Культура

  ▪   Анвар Деркач

Порнографічний скандал з політичним присмаком: у чому звинувачують Юрія Винничука

Тиждень опитав усі сторони «порнографічного» скандалу, який виник навколо творчості Юрія Винничука

«Я захищаю моральне здоров’я українців», - пояснює директор Інституту політичних, соціологічних і маркетингових досліджень Володимир Бондаренко своє прохання до правоохоронців заборонити оприлюднення деяких творів письменника Юрія Винничука. Власне, на аморальність цього автора політолог поскаржився депутату Верховної Ради Леоніду Грачу, а той звернувся із запитом до Генпрокуратури. Скандал спричинили виступи 59-річного львівського письменника Юрія Винничука та 15-річної поетки Марти Брижак на фестивалі «Ніч еротичної поезії» в листопаді минулого року. Фестиваль проходив в рамках книжкового ярмарку «Медвін». Тоді Юрій Винничук прочитав свого вірша «Убий п…са» та запросив на сцену Марту. Дівчина ошелешила пана Бондаренка текстом, який ряснів, за його словами, «триповерховими матюками».

Спочатку політолог стверджував, що у вірші Винничука є «заклик до насильницьких дій» проти чинної влади. А в коментарі Тижню вже наголошував на аморальності виголошених зі сцени творів.  « Я проти розбещення малолітніх, ознаки якого мені довелося побачити й почути», – стверджує Бондаренко. Один з організаторів «Медвіна» письменник Віталій Капранов вважає: «розбещення» панни Брижак не є темою для публічного обговорення. « У дівчинки є батьки, мабуть, це їхня справа. Я виступу Марти Брижак не чув. На фестиваль її не запрошували. Вона потрапила на сцену, оскільки виступити мали можливість усі охочі поети», - свідчить пан Капранов.

А Леонід Грач підкреслює - оцінок творчості Винничука в запиті не давав, а лише просив Генпрокуратуру «розібратися» з підозрілими текстами письменника, якого знає за творами з історії Львова. « Ми маємо замислитися куди йдемо, що відповідає нашим традиціям та культурі, а що ні», - вважає комуніст Грач.  Він визнав, що не очікував такого розголосу цієї справи. «Але судячи з ґвалту, який здійнявся, я вчинив правильно», - переконаний депутат.

Юрій Винничук, в якого міліціонери брали пояснення по суті звинувачень у порнографії,   вже має досвід провокування скандалів з еротичним підґрунтям. На початку 90-х львівські та київські газети друкували його «Житіє гаремноє» з головною героїнею Настею Лісовською. За словами пана Винничука, це була свідома провокація на замовлення головного редактора львівського«Post-Поступу» Олександра Кривенка. « Тоді в редакцію приходили представники патріотичних організацій з вимогою припинити публікацію, яка ганьбить Роксолану», - згадує пан Винничук. А от суспільного резонансу від читання вірша «Убий п…са» автор не чекав. «Я не прагну піару і живу тихим життям, яке мене влаштовує. Жодних закликів до насильства в цьому вірші немає, я взагалі не кровожерний, за все життя одну лиш курку зарізав. Розмови про порнографію в літературі вважаю безглуздими, її там в принципі бути не може», - зазначає Юрій Винничук. На закиди в «розбещенні» Марти Брижак письменник відповідає сміхом: " Я лише представив її слухачам".

Не кровожерним вважає себе і скаржник. « Я не домагаюся кримінальної відповідальності Винничука. Хочу, аби була проведена експертиза текстів на наявність порнографії. І якщо фахівці підтвердять, що вона там є, то авторові слід заборонити оприлюднювати такі твори, а якщо з’ясується, що він хворий – то треба його лікувати», - сказав пан Бондаренко Тижню. Однак, схоже, що політолог не дуже впевнений в успіхові. Бо до власних оцінок долучив негативні висловлювання авторитетного прозаїка Романа Іваничука про окремі твори Винничука. А своє звернення саме до переконаного комуніста Леоніда Грача він пояснює плідною співпрацею з цим депутатом. « Я звертався і до представників інших фракцій, але відгукнувся тільки Леонід Іванович. Ми разом ініціювали порушення справи проти порноакторки Анастасії Гришай, яка була змушена тікати з України», - каже Бондаренко. Варто відзначити, що політолог з однаковим ентузіазмом цькує і порнозірок, і релігійні організації. Влітку 2011 року він брав участь в інформаційній кампанії проти будівництва мечеті в Білій Церкві на Київщині. І теж успішно – міська влада заборонила спорудження молитовного приміщення для тамтешніх мусульман.

А Леонід Грач, хоч і засуджує злочини своїх старших товаришів проти віруючих, але має інше пояснення причин занепаду моралі. «Не думаю, що це пов’язано з репресіями проти віруючих в радянські часи. Справа, скоріше в незадовільній ситуації в економіці і погіршенні рівня життя», - сказав пан Грач Тижню. Він не зміг пояснити, як падіння добробуту позначилося на творчості Юрія Винничука.

Письменник Віталій Капранов вважає просторікування комуністів про мораль непристойним і цинічним. « Комуністи упродовж десятиліть нищили релігію і мораль, на їхньому рахунку сотні замордованих українських письменників. Думаю, що справжня мета скандалу довкола вірша Винничука – привернути увагу до підзабутої кричалки «Спасібо жителям Донбаса за прєзідєнта …». І в цьому контексті вони прагнуть подати вірш,  таким чином атакувати Віктора Януковича», - сказав  Тижню Віталій Капранов. Між тим, сам Юрій Винничук наполягає, що скандальний вірш – давній і до політичного сьогодення не має жодного стосунку.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.