Культура

  ▪   Тиждень

Лана Дель Рей. Щирість на продаж

10 червня в Києві відбувся концерт Лани Дель Рей. Американська співачка зібрала повну залу фанів, з-поміж яких особливо вирізнялися екзальтовані шанувальниці, що намагалися наслідувати її ретростиль. Із традиційним для неї флегматичним виглядом Лана попросила публіку встати «задля підтримки», зал покірно виконав її прохання, зрештою простоявши весь концерт.
Матеріал друкованого видання
№ 23 (291)
від 13 червня, 2013

Кумедності цій обставині додав той факт, що на виступ Дель Рей збіглася чи не вся столична тусовка включно з політиками «першого ешелону», які мусили покинути свої зручні місця у VIP-зоні, щоб стійко витримати на ногах Ланині співи. Українська публіка не самотня у своєму зачаруванні цією співачкою, адже вона примудрилася протягом кількох років поставити на вуха чи не всю планету. Світовий «ланодельрейний» ажіотаж вкотре спровокував вічний дискурс на тему великої змови лейблів і затвердив подорож музичних трендів назад у часі. 

Свій стиль седкор, або слоукор, Елізабет Вулрідж Ґрант (справжнє ім’я співачки) погравала ще з 11 років – саме відтоді, як сама розповідає, писала пісні, навіть у церковному хорі встигла поспівати (хоча це вже частина легенди) й так підсісти на алкоголь, що батько був змушений відправити її до школи-інтернату. Далі була участь у конкурсі. Виграти не вдалося, зате її почув продюсер Девід Кане, що допоміг із платівкою «Lana Del Ray», дебютною і наступною після міні-альбому «Kill Kill», який Лана випустила ще під іменем Ліззі Ґрант. Щоправда, навіть зусилля Девіда не допомогли: через кілька місяців «Lana Del Ray» просто прибрали з itunes. Далі вже трохи більш відома історія: саморобне колаж-відео на пісню «Video Games» – і весь світ уже знає псевдо співачки. За кулісами робота стилістів та іміджмейкерів із перетворення блондинки Ліззі на шатенку Лану одночасно з перевдягненням в елегантніші образи.

Участь пластичних хірургів підозрюється, але досі всіляко заперечується. І тут почалося: піар, чутки, розмови про батька, який чи то мільйонер, чи то ні. Спроби одягти їй на голову корону рятівниці поп-музики й паралельно інтенції спалити – щонайменше словесно – на імпровізованому вогні за «вбивство» тієї самої музики. Отже, публіка поділилася на тих, хто розповідав про справжність Лани, і тих, хто побачив у тому креативний спосіб мейджор-лейбла Interscope заробити, пропонуючи, як у супермаркеті, щирість у режимі товару. Утім, хоч би якими були ставка і стратегія менеджерів пані Ґрант, це працює. Втомленим від танцювального масового поп-продукту і відкритої сексуальності пропонують глибину переживань та простенько вбрану Лану. Крім скромності проекту «Лана Дель Рей» додають тьмяності в кольорах та пін-апу в образах. Кліпи наче старі фотокартки, зроблені «Полароїдом». Утім, тут Лана не першовідкривач, адже ретрошик в осучасненому варіанті започаткувала ще покійна Емі Вайнгауз і частково продовжила Адель. 1950-ті, 1960-ті, 1980-ті – байдуже, головне, щоб не 2010-ті. Що далі, то краще. Якраз для сучасних підлітків і трохи старшого покоління, які тільки чули про минулі часи, але не бачили на власні очі. Саме тому їм можна продати це в новій обгортці та з осучасненим саундом.

Основна тематика пісень Лани – бігти. Точніше, їхати. Не так куди, як звідки. Підліткова тема втечі разом з експлуатацією образу «живи швидко, помри молодим». Поряд, звісно ж, Він, заради якого лірична героїня ладна на все. Тексти для дівчаток, надто гарних, щоб справді стати поганими, і надто розумних, щоб на них подіяла «масова поп-музика», – так вони думають. Життя «одним днем» у тинейджерcькій версії з обов’язковою стильністю – обкладинка на «Born to die» і його «Paradise edition» просто-таки ідеальний хіпстерський «лук». Не те щоб претензія на останнє покоління. Але точно на втраченість. Ось він, особистий декаданс у напівтемній кімнаті, з домішуванням еротизму. Така собі погана дівчинка, яка має досить однозначні стосунки з гангстерами та байкерами, алкоголем, вкраденими поліцейськими автівками й бажанням натискати на газ, але при цьому примудряється лишатися витонченою, неспійманою, навіть без похмілля. Проте таке існування можливе лише в штучно створених комфортних умовах. Адже у відкритому середовищі вона досягла б неминучої кульмінації та розв’язки: врізалася б на повній швидкості, потрапила б до в’язниці або як мінімум прокинулася б із серйозним головним болем.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.