Культура

  ▪   Спілкувався: Лесь Белей

Містична карикатура російської душі: Вася Ложкін про живопис в Інтернеті

Ім’я Васі Ложкіна (справжнє ім’я Алєксєй Кудєлін) не потрібно представляти активним користувачам інтернету. Його котики й алкоголіки з виряченими очима, мешканці вигаданого міста Кобилозадовська, не раз вдивлялися з моніторів у квартири й офіси завсідників соціальних мереж.
Матеріал друкованого видання
№ 25 (242)
від 21 червня, 2012

Вася Ложкін має більше ніж 9 тис. друзів у своєму блозі в Живому Журналі, які потім вірусним способом поширюють його роботи на весь постсовєтський інтернет-простір. Тижню вдалося поспілкуватися з художником, коли він завітав до Києва.  

У. Т.: Як ви почали малювати?

– Я працював на сміттєзвалищі і якось знайшов величезний рулон паперу. Відрізав від нього шматки, малював на них страшнючі сюжети і пришпилював ці картини булавками до стіни. Потім кликав своїх друзів на них подивитися.

У. Т.: Але відомим ви стали завдяки інтернету. Як це сталося?

– Я досить дрімуча людина. І в інтернеті почав сидіти аж у 2005-му. Через кілька років завів блог у Живому Журналі. Побачив, що юзери щось малюють, викладають, і став також розміщувати свої роботи. Людям вони сподобалися, і ті почали їх перепощувати.

Читайте також: Жлоб-арт: найправдивіший арт в Україні

У. Т.: Як би ви окреслили свій стиль?

– Містична карикатура. Я ж містик. Насправді не знаю. Не маю художньої освіти і на живописі не знаюся.

У. Т.: Чи можна ваші роботи інтерпретувати як критику російського суспільства? Чи це просто ваш деміургічний світ, який нічого спільного з реальністю не має?

– Я б це критикою не назвав. От бачу що-небудь, як і всі люди. Дивлюся своїми очима на світ, враження залягають на підсвідомості, а потім якось відображаються в роботах. Тобто це не є прямим відображенням реальності. Це щось таке, як сон. Ось, наприклад, пропрацювала людина цілий день з відбійним молоком, а потім він їй сниться. Я не ставлю перед собою завдання щось висміяти чи покритикувати. То просто моя хвора уява.

У. Т.: Якщо якось спробувати символічно інтерпретувати ваші роботи, то що означають усі ці герої: коти, бабусі й алкоголіки?

– Вони нічого не символізують узагалі. Якщо бабуся, то це бабуся, якщо заєць, то заєць. Звичайно ж, я наділяю їх певними характерами. Зображаю їх злими, веселими, п’яними. То навіть радше не характери, а межові стани: гнів, ейфорія, оргазм. А ось уже символічна інтерпретація – то справа глядачів. Нехай вони будуть співавторами, нехай самі тлумачать мої роботи.

У. Т.: Чим Кобилозадовськ Васі Ложкіна відрізняється від Солнєчногорська Алєксея Кудєліна?

– Кобилозадовськ – вигадане місто. Там живуть міфічні персонажі. Це місто має багато провінційних властивостей, бо я також живу в провінції. Приміром, є містичний Кітєж, святе місто, яке, за легендою, пішло під воду, коли його оточили татари. А Кобилозадовськ – антипод Кітєжа, таке собі веселе пекло.

У. Т.: Кого вважаєте своїми вчителями?

– Мабуть, найбільше враження на мене справили «Мітьки» (Петербурзькі андеграундні художники. – Ред.). Ще в школі відкрив журнал «Юность» і побачив там їхні роботи. Я зрозумів, що це круто, і також захотів так малювати.

Читайте також: «Стиляжний» спосіб життя молоді в СРСР був формою соціокультурного протесту

У. Т.: Крім вас і згаданих «Мітьків» є також Ніколай Копєйкін – своєрідна течія в російському мистецтві. Наскільки вона популярна?

– Мені важко сказати про всю Росію, оскільки я живу в інтернеті. Так, заробляю собі на життя творчістю, люди готові платити за це гроші, тому, мабуть, така творчість популярна. Спілкуюся з багатьма людьми і бачу, що їм той стиль подобається.

У. Т.: А чи існує художній бренд «Вася Ложкін» поза інтернетом? Чи робили ви якісь виставки?

– Я не раз брав участь у колективних виставках, це драйвово й весело. Пробував влаштовувати персональні виставки, але в мене це не виходило. Щоб їх робити, треба мати багато картин, а в мене їх немає. Коли малюю картину, викладаю її в мережі, з’являється покупець, і я продаю. Ну і це треба з кимось домовлятися, кудись возити свої роботи… Нині ХХІ століття, усі ходять тепер із всілякими смартфонами й планшетами, тому виставки у моєму випадку не дуже потрібні.

У. Т.: Ваші роботи досить популярні на постсовєтському терені, а чи користуються попитом вони деінде?

– Гадаю, не дуже. Вони спрямовані на постсовєтський менталітет. На всіх картинах є якісь написи. Навіть якщо їх перекласти англійською, втратять сенс. У мене були покупці з-поза меж колишнього Совєтського Союзу, але не думаю, що я там популярний.

У. Т.: Чи вважаєте себе контркультурним художником?

– Так, звичайно. От є якісь течії в мистецтві, угруповання, а я не можу себе зарахувати до якогось із них. Не рвусь у жодні галереї чи музеї. Більша частина моєї аудиторії не є мистецтвознавцями, це звичайні користувачі інтернету. Вони просто бачать мої роботи, кажуть: «О, круто!» – і перепощують на свої сторінки.

У. Т.: Окрім малярства також займаєтеся музикою.  Розкажіть, будь ласка, про концепцію вашого проекту «Ебонітовий колотун».

– Коли ми спочатку зібралися, то вирішили грати хард-кор, але в нас не вийшло, оскільки половина гурту – джазові музиканти, тому зараз граємо панк-джаз. Це молода команда. Ще не записали жодного альбому. Поки що зробили два кліпи і дали кілька концертів.

У. Т.: Як ви ставитеся до нинішньої ситуації в російській політиці?

– Зараз дуже модно займатися політикою, але я немодний. Політика – це як релігія, тому є дуже багато фанатиків, з якими неможливо говорити. Є набагато цікавіші речі, наприклад, людські стосунки: між чоловіком та дружиною, дітьми і батьками, між друзями. Вони були завжди і будуть завжди. Ось це мені цікаво. 

БІОГРАФІЧНА НОТА

Вася Ложкін (справжнє ім’я Алєксєй Кудєлін, 1976 р. н.) – російський художник, музикант, блогер. За освітою юрист. Став відомим завдяки викладанню робіт в інтернеті. На його честь названий гурт «Вася Ложкін рок-н-рол бенд», сам Кудєлін – учасник команди «Ебонітовий колотун».

Читайте також: На нерві часу

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.