Економіка

  ▪   Спілкувався: Роман Мотичак

Тімоті Еш: «В Україні вже є сформований середній клас»

Тиждень.ua поспілкувався з аналітиком Standart Bank про перспективи залучення інвестицій в Україну, переваги Угоди про асоціацію та зовнішній борг України

Тиждень: Тім, Ви ще з часів Радянського Союзу займаєтеся регіоном Центрально-Східної Європи і колишнього СРСР. Як Ви охарактеризуєте теперішню фінансову ситуацію в Україні? Що відбувається? І наскільки це все серйозно?

Дивлячись на нинішню кризу, ніхто не може точно сказати, до чого вона призведе. На даний момент часу дуже складно робити будь-які прогнози, але я вважаю, що очікувати слід найгіршого. В нашій практиці було багато таких ситуацій – коли одна за одною кризи розгортались за найгіршим сценарієм. Крім того, я впевнений, що ваш східний партнер робитиме все можливе, аби ускладнити вам життя.

Тиждень: Тобто якби не реакція РФ на Євромайдан, то Україна не потрапила б у таку ситуацію?

 Ну не забувайте, що зараз вам необхідно знайти 3 млрд. доларів на виплату зовнішньоекономічного боргу Російській Федерації, і я щиро сумніваюсь, що МВФ дозволить вам використати гроші з його програми на виплати Росії. Тому буде дійсно скрутно, але я бачу принаймні одну велику перевагу: зародження нації. Розмовляючи з українцями, я бачу рішучість домогтися успіху, і це є дуже важливим. Я бачу, що зараз Україна бачить свою найбільшу можливість впровадити радикальні та довгострокові реформи в системі. Ця можливість схожа на ту, яку мала Грузія 2008 року, й приклад Грузії — мабуть, саме той, на який слід орієнтуватися.

Читайте також: Роджер Маєрсон: «Певні форми передачі влади на місця можуть мати цілком позитивний ефект»

Не чекайте на Європу: Європа вас може розчарувати і насправді вона вас уже зараз розчаровує. Не чекайте на європейські гроші: насправді ваше майбутнє лише у ваших руках. Будьте реалістами.

Тиждень: Ви у своєму виступі на Львівському фінансовому форумі казали про розставляння пріоритетів. Що би Ви порадили робити найперше?

Так, дійсно, найголовніше зараз для Вас, я вважаю — правильно розставити пріоритети. Вашим пріоритетом може бути виплата зовнішнього боргу, або виплата пенсій та заробітної платні державним працівникам, або підсилення армії та закупівля зброї — це має вирішити Україна. Особисто я радив би зробити ставку на безпеку держави — як ви бачите, коли її цілісність порушено, економіка страждає катастрофічно.

Знаходячись у становищі держави, що зітнулась із безліччю проблем, ви, тим не менше, маєте найбільший шанс досягти успіху. Зверніть увагу на перепрофілювання економіки — можливо, вирішення проблеми саме у цьому.

Нещодавно було прийнято закон про люстрацію. Звісно, відповідальність за нинішню ситуацію можна накласти на багатьох людей та багато установ, але не слід надто захоплюватись люстрацією: вона може суттєво відволікати від дійсно важливих справ.

Мене дуже дивує, чому Україна досі не продала свою газотранспортну систему. Можливо, саме зараз це й не так просто зробити, але, на мій погляд, це слід зробити обов’язково: на цьому держава може заробити величезні гроші.

Зверніть увагу на приклад Словаччини, яка продала свою газотранспортну систему ще, здається, 1997 року. Вони отримали за неї тоді 3 млрд доларів, завдяки чому суттєво зменшили податки по всій країні. А українці завжди сперечаються, бо, мовляв, це стратегічний актив. Так, власна газотранспортна система є важливою для забезпечення безпеки держави; але подумайте: газопровід все одно залишається на вашій території, тобто якийсь рівень контролю за цією газотранспортною системою Україна завжди матиме. Продайте її, отримайте гроші та використайте їх на щось корисне — зараз це необхідний крок.

Тиждень: Україна, на відміну від Польщі, не має часу будувати домашню банківську та інвестиційну системи, що їй слід зараз робити?

В Україні вже є сформований середній клас. Він абсолютно сформований на рівні ментальності, рівня освіти і т.д. Єдине, чого йому не вистачає — грошей. А взагалі вони хочуть жити та працювати по-європейськи, й вони до цього готові.

Я відчуваю, що на сьогодні переважна більшість (більше 90%, по-моєму) українців досить чітко розуміє, який вибір вони хочуть зробити. І навіть не в Євросоюзі справа. Справа у верховенстві права, захисті прав власності, європейських принципах – усе те, що ми сприймаємо як само собою зрозуміле на Заході. І що просто необхідне західним інституціям (і фінансовим у тому числі) для інвестицій у будь-яку країну світу – не тільки в Україну.

Читайте також: Утопія, що могла б стати реальністю

Тому я не маю сумнівів, що із цим вибором Україна може стати дуже успішною державою. Єдине, що залишається великою проблемою, — це Росія. Й від того, як Україна цю проблему вирішить, залежатиме її майбутнє.

Тиждень: А чи є якась аналітика з приводу того, скільки Україна може зекономити, реструктуруючи зараз свій борг? Адже борг країни в іноземній валюті, її трати — армія, пенсії тощо — у локальній валюті, а курс обміну є великою проблемою. Чи варто реструктуризувати борг, затримувати його виплати? Чи не вийде це дорожче?

Україна вже прийняла декілька дуже складних рішень. Наприклад, нинішня адміністрація підвищила оподаткування енергетичного сектору — там десь 11 млрд гривень загалом. При перерахунку на долари це (залежно від того яким курсом користуватися) близько 1 млрд. доларів. При цьому Україна виплатила якраз 1 млрд. доларів зовнішнього боргу.

Так, наступного року має відбутися реструктуризація, і я все ще наполягаю на необхідності репрофайлінґу (м’якша форма реструктуризації боргу, аналог відтермінування виплати, коли сума не зменшується, а змінюється лише термін її виплатиРед.). Україна на сьогоднішній день не має доступу до ринку зовнішніх запозичень — тому що інвестори не вірять у стійкість української економіки.

Я розмовляю з багатьма інвесторами, й приблизно три чверті з них кажуть, що вони не вірять в українську фінансову систему і не вірять у програми МВФ. Більш того, поточну програму Міжнародного валютного фонду вони вважають недоцільною.

Звісно, в березні, коли її було складено, неможливо було прогнозувати ані ринкові потоки, ані курс місцевої валюти, ані становище ринку. Але зрозуміло, що на сьогодні однієї програми МВФ недостатньо. І я вважаю, що репрофайлінґ — наразі ваш найкращий шанс. Але його треба робити швидко та якомога швидше.

Тиждень: Але чи вірите Ви у те, що Україна успішно проведе реструктуризацію? Важливий не рівень боргу, який має Україна, важливо чи він зменшується. Наскільки ми віримо в ті реформи, що зараз проводить Україна?

Дивіться, російське вторгнення в Україну означає, що у Вас нема вибору крім як радикальні реформи і зміни, тому що тільки це стане запорукою збереження суверенітету, незалежності на виживання країни. Тільки радикальні реформи. Програма МВФ – добрий якір для реформування системи і ваш Уряд останнім часом зробив непогані кроки у напрямках структурних реформ. Ратифікація Угоди про Асоціацію з ЄС допоможе скористатися досвідом у модернізації  країни. Але результати цього стануть відчутними у довгостроковій і середньостроковій перспективі. А от одностороннє запровадження Євросоюзом преференції українським виробникам – підтримає торговий баланс уже у короткостроковій перспективі. Адже ЄС – найбільший ринок світу.

Читайте також: Вільні, але не зовсім. Українська економіка досі не є самодостатньою

Тиждень: У 2004 році, після Помаранчевої революції, було відкрито вікно для інвестицій до України, але більша частина інвесторів залишилася глибоко розчарованою. Якими є ризики розчарування на сьогоднішній день, і як його уникнути?

Україна має чітко вибрати курс розвитку і робити усе можливе, щоби з цього курсу не збитися. Дуже велике розчарування викликає те, що західні політики, дипломати, інвестори — усі вони спостерігають за потугами України як вона хоче увійти до Європи… але вони вважають, що, мовляв, подумайте…  

І що, мовляв, природна позиція України насправді — між Сходом і Заходом, і вона може якимось незрозумілим чином виграти від цієї позиції. На що я їм кажу, так Україна «вигравала» від такої позиції протягом останніх 23 років. І в результаті ледве не стала пустельною територією між Заходом і Сходом. Якою вона, зрозуміло, не хотіла стати. Польща свого часу вибрала один напрямок, а РФ – інший. ВВП на душу населення у Польщі – близько 13 тисяч доларів, РФ – близько 14 тисяч. А ВВП на душу населення в Україні – біля 4 тисяч доларів.

Тому тепер перед Україною стоїть вибір: Схід або Захід. Будь-який вибір буде вибором України, будь-який може стати правильним, але цей вибір мусить бути зроблений, Україна не може бути «і там і там», бо ця позиція закінчується «ні там ні там». І це дуже вигідно Росії.

І я Вам скажу більше. У вас зараз може бути багато проблем, але зараз у Вас нема однієї проблеми, яка не полишала цю країну з часів незалежності. Україну уже не можна назвати роз’єднаною. Україна – об’єднана. Україна – єдина.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.