст помітив, що в переліку товарів, необхідних для проведення Євро-2012, є комбайни (код 8433 – «Машини та механізми для збирання й обмолоту сільськогосподарських культур, включаючи преси для соломи або сіна; газонокосарки та сінокосарки; машини для очищення, сортування або вибраковування яєць, плодів або інших сільськогосподарських продуктів, крім зазначених у товарній позиції 8437: косарки для газонів, парків, спортивних майданчиків»).

Загалом перелік товарів із додатка до законопроекту № 8443 скидається на гумористичний роман, якщо пам’ятати, що йдеться не про будівництво військової бази на безлюдному острові, а про організацію футбольного чемпіонату. Наприклад, додаток містить шість аркушів переліку харчових товарів, а також природний графіт (код 2504), граніт, порфір, базальт, пісковик та інші камені для монументів чи будівництва (2516), вироби для влаштування феєрверків, сигнальні, дощові та протиградові ракети (3604), суміші, препарати та заряди для вогнегасників, готові вогнегасні гранати і бомби (3813 00 00 00), гальмiвнi гiдравлiчнi рiдини та iншi готовi рiдкi сумiшi для гiдравлiчних трансмiсiй (3819 00 00), натуральне й штучне хутро та вироби з нього (група 43), музичні інструменти (група 92) тощо. Не залишилися поза увагою ліки, мило, гігієнічні засоби та фотографічні товари, але їх використання під час проведення Євро-2012 принаймні має логічне пояснення.

А чим обґрунтувати намір звільнити від сплати мита при перетині державного кордону такі види товарів, як «сполуки ртуті, неорганічні або органічні, крім амальгам» (2852 00 00 00), «самохідні бульдозери з неповоротним та поворотним відвалом, грейдери, планувальники, скрепери, механічні лопати, екскаватори, одноківшові навантажувачі, машини трамбувальні та дорожні котки» (8429) тощо?

Але й це ще не все!.. Після розгляду у Верховній Раді питання про внесення законопроекту № 8443 до порядку денного з’ясувалося: щонайменше дев’ять кодів у додатку не мали товарного наповнення – їх не вдалося відшукати в УКТЗЕД, зокрема 3817 00 і 3825 (ймовірно, належали до групи «Інші продукти хімічної промисловості»), 4114 і 4115 (група «Шкури та шкіра необроблені (крім натурального хутра) та шкіра») тощо. Згодом ці коди в УКТЗЕД заповнили.

Сам законопроект № 8443 пропонував звільнити від оподаткування не лише ввезення, а й вивезення означених товарів, причому не всіма суб’єктами, а УЄФА, особами, призначеними УЄФА, або учасниками чемпіонату (крім збірної України).

ПИТАННЯ ТА ПЕРЕДІСТОРІЯ

Чи могла б країна обійтися без такого законопроекту взагалі? Щоб відповісти на це запитання, доцільно згадати, що 29 червня 2010 року Верховна Рада ухвалила Закон № 2372-IV «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з організацією та проведенням фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу…». Згідно з документом, «УЄФА, особа, призначена УЄФА, або учасник чемпіонату (крім збірної України) мають право ввозити предмети в митному режимі імпорту (реімпорту) без сплати ввізного мита та податку на додану вартість». Але самого переліку товарів не було, передбачалася конкретизація окремим законом.

Таким чином, без прийняття законопроекту № 8443 уже чинний закон № 2372-IV, по суті, втрачає сенс. Навіщо він узагалі був потрібний? Беручи участь у тендері на право проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу, Україна надала УЄФА гарантію «Митниця», яка передбачала, зокрема, впровадження спрощеної та безмитної процедури ввезення (вивезення) товарів, призначених для Євро-2012.

Після появи публікації Сергія Терьохіна Місцевий організаційний комітет «Євро-2012 Україна», який очолює Маркіян Лубківський, підготував заяву, яка мала зорієнтувати громадськість у ситуації. Так, з’ясувалося, що урядовий законопроект № 8443 був підготовлений з урахуванням думки УЄФА. Він не є остаточним і в ході доопрацювання у Верховній Раді може бути змінений. Також зі згаданої вище заяви випливало, що обсяги та порядок імпорту предметів (про які йдеться в документі), щоб уникнути можливих зловживань (зокрема, використання в роздрібній торгівлі), чітко контролюватимуться на наступних етапах виконання гарантій, даних Україною УЄФА. А сам розмах законопроекту отримав пояснення. З одного боку, досвід останнього з проведення масштабних спортивних заходів свідчить про те, що під час їх організації можуть виникати найнепередбачуваніші екстрені ситуації. З іншого боку, УКТЗЕД – об’ємний документ (21 розділ, 97 груп, близько 11 тис. кодів товарів), відтак конкретизація позицій, об’єктивно необхідного переліку суто технічно ускладнена. Але чи є це вичерпною аргументацією на користь цього законопроекту? 

«Я ВАМ ПИШУ…»

Щоб розібратися в ситуації, Тиждень звернувся до першоджерел – написав листа до УЄФА, аби з’ясувати, поміж іншого, чи взагалі потрібен такій поважній організації режим безмитного ввезення/вивезення товарів через український кордон, чи узгоджувала вона з урядом України перелік цих товарів? Відповідь не забарилася. Спочатку УЄФА дипломатично запропонував звернутися щодо цього до Місцевого організаційного комітету, а на уточнювальні запитання редакції європейські футбольні функціонери відповіли, що УЄФА і МОК мають різні сфери компетенції, а проблемами, які нас цікавлять, займається (!) українська сторона.

Але на цьому процес отримання відповідей не завершився – несподівано Тиждень отримав листа від Місцевого організаційного комітету «Євро-2012 Україна». З’ясувалося, зокрема, що наразі початковий перелік кодів товарів переглянутий і суттєво скорочений. Наскільки це відповідає дійсності, стане зрозуміло згодом, під час розгляду документа (або його варіанта) в Верховній Раді. Від його змісту залежатиме, за великим рахунком, чи не стане Україна стоковою країною з митною територією, відкритою для окремих структур, і водночас чи не буде створено передумов для неконтрольованого імпорту й експорту, поки українці дивитимуться футбол? Чи не схоче хтось на Євро заробити багато не надто чистих євро? Ані журналісти, ані експерти відповісти на ці запитання нині не в змозі. Хоча б тому, що під час підготовки матеріалу до публікації деякі коди, які раніше містилися в УКТЗЕД і в додатку до урядового законопроекту, взагалі зникли з класифікатора (наприклад, 0511 99 31 00 – «Губки натуральні тваринного походження необроблені», 0511 99 39 00 – «Губки натуральні тваринного походження, інші» тощо).

«ТОВАРЯК» ЧИ ЄВРО-2012?

Що насправді потрібно під час футбольного чемпіонату такого формату, як Євро-2012? Фахівці з футболу розповідають, що зазвичай організатори намагаються створити умови, аби команди мали під рукою все необхідне, аж до серветок та голки з ниткою. Але тренери часто відмовляються від місцевої кухні та води, тож деякі збірні возять із собою повний набір харчових продуктів і власних кухарів. Тут ідеться не тільки про недовіру, просто останні добре знають свою кухню і впевнені в реакції спортсменів на звичні їм продукти. Також команди беруть із собою лікарів з цілими фармацевтичними складами, сувеніри, гігієнічні засоби, мило, парфумерію, фото та відеоапаратуру і ще багато справді потрібних під час змагань речей.

Крім того, для організації турніру, вочевидь, ввозяться товари комерційних партнерів УЄФА (спонсорів). Спонсори Євро-2012 – Adidas, Carlsberg, Castrol, Coca-Cola, Hyundai/KIAMotors, McDonaldsтощо. Як правило, для таких турнірів УЄФА обирає ексклюзивних постачальників товарів чи послуг, необхідних для проведення чемпіонату. Це, зокрема, постачальники послуг кейтерингу, різноманітного обладнання для стадіонів (меблі, контейнери, огорожа, обладнання для гарантування безпеки стадіонів тощо), одягу та взуття (як для команд, так і для офіційного персоналу, в якому буде потреба для проведення турніру, волонтерів), сувенірної, подарункової, поліграфічної продукції, медичного обладнання для команд та інших виробів.

Однак при цьому збірні приїздять на все готове й нічого під себе не перебудовують. Підготовка готелів, тренувальних баз і полів відбувається на етапі забезпечення інфраструктури до чемпіонату. УЄФА, представники команд перевіряють ступінь готовності житла та тренувальних полів до їх приїзду на турнір. Тож поява в безмитному переліку бульдозерів-комбайнів видається більш ніж дивною.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.