Культура

  ▪   Алла Пушкарчук

Літфест "Острів Європа" та Давня музика у Львові. Найголовніші культурні події тижня

Тиждень 10-16 червня запам'ятається насамперед проведенням фестивалів літератури("Острів Європа" у Вінниці), театру("1919-2019. Куліш Курбас Шекспір" у Харкові), і музики( XVII Фестиваль Давньої Музики у Львові).

13 червня у Києві у "Мистецькому Арсеналі" пройде відкриття художньої виставки "Олег Голосій. Живопис нон-стоп", присвяченої знаковому художнику "Нової хвилі" українського живопису та учасник сквоту "Паризька комуна" Олегу Голосію.

 

 

До експозиції виставки увійшли близько 70 полотен, 50 графічних творів, 40 фотографій, архівні матеріали з 20 музейних та приватних збірок України, а також маєтку художника Олега Голосія. Також за допомогою сучасних мультимедійних засобів будуть представлені найцікавіші варіанти експозиційних рішень 1990-х рр., втілених на зарубіжних виставках за життя автора. 

 

 


Як зазначається, у рамках відкриття виставки відбудеться перформанс медіа-художника Ujif_Notfound, який за допомогою мультимедійних систем перетворить двір Мистецького арсеналу на унікальний аудіо-візуальний простір, що існуватиме лише протягом виступу. Для своєї інсталяції Ujif_Notfound використовує спеціально підготовлені алгоритмічні програми (патчі), створені у середовищі у max/msp/jitter.

 

Читайте такожШенґ Шеєн: "Доля архівів авангардистів складніша, ніж їхніх картин"

 

Виставка триватиме до 11 серпня.

 

13 червня у Харкові у театрі "Арабески" розпочинається міжнародний театральний фестиваль "1919-2019. Куліш Курбас Шекспір". Як зазначається, метою фестивалю є наочна демонстрація європейського виміру українського театру і в історичному контексті, і в контексті сьогодення, та створення можливості для розвитку нових театральних зв’язків між Україною та Європою.

 

 

Організатори звертають увагу відвідувачів саме на історію питання:

 

  • У 1919 році режисер-новатор Лесь Курбас розпочинає роботу над Шекспіром – виставою "Ромео та Джульєтта".
  • У 1920-і роки Курбас і драматург Микола Куліш створюють новий український театр, який перебуває на передовій європейських театральних інновацій.
  • У 2018 році Куліш вперше грається англійською мовою – у Лондоні виходить вистава "Маклена Граса".
  • У 2019 році українські та британські театральні колективи збираються в Харкові, в місті, де зароджувався український театральний авангард, щоб продовжити розпочату сторіччя тому творчу розмову з позицій сьогодення.

Читайте такожМистецтво дозвілля. Як театральні вистави виходять із затемненого простору на білий світ

 

У рамках фестивалю пройде низка вистав за Миколою Кулішем: "Маклена Граса" театральної компанії Night Train (Лондон), "Маклена Граса" Луганського академічного музикально-драматичного театру (зараз працює у Северодонецьку), "Отак загинув гуска" театру "Кімната Т" (Харків), "Куліш: Діалог у просторі та часі" ТО "Інакше" (Харків).

 

 

 

Крім того, відбудеться показ модерних українських постановок "Ромео та Джульєтта" Шекспіра від харківських театрів "Арабески" та "Театр на Жуках", а також - бліц-читання творів Куліша у виконанні студентів театральних вишів та професійних акторів.

 

Освітня складова "1919-2019. Куліш Курбас Шекспір" полягатиме у проведенні майстер-класів від представників Night Train для студентів театральних вишів з популярної у Великій Британії школи фізичного театру Лекока та з лялькового театру, майстер-класів "англійська мова через театр" для тих, хто викладає або вивчає англійську, а також професійних майстер-класів між українськими та британськими компаніями для особистого обміну ідеями та методиками з метою розвитку зв'язків для майбутньої співпраці. 

 

Також організатори фестивалю обіцяють низку подій, у яких головною є громадська думка. Зокрема:

 

  •  Публічні дискусії та лекції, присвячені взаємному впливу європейського театру та театру Курбаса-Куліша, які мають донести знання про Розстріляне відродження від академічних кіл до широкого загалу;
  • Вулична виставка про Розстріляне відродження, створена разом з Харківським літературним музеєм, з інформацією про Куліша, Курбаса і шекспірівський авангард 1920-х років в Україні;
  • Театральні перфоманси просто неба у центрі міста, які дозволять розширити аудиторію фестивалю та долучити до нього додаткову увагу;
  • Конкурс вуличного мистецтва зі створення арт-розписів у дворі театру "Арабески", у місці, де колись жили актори легендарного курбасівського театру "Березіль".

Фестиваль триватиме шість днів, до 18 червня. Своєю чергою, у Києві 19-20 червня пройде показ вистави британського театру Night Train "Маклена Граса" та відбудуться майстер-класи британців для студентів театру і кіно.

 

14 червня у Вінниці на різних відкритих локаціях міста стартує Міжнародний літературний фестиваль "Острів Європа". Лейтмотивами фестивалю стануть дві важливі річниці: 100-річчя проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР та 30-річчя падіння Берлінської стіни.

 

"Острів Європа" заснований українськими літераторками Катериною Калитко й Анною Вовченко у 2015 році. Проект покликаний артикулювати здобутки "малих" та "камерних" літератур Європи (Центрально-Східна Європа, Балкани, Середземномор’я та інші регіони, а також творчість мігрантів) і їхній зв’язок з українським історико-культурним контекстом.

 

 

Серед учасників та учасниць фестивалю – володарі престижних премій Європи: переможці центральноєвропейської премії “Анґелус” Мацей Плаза (Польща) та Оксана Забужко (Україна), лауреатка премії Адальберта Шаміссо Драґіца Райчич (Хорватія-Швейцарія), володарка Літературної премії Європейського Союзу Лідія Дімковська (Македонія).

 

Українську програму презентуватимуть яскраві постаті кількох літературних генерацій: Наталка Білоцерківець, Микола Рябчук, Ірина Старовойт, Катерина Міхаліцина, Катріна Хаддад, Петро Яценко, Гєник Бєляков, Юлія Мусаковська, Наталка Доляк, Юлія Броварна та інші.

 

Читайте такожДжекс Томас: "Книжки мають відображати суспільства, культури та країни, у яких і для яких вони написані"

 

"Європейські інтелектуали й інтелектуалки протягом трьох днів у Вінниці міркуватимуть про роль мистецтва у "зшиванні" націй та утвердженні свободи, зокрема в епоху постсоціалізму. Окрему увагу приділять центральноєвропейським авторам і авторкам “Покоління ‘89”, котрі виростали після повалення тоталітаризму в своїх країнах. Питання об’єднання, порозуміння й долання кордонів стане лейтмотивом як загальної, так і спеціальних програм, покликаних проговорити важливі й актуальні для сучасної Європи теми: території, мови, гендеру. Вперше на фестивалі звучатимуть угорська, румунська, македонська, кримськотатарська та їдиш. Цьогорічне нововведення – повноцінний англомовний супровід та переклад", - зазначають організатори.

 

У програмі фестивалю - поетичні читання, дискусії, авторські зустрічі, презентації, музичні виступи, вечірні перформанси та спонтанні мистецькі акції.

 

Так, своїми поетично-музичними проектами ділитимуться знакові постаті сучасної української літератури - Юрій Іздрик, Дмитро Лазуткін, Павло Коробчук, а також львівський гурт “Три кроки в ніч”.

 

Кульмінаційною подією стане концерт однієї з найвідоміших у Європі українських співачок Мар’яни Садовської, котра представить на закритті фестивалю програму “Ніч тільки починається” на фольклорні тексти Донбасу та вірші Сергія Жадана і Любові Якимчук.

 

Крім того, спецподією цьогорічного фестивалю буде виставка про класика їдишомовної літератури, вінничанина Іцхака Йоеля Лінецького, який у своїх творах описував життя Єрусалимки – одного з найбільш автентичних та колоритних кварталів Вінниці, де знову зазвучить народна мова єврейської громади міста.

 

Фестиваль триватиме до 16 червня.

 

15 червня у Львові відбудеться концерт-відкриття XVII Фестивалю Давньої Музики.

 

Даний фестиваль (започатковано у 2003 році Романом Стельмащуком) – єдиний в Україні майданчик, що в такому об’ємі представляє давню музику різних європейських країн – вокальну та інструментальну, церковну і світську, оперну та ораторійну. 

 

Читайте такожМіфи та легенди фестивального Зальцбурга. Про цьогорічні сенси, настрої та програму одного з найбільших європейських оперних фестивалів

 

Протягом минулих років Фестиваль відвідали виконавці зі Швеції, Швейцарії, Італії, Австрії, Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Чилі, США, Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Литви, Росії, Білорусі, України. Фахівці від давньої музики не лише виступають в концертах, але й надають консультації та проводять курси майстерності, що сприяє розвиткові історично поінформованого виконавства в Україні. 

 

 

На концерті-відкритті виступатимуть львівські виконавиці - Анна Іванюшенко, що пропагує виконання давньої музики та навчає гри на клавесині, та Наталія Кожушко - флейтистка, що навчалася у Львові та Норвегії, яка на власних концертних програмах поєднує музику барокової доби та сучасності.

 

Програма концерту:

 
Йоганн Себастьян Бах (1685-1750) - Соната мі-мінор для флейти та бассо контінуо в чотирьох частинах: 
1. Adagio ma non tanto
2. Allegro
3. Andante
4. Allegro
 
Браян Фейнергоу (1943*) – «Пісня снів Кассандри»
 
Франсуа Куперен (1668-1733) – Менует; «Les Sylvaines» (з Сюїти №1 для клавесину)
 
Максим Березовський (1745-1777) – Соната для флейти або скрипки та клавіру в трьох частинах:
1. Allegro
2. Grave
3. Minuetto con 6 variazioni
 
Жан-Філіп Рамо(1683-1764) – «Ніжні скарги»; «Тамбурин»
 
Сальваторе Шарріно (1947*) – Canzona di Ringraziamento
 
Алессандро  Скарлатті (1660-1725) – «Фолія»
 
Карл Філіп Емануель Бах (1714-1788) – Соната Ре-мажор для флейти та клавесину у трьох частинах:
1. Andante
2. Allegretto
3. Allegro
 
 
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.