Економіка

  ▪   Анатолій Шара

Хайтек ближче до передової

Завдяки чому модернізують Збройні сили. На що здатні вітчизняні виробники
Матеріал друкованого видання
№ 34 (458)
від 24 серпня, 2016

Анексія Криму та розв’язана Росією гібридна війна на Донбасі оголили перед українським суспільством купу раніше невидимих проблем. Одна з основних — це здатність країни захистити себе. Через постійну імітацію реформ та руху до НАТО армія була доведена до катастрофічного стану, тож у 2014 році народові довелося самотужки витягувати її за вуха з болота, адже на кону стояла незалежність. Тоді здавалося, що українська політична «еліта» змирилася з роллю васала Росії, настільки розгубленою та безпорадною вона бачилася. Проти цього було тільки суспільство.

Як відомо, нинішні виклики в царині захисту суверенітету потребують сучасної професійної армії, озброєної не тільки танками та ракетними комплексами, а ще й передовими технологіями.

Можна скільки завгодно розповідати про технологічну відсталість України від Росії та країн НАТО (годі й казати про законодавця моди — США) у військовій сфері, але від цього не полегшає. Український ВПК, який колись славився своєю продукцією, виявився через зношеність виробничих фондів та моральну застарілість неспроможним забезпечити ЗСУ сучасним озброєнням і новітніми системами керування. Тож укотре за ці буремні роки небайдужим та ініціативним громадянам доводиться братися до роботи.

Хай там що говорить російська пропаганда про слабкість і застарілість озброєння в нашій армії, в країні з’явилися розробки й технології, які успішно працюють на забезпечення її обороноздатності. Одним із таких прикладів у вітчизняному військовому хайтек є Агенція з перспективних науково-технічних розробок (UA.RPA). Ця інженерно-виробнича компанія намагається вибудувати ефективну співпрацю між державою та бізнесом у царині впровадження передових технологій у оборонку. Адже Україні, щоб вистояти у війні з Росією, потрібні не просто Збройні сили, відновлені до радянських стандартів, а військо, яке матиме в розпорядженні різноманітні IT-новинки, тренажери, що суттєво спрощуватимуть його функціонування й полегшуватимуть ефективність дій та планування.

Читайте також: Як працюють сили спекціальних операцій

Ця агенція працює в сфері електроніки, радіокомунікацій, лазерних технологій, розробляє новітні навчальні тренажери, системи нічного бачення й навіть роботів. Одна з численних переваг UA.RPA перед іншими подібними організаціями — що вона змогла об’єднати професіоналів-розробників, айтішників, волонтерів та військових. До слова, третина команди має багаторічний досвід праці у Збройних силах.

І хоча, згідно із загальним стійким враженням, Міністерство оборони — середовище надзвичайно вороже до різних інновацій, деякі з них насилу таки впроваджуються. Тому, щоб уникнути зрадофільських настроїв, настільки популярних у суспільстві, на досягненнях треба зупинитися докладніше. Адже не все так погано в нашому домі, як може здатися спершу.

Розробка, яку хочеться згадати насамперед, — це компактна універсальна лазерна система виявлення снайперів. Вона може автоматично помічати і, що дуже важливо, давати точні координати місця перебування ворожого стрільця чи коригувальника. Фіксування оптичних засобів розвідки допомагає здійснити заходи з нейтралізації ще на першому етапі. Система, функціонуючи як удень, так і вночі, виявляє будь-які оптичні прилади (приціли, біноклі, дальноміри тощо) на відстані до 2 км. Робота комплексу полягає в тому, що потрібний сектор місцевості безперервно сканується лазером і формується телевізійне зображення, одночасно фіксуються потрібні координати й відстань до ворожого об’єкта. Очевидно, що така система необхідна на фронті. Тож зараз триває її посилене тестування. Слід зазначити, що іноземні конкуренти комплексу мають гірші показники, особливо щодо дальності та мобільності.

Наступна розробка, про яку варто розповісти, — це інтерактивний лазерний комплекс для тренувань зі стрільби. Система дає змогу здійснювати вогневу підготовку зі стрілецькою зброєю (АК-74, ПМ, РПК-74, РПГ-22) на відстані від 50 м до 500 м з урахуванням балістики кулі, сили вітру, температури. Уражати цілі можна з різних положень та під час руху. Зауважу: щоб підготувати стрільця, знадобиться в середньому не менш ніж 5 тис. патронів. Неважко підрахувати, скільки коштів зекономить для держави цей комплекс. Окрім того, система унеможливлює трагічні випадки на полігонах, стрільбах і допомагає у стислі строки підготувати особовий склад підрозділу в будь-якій кількості до ведення вогню. Важливо й те, що тренажер повністю адаптований до курсу стрільб, прийнятого в Збройних силах України.

Читайте також: Онуки Маннергейма

До складу тренажера входять: інтерактивний сенсор, навісний модуль для потрібної зброї, проектор, комп’ютер керування, акустична система та проекційний екран. Компактність забезпечує комплексу велику мобільність. Вартість однієї такої системи близько 220 тис. грн. Збройні сили вже оцінили розробку й на всю потужність її використовують. Офіцери, що проводять вогневу підготовку особового складу, дуже задоволені результатами. Адже використання тренажера суттєво заощаджує час та гроші. Узагалі хочеться зазначити, що UA.RPA досить ґрунтовно підходить до покращення військової освіти. Так, був розроблений клас передпілотної тактичної підготовки льотчиків. Вона відбувається із цілковитим відтворенням усіх елементів польотної та наземної ситуації різних рівнів складності в ЗD-моделях. Навчання можна проводити як самостійно, так і в групах до восьми осіб. На жаль, ця потрібна українським ВПС система поки що залишається без відгуку командування. Але агенція на цьому не зупинилась і вже готує нову розробку: тренажер із керування боєм для танкістів. Такої системи в Україні ще не було, і, мабуть, незайве сказати, скільки грошей вона може заощадити. Зокрема, забезпечивши швидке злагодження екіпажів і навчивши їх взаємодіяти у взводах та ротах.

До команди UA.RPA прийшли волонтери з «Армії SOS», які допомогли розробити й розвинути універсальне рішення в керуванні боєм для артилеристів. Розробка зветься «Кропива». За цією колючою назвою ховається цілий комплекс передових рішень для керування артилерійським вогнем та його ведення, починаючи з розвідки, спостереження й закінчуючи фінальною стадією — знищенням живої сили, бронетехніки, вогневих точок ворога. Волонтери піддали модернізації весь технологічний ланцюг ведення артилерійської розвідки. Їхні нестандартні, але ефективні рішення допомагають уп’ятеро-всемеро скоротити час на отримання даних, на 30–40% зменшують витрати боєприпасів і на 25–30% покращують точність ураження цілі. Необхідно сказати, що серед військових великої популярності зажили артилерійські планшети з картами та програмами, зроблені волонтерами «Армії SOS». А от уже зараз вони спільними зусиллями вирішили проблему з керування артилерійським вогнем комплексно. Система «Кропива» активно використовується в 92-й ОМБр та інших підрозділах.

На цьому «Армія SOS» не зупинилась, вона взялася за іншу не менш важливу справу — безпілотники. Не таємниця, що на початку війни українська армія не мала їх узагалі, тоді як бойовики використовували на повну потужність. Так виникла ідея зайнятися БПЛА. Минуло зовсім небагато часу, і проект було реалізовано. Спочатку волонтери запропонували апарати невеликої дальності, але вже нині серед їхніх здобутків — літак «Валькірія», котрий довів власну ефективність польотами на передовій. Як зазначають самі волонтери, не так складно навчитися керувати безпілотниками, як правильно планувати виконання завдань і швидко розшифровувати здобуті дані.

Читайте також: Аеророзвідка. Волонтерський рід військ

Звичайно, не оминула агенція увагою і танкістів. Було модернізовано прилади нічного бачення для бронетехніки. Війна з російськими бойовиками виявила значну відсталість оптичних систем, установлених на українських БМП, БТР і танках. Терористи використовують проти сил АТО сучасні прилади нічного бачення, що допомагають їм ефективно працювати вночі. Українські військові такої можливості не мають, точніше не мали. Адже UA.RPA взялася за модернізацію пристроїв нічного бачення і вже постачає оновлені системи ЗСУ. Тепер наші військові даватимуть відсіч бронетехніці супротивника і в нічних умовах.

Агенція також розробила шоломи, за багатьма показниками кращі, ніж ті, котрі зараз використовують в АТО. Балістичний головний убір ТОР відповідає не тільки сучасним нормам індивідуального захисту, а й стандартові НАТО (STANAG 2920). Його матеріал забезпечує надійну експлуатацію в усіх кліматичних умовах з урахуванням амортизаційних процесів. ТОР сумісний із тактичними окулярами, приладами нічного бачення, активними навушниками, радіогарнітурами тощо. UA.RPA створила ще й десантний його варіант, який суттєво посилює боєздатність крилатих піхотинців.

Звичайно, це аж ніяк не весь список зробленого UA.RPA за період війни. Бізнес, волонтери, ініціативні військові намагаються вивести українську армію з постсовка. Поки що це їм дається важко. Але, як кажуть, вода камінь точить, тому агенція не зупиняється на досягнутому. Єдине, чого хотілося б, — щоб держава більше звертала увагу на приватні компанії у військовій сфері і, якщо не сприяла їм, то бодай не заважала.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.