Культура

  ▪   Олена Максименко

Ігри у темряві: мистецтво світлописання, або як створити картину

Спочатку, як відомо, була пітьма, а потім з’явилося світло. А грамотне поєднання тих двох першопричин дає, як виявилося, дивовижний ефект.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (242)
від 21 червня, 2012

Тиждень продовжує серію публікацій, присвячених нестандартним захопленням молоді. Раніше ми писали про паркур. У цьому числі журналу пропонуємо розвідку про фрізлайт – мистецтво малювання світлом.

Читайте також Перевертом на руках: мистецтво непосидючих

Спочатку, як відомо, була пітьма, а потім з’явилося світло. А грамотне поєднання тих двох першопричин дає, як виявилося, дивовижний ефект. Це не фотошоп і не голлівудські спецефекти. Магія такого жанру потребує небагато: темряви, камери, штатива або ж просто рівної поверхні та джерела світла (свічка, смолоскип, ліхтарик). Утім, цей простий комплект дає змогу створювати абсолютно непрості фантасмагоричні картини.

«Мольбертом» для художників такого ґатунку слугує фотокамера з великою витримкою, за пензель годиться зазначений вище світильник, яким у темряві й «малюється» картина завдяки світловому шлейфу, який фіксується («заморожується») камерою, водночас оминаючи неосвітлені предмети. Зображення, створене світлом, іноді поєднують із «реальними» об’єктами, а іноді лишають самодостатніми. Фрізлайт, малювання світлом, light graffiti, світлографіка, light drawing, light writing, light painting – усе це визначення одного явища, сутність якого лишається незмінною.

ЗАПОРОЖЦІ ПИШУТЬ ЛІХТАРИКОМ

«Під час експериментів із налаштуваннями фотокамери я помітив, що за триваліших витримок на кінцевому знімку рухомі світлові об’єкти лишають різноманітні смуги, так званий світловий слід, – розповідає учасник запорізької фрізлайт-команди freezelight.net В’ячеслав Гриневицький. – Зацікавлення людей цим мистецтвом збільшується, що підтверджують поява нових шанувальників зазначеного напряму фотографії і той факт, що техніку фрізлайту застосовують у рекламі». Так, данину уваги віддали запоріжці актуальним темам – напередодні Євро-2012 створили серію робіт на футбольну тематику.

Діапазон застосування світлової графіки досить широкий: від справжніх шедеврів художнього мистецтва, фантастичних химерних світів і галактик до не менш вражаючих продуктів у сфері реклами та дизайну. Десь тут і ховається точка перетину між захопленням і способом заробітку. Також зйомку в цьому стилі нерідко замовляють на весілля (наречена в білому із досить реалістичними сяючими «крилами» до землі – це відтепер не диво), вечірки або ж інші урочистості.

Фрізлайтери об’єднуються у віртуальні спільноти, де обмінюються досвідом, проводять заходи, пропонують свої послуги – фрізлайт-фотосесії. На їхніх ресурсах можна знайти детальну інформацію для початківців, зокрема моделі камер, що підходять і не підходять для такої справи, а також опис перших кроків у цьому жанрі.

«Малювання здійснюється у просторі, а не в площині, – каже видатний російський фотограф Алєксєй Сєрєдінін. – Техніка – це насамперед ліхтарики. Головне – набути досвіду, «набити руку». Щоб з’явилося відчуття орієнтації у просторі. Починати варто з простих речей, таких як лінія, коло, квадрат, трикутник. Опанувавши їх, можна переходити до складнішого».

Читайте також: У полоні візій

ІНСТРУМЕНТАРІЙ МИТЦІВ

Фрізлайт є мистецтвом переважно гуртовим, адже для створення «картини світлом» потрібно щонайменше двоє осіб: фотограф і власне художник. Звісно ж, за наявності потужної техніки, що дає змогу встановлювати більші витримки та автоспуск, можна обійтися і самому, проте частіше творці цього жанру об’єднуються. Та й малюнки залежно від складності задуманого часом потребують більше ніж одного художника.

Об’єктами фрізлайту можуть бути люди, звірі чи побутові предмети, наприклад, старий дірявий черевик «оживає» і перетворюється на химерну істоту, якщо йому «домалювати» писок і лапи. Лайт-графіті, як і звичайне графіті, спеціалізується на різноманітних написах, тільки стінки й паркани замінюються темрявою.

Як і в кожного порядного художника, у «світлових малярів» в арсеналі сила-силенна «пензлів» та «олівців» різного ґатунку і походження. Якщо початківцям для щастя вистачить елементарного ліхтарика, вмонтованого в мобільний або запальничку, то вибагливість професіоналів сягає значно далі.

Оскільки спеціальні ліхтарі з насадками-світлофільтрами коштують невиправдано дорого, любителі цього виду мистецтва успішно виготовляють альтернативні насадки зі... звичайного кольорового паперу. Смугастий шлейф зі світлодіодів майструється з комп’ютерного шлейфу IDE. Для урізноманітнення світлового інструментарію в хід ідуть запалені бенгальські вогні або ж іграшкові світлові палички, які зазвичай продаються в цирках і мають кілька режимів світіння. Безмежна художня уява компілює його з батарейок-«таблеток» і найпростіших світлодіодів, спаює докупи ліхтарики одного або різних кольорів світіння.

Одне слово, фрізлайтерським «пензлем» може стати будь-яке джерело світла, творчо переосмислене. Наприклад, єкатеринбурзький майстер Станіслав Арістов, відомий під псевдо ПолТергейст, уже не перший рік створює шедеври, використовуючи... звичайні сірники. У його віртуальному зоопарку – дракони, ящірки, саламандри та інші незнані науці істоти, зроблені виключно за допомогою крихітного полум’я та вже згорілих сірників.

Фрізлайт, як і будь-яке інше мистецтво, налічує у своїх лавах безліч шанувальників жанру – від любителів з «мильницями», котрі ледве уявляють, що таке витримка і як її встановлювати, до професіональних фотографів або художників, здатних створити справжній шедевр. В Україні, з огляду на відсутність розвиненої школи фотографії та відносну юність фрізлайтерського руху, рівень майстерності наразі лишає бажати кращого. Проте об’єднані віртуальні спільноти, де охоче допомагають одне одному і початківцям, майстер-класи та різні заходи, контакти з майстрами свідчать про те, що все тільки починається. Так веселе й невибагливе 3D-малярство з нічної забави може перерости в непересічні твори мистецтва.

Читайте також: Стрит-арт творить нове обличчя українських вулиць

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.