Культура

  ▪   Дарина Солодка

У клюбі була коронація

Церемонія нагородження лауреатів щорічного Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» цьогоріч була подібна на обласний огляд місцевої самодіяльності

Для журналістів та частини запрошених церемонія нагородження характеризується приблизно як апофеоз кітчевого шику: блиск, золото, поп-формат. Заспокоїмо тих, хто не втрапив: вульгарної розкоші поменшало. Та й масштаб змінився. Якщо відеозаписи попередніх церемоній цілком можна демонструвати на модній київській виставці «Міф «Українське бароко» – настільки усе було пишним та ірраціональним, то тепер усе нагадувало плановий огляд місцевої самодіяльності.

Гостей на вході зустрічав оркестр. Виступи дитячих співочо-танцювальних колективів у чомусь нагадували канкан лоліт, але не настільки, аби звинувачувати художніх керівників й костюмерів ще в чомусь, крім несмаку. Затягнута сценка «Задунаєць за порогом» у виконанні Богдана Бенюка й Наталі Сумської проілюструвала невмирущість театру корифеїв.  

Стилістика більшості промов вдячних лауреатів теж надавала церемонії флеру будинку культури: дзвінкими голосами вони дякували організаторам й Україні, наголошували на високій місії власної творчості й літератури загалом; і можна бути впевненими в тому, що ці люди дивилися уперед, на софіти, ясними і щирими поглядами, уявляючи перед собою натовп читачів.

Загальний пафос цієї складової сценарію трохи розбавили Віктор Андрієнко – переможець у номінації «Кіносценарії для дітей», вживу продемонструвавши талант коміка; Юрій Макаров, який оголошував переможця у одній із номінацій і, як досвідчений віп-гість, дістав із кишені ножиці, аби зручно і швидко відкрити конверт з іменем лауреата; та поетка Леся Мудрак, що вручала нагороду за найеротичніший твір, і традиційно довго говорила про довколаеротичне, подарувала Логушам ступку й пестик, а потім не менш звично постогнала для публіки. 

У переліку цьогорічних лауреатів – відомі імена: авторка дамської прози Міла Іванцова отримала премію за роман «Гра в паралельне читання», автора травелог Максима Кідрука відзначили як автора мандрівної прози, а Христина Лукащук не менш традиційно отримала нагороду за еротичний твір «Курва». Лауреат нещодавно врученої премії «Великий їжак» харків’янин Валентин Бердт розділив перше місце в номінації «Проза для дітей» із авторкою жіночих романів Галиною Вдовиченко, яка дебютувала у новому жанрі твором «Ліга непраних шкарпеток». Один із найплідніших сучасних письменників Андрій Кокотюха під псевдо Не Галичан отримав спеціальну відзнаку за найкращий історико-патріотичний твір –роман «Червоний».

У номінації «Пісенна лірика» другу премію дістав бард Ігор Жук, відомий у літературних колах виступами на презентаціях книжок Ірени Роздобудько, а першу – Анатолій Матвійчук, так-так, той самий з телебачення 90-х. Вочевидь, експерти конкурсу відчули ностальгію, бо вряд чи творчість митця еволюціонувала з того часу і вписується в актуальний пісенний контекст (судячи з його промови-подяки і назви відзначеного рукопису – «Колискова сину» – точно ні).

Спеціальну відзнаку від Австрійського культурного форуму отримала письменниця Ірися Ликович за прозовий твір «Віртуалка». Авторка зараз живе і навчається у Відні, що не могло не відбитися у її творі й справило враження на представників іноземного представництва.

Відзнаку видавців, на відміну від минулого року, отримав лише один автор – Валентин Терлецький за роман «Хмарочос».

А найкращим романом із поданих на конкурс журі визнало «Вві сні і наяву, або Дівчинка на кулі» Ольги Слоньовської із Івано-Франківська. Викладачка одного із місцевих вишів, авторка свого часу гордо зізналася в одному з інтерв’ю, що її монографію про міф України в літературі діаспори ось уже багато років читає й перечитує Ліна Костенко.  

Про певні тенденції у рішеннях журі цьогорічної «Коронації» говорити складно. Очевидно: коли рукопис до розгляду подає більш-менш знаний автор, то твір відзначать хоча б якось – якщо не премією, то дипломом, або у спеціальній номінації. За підсумками конкурсу маємо надію на появу непоганої прози для підлітків від Вдовиченко та Бердта. Полиці прозового укрсучліту поповнять фентезі та масові романи для жінок. У Кідрука та Лукащук вийдуть нові романи, схожі на попередні. За сценарієм Віктора Андрієнка знімуть фільм, де одну із ролей гратиме Ольга Сумська. А експерти «Коронації» і надалі прагнуть доступного широким масам роману, який би водночас міг когось врятувати.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.