Економіка

На лічильнику

Екс-міністр економіки Віктор Суслов пояснює, чому Україна посіла шосте місце в рейтингу держав, яким нібито загрожує дефолт
Матеріал друкованого видання
№ 10 (175)
від 11 березня, 2011
У. Т.: Американське видання Business Insider включило Україну до переліку з 18 країн, які нібито очікує дефолт. Наскільки це обґрунтовано?
 
– Експерти лише підтвердили те, про що наші фахівці та міжнародні спостерігачі говорили протягом тривалого часу. За даними Нацбанку, короткостроковий зовнішній борг країни, який має бути повернутий – рефінансований – реструктурований до 1 липня 2011-го, сягає $42,1 млрд (включно з корпоративним сектором). Це без урахування відсоткових виплат!.. А валютні резерви країни на 1 січня становили $34,6 млрд, себто поточні боргові зобов’язання були покриті лише на 82%. Нині Україну рятують від дефолту лише кредити МВФ та суверенні запозичення. Але ці заходи не сприяють реформуванню економіки і зменшенню боргів, а лише поглиблюють проблеми. Державі не вдається збалансувати видатки і доходи бюджету, створити умови для скорочення дефіциту платіжного балансу, адекватно відреагувати на безліч інших економічних негараздів. Доводиться жити в борг, валовий зовнішній, починаючи з 2008-го, збільшився на понад $10 млрд, а торік перевищив позначку $104,5 млрд… Загалом оцінки Business Insider обґрунтовані, загроза дефолту є. 
 
Тому потрібні реформи. Показово, що уряд активно цим займається, але ж його заходи тільки ще більше розбалансують економіку. Напевно, платіжний баланс 2011 року погіршиться, а борг зросте.  
 
У. Т.: Декларується різке скорочення дефіциту бюджету, щоб полегшити виплату боргів. Це вихід із ситуації?
 
– Замало зменшувати бюджетні видатки, потрібно збільшувати доходи і припинити жити в борг. Але ж уряд домагається кредитів від МВФ, не пропонуючи програм, на які ці кошти спрямують.
 
Неминучою складовою такої політики має бути девальвація гривні для підтримки експортерів і збільшення припливу валюти в країну. Натомість уряд блокує експортні потоки, зокрема обмежує вивіз сільськогосподарської продукції… За інформацією з одеських портів, зараз практично неможливо вивезти з країни будь-який вантаж. Митні процедури надмірно ускладнені, процвітає хабарництво. Навіть транзитери намагаються не перетинати митної території України. Держава замість того, щоб заробляти на своєму географічному становищі, втрачає навіть на цьому.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.