Економіка

  ▪   Денис Казанський

Тернистий шлях реформ в Укргазвидобуванні

Про досвід високооплачуваного менеджменту на великому державному підприємстві
Матеріал друкованого видання
№ 15 (439)
від 14 квітня, 2016

Як відомо, незважаючи на активну реформаторську риторику нинішнього керівництва країни, в Україні можна нарахувати небагато прикладів справді успішних якісних змін. Про імітаційний характер роботи уряду Яценюка написано вже стільки, що зайвий раз змальовувати ситуацію безглуздо. Однак позитивні приклади все ж є. Один із них — діяльність ПАТ «Укргазвидобування», де з червня 2015 року працює новий менеджмент, що прийшов із бізнесу й отримує ринкові зарплати. За час роботи нової команди державна компанія змогла істотно поліпшити свої виробничі показники, а головне — практично побороти корупцію на закупівлях. З літа 2015-го там проводяться прозорі закупівлі через систему Prozorro, з яких виключені фірми-прокладки, що широко використовувалися раніше й зараз використовуються під час держзакупівель в інших держкомпаніях, до яких реформи поки що не дійшли.

Від початку роботи нової команди, яку очолює Олег Прохоренко, Укргазвидобуванню вдалося заощадити на закупівлях 920 млн грн. Завдяки цьому з 1 січня 2016-го було підвищено зарплати працівникам підприємства більш ніж на 20%. Згідно з розробленою керівництвом компанії стратегією розвитку до 2020 року обсяг видобутку газу планується наростити до 20 млрд м³ (зараз близько 14 млрд м³).

Кандидатура Олега Прохоренка була відібрана на конкурсі. Він закінчив Школу державного управління ім. Кеннеді в Гарварді, працював у низці міжнародних компаній, зокрема в McKinsey & Company, де відповідав за Східну Європу, Центральну Азію та Каспійський регіон. Умовою приходу його команди на державне підприємство було підняття зарплат до ринкового рівня. Не секрет, що нинішній рівень оплати праці в державному секторі просто сміховинний. І без відповідного підвищення жодних розмов про залучення фахівців високого рівня, здатних реформувати державне підприємство, бути просто не могло.

Читайте також: П'ятьох екс-посадовців обвинуватили у розкраданні під керівництвом Курченка

Оклади нового менеджменту були встановлені спеціальним рішенням НАК «Нафтогаз України», у структуру якого входить Укргазвидобування, і затверджені постановою Кабінету Міністрів. Зарплата Прохоренка становить 398 тис. грн за місяць. Крім того, передбачені й преміальні винагороди, про умови та розміри яких ще ведуться переговори. Сам Прохоренко, відповідаючи на гострі запитання журналістів, уже не раз підтверджував, що справді отримує ринкову зарплату, характерну для газового сектору, і запевняє, що без цієї умови побороти корупцію та налагодити успішну роботу компанії нереально.

Як писав у своєму блозі народний депутат Сергій Лещенко, до призначення нового менеджменту Укргазвидобуванням керували люди нині покійного олігарха Ігоря Єремеєва.

«Єремеєв поставив заступником голови правління Укргазвидобування Вадима Шленчака, мережу заправок якого «Калина» придбав для своєї мережі WOG», — повідомляв Лещенко.

У червні 2015 року людей Єремеєва замінили на команду Прохоренка. Тож тепер робота останньої не дає спокою олігархічним групам, які втратили можливість заробляти на відкатах.

Як розповідає керівник Укргазвидобування, очолюване ним підприємство та його команда відчувають жорсткий пресинг із боку перевіряючих органів та деяких ЗМІ, що публікують матеріали відверто тенденційного характеру. «Особливо останнім часом стараються група «Депутатський контроль» і народний депутат Максим Поляков», — каже Олег Прохоренко. За його словами, нардеп бомбардує органи влади та перевіряючі структури запитами, таким чином намагаючись заблокувати роботу Укргазвидобування. За неофіційними даними, за Поляковим стоїть сумнозвісний екс-депутат Микола Мартиненко, який добровільно склав мандат після корупційного скандалу.

З літа 2015-го Укргазвидобування проводить прозорі закупівлі через систему Prozorro, з яких виключені фірми-прокладки

Максим Поляков і справді цілком відкрито лобіює інтереси фірми-прокладки Moston Properties Limited, яка брала участь у тендерах Укргазвидобування до приходу туди нової команди й була усунута від конкурсів після руйнування старих корупційних схем. Зокрема, у своєму блозі він називає згадану прокладку, яка не має жодних виробничих потужностей, «іноземною компанією» і «головним претендентом на перемогу» в конкурсі. А як аргумент на користь надійності цієї компанії наводить те, що раніше вона вже перемагала в інших конкурсах за колишнього керівництва.

«Під час самого редукціону найменшу ціну за вказаний вище товар пропонувала іноземна компанія Moston Properties Limited. Відповідно вона була основним претендентом на перемогу. Проте просто в день проведення торгів згадану компанію несподівано внесли до реєстру недобросовісних учасників! Приводом для чого стала «невідповідність її кваліфікаційної документації». У це можна було б повірити, якби Moston Properties Limited вперше претендувала на тендер! Але підприємство 2016-го вже брало участь в інших конкурсах, оголошених ПАТ «Укргазвидобування», і навіть перемагало в них. Тоді ніяких претензій у чиновників не виникало», — написав Поляков.

Читайте також: Укргазвидобування на 44 млн грн закупилося у компанії зі статутним капіталом 100 грн

Moston Properties Limited справді раніше вже вигравала тендери на постачання обладнання Укргазвидобуванню. У травні 2015 року, за місяць до приходу нової команди, згадана прокладка брала участь у конкурсі, а крім неї ще одна пустушка, зареєстрована в офшорі. Куплена в Moston колтюбінгова установка тоді коштувала $5,85 млн. Вже у вересні того самого року після зміни менеджменту на аналогічному тендері, куди компанія Moston Properties Limited не була допущена (про нього обурено пише депутат Поляков), переміг завод-виробник. При цьому ціна аналогічної установки для Укргазвидобування становила лише $3,5 млн.

«Той корупційний тендер проводився під конкретну установку, яка перебувала в порту Риги з 2013 року. Підписали контракт, за яким перерахували відразу 100%. Це 133 млн грн. Дуже поспішали, оскільки операція проводилася в червні 2015-го напередодні нашого приходу. Вони хотіли встигнути все провернути. Гроші пішли на банк-акредитив, який мав перевести їх Moston двома траншами. Перший — коли установку відправлять залізницею з Риги. Другий — коли вона прийде в Україну. Коли ми почали антикорупційне розслідування за цим фактом, банк устиг виплатити тільки перший транш, а другий заблокував на своїх рахунках.

В акредитиву є термін. І він сплив. Банк так і не побачив повного переліку документів від Moston. У підсумку другий транш повернувся нам, бо конт­ракт не був виконаний і прокладка не отримала половини суми на свій рахунок. А тепер вони бісяться, що не отримали другу половину. Ми за фактом такого корупційного тендера скаржилися в СБУ, але наші заяви просто ігнорують», — розповів Олег Прохоренко.

Висунути якісь звинувачення новому менеджменту люди Мартиненка, по суті, не можуть, тому в хід ідуть переважно закиди щодо зарплат, які справді багатьом людям можуть здатися непомірно завищеними. А також проплачені мітинги та пікети, нечисленні учасники яких вимагають відставки керівників Укргазвидобування, звинувачуючи їх у корупції.

Читайте також: Голова Нафтогазу повідомив, коли ціни на газ досягнуть ринкового рівня

Організаторів одного з таких мітингів під офісом Укргазвидобування менеджери компанії запросили на розмову. При цьому також були присутні народні депутати Сергій Лещенко та Віктор Кривенко. Відеозапис спілкування з «активістами» Прохоренко досі демонструє як анекдот. У бесіді «борці з корупцією» називали колтюбінгові установки, через які нібито й були організовані пікети, «котлюбітельним обладнанням».

У четвер, 7 квітня, у Комітеті з боротьби з корупцією ВРУ відбулося засідання, присвячене роботі ПАТ «Укргазвидобування». На ньому нинішній менеджмент відзвітував про виконану роботу, а також заявив про факти тиску на нього перевіряючих органів.

На думку Прохоренка, його команда є кісткою в горлі для олігархічних кланів і корумпованих правоохоронців, які раніше отримували свій відсоток від корупційних схем, що діяли на державному підприємстві. Тому дуже багато впливових людей у країні зараз зацікавлені в зміні менеджменту.

Якщо це вдасться зробити й повернути державне підприємство до старих схем, коли ним керували «міцні господарники» із зарплатою 8 тис. грн, що спрямовували сотні мільйонів на рахунки фірм-прокладок, можна буде впевнено говорити про провал ще однієї важливої реформи, яку на цей момент вважатимемо вдалою.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.