Культура

  ▪   Алла Пушкарчук

«Теура. Софія Яблонська» та «Вечори французького кіно». Найважливіші культурні події країни 28 січня – 3 лютого

Тиждень запам’ятається передовсім кінематографічними подіями і художніми виставками

29 січня у кінотеатрі «Multiplex» до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту та 25-річчя створення картини в обмежений прокат вийде знаковий фільм Стівена Спілберга «Список Шиндлера».

 

Реальна історія фабриканта Оскара Шиндлера, якому вдалося врятувати понад тисячу сто євреїв  під час Другої світової війни. Відвага одного, не схожого на інших, і відчай тих, хто завдяки йому вижив у нелюдські часи. Історія, яку повинен знати і побачити кожен. Фільм «Список Шиндлера» отримав 7 статуеток  «Оскар», 3 статуетки «Золотий глобус»,  2 статуетки «Греммі» та посів 8-му сходинку серед 100 найпотужніших фільмів усіх часів за версією Американського інституту кіномистецтва.

 

Показ фільму відбудеться у Києві, Дніпрі, Запоріжжі, Миколаєві, Херсоні, Харкові, Хмельницькому, Житомирі, Кривому Розі, Маріуполі, Рівному, Чернігові, Львові, Полтаві, Одесі, Луцьку та Черкасах.

 

Читайте також: Кінофестивалі у Харкові та Ройтбурд у Львові

 

30 січня у Києві 0 19:00 у книгарні «Довженко. Книги. Кава. Кіно» відбудеться презентація серії книжок «Митці на прицілі» (упорядник та автор наукового апарату - Сергій Анастасійович Гальченко).
 

Перше чотирикнижжя серії присвячене  Володимиру Сосюрі, Остапу Вишні, Григорію Косинці та Михайлові Драй-Хмарі. Унікальність книжок насамперед полягає у підбірці маловідомих і зовсім невідомих документів, які зберігалися в недоступних донедавна спецсховищах ГПУ-НКВД-МГБ-КГБ і Служби безпеки України. Уперше опубліковано матеріали зі справ-формулярів на письменників Остапа Вишню і Григорія Косинку, де зібрано численні донесення таємних агентів, зашифрованих псевдонімами, відомими тільки спецорганам.
 

У книгах про Вишню і Драй-Хмару повністю надруковані слідчі справи, які розкривають процес фальсифікації псевдослідств над митцями.Табірний щоденник і листи із заслання «короля українського гумору» Остапа Вишні – це своєрідні літературні шедеври, подібних яким немає в літературі.
 

Передмовою до кожної книжки стало наукове дослідження відомого вченого-літературознавця, архівіста і музейного діяча Сергія Гальченка. Усі статті побудовані на архівних матеріалах із використанням рукописів письменників. Він же є і упорядником текстів книжок. У науковому апараті (в коментарях і примітках) подаються найважливіші відомості про реалії, наявні в текстах опублікованих художніх творів, листів, щоденниках і документах кожного митця, якого тримала під постійним контролем тодішня влада.

Модератор презентації – професор, доктор історичних наук Юрій Шаповал. Участь беруть: Олександр Красовицький, Микола Жулинський, Михайло Слабошпицький, Павло Мовчан, Володимир Мельниченко, Микола Томенко, Іван Рябчій та інші вчені, письменники, артисти.
 

Читайте також: "Схід читає" та "Майдан Inferno": найважливіші культурні події

 

31 січня у Львові у «Кінопалаці» пройде допрем'єрний показ українського історичного екшн-фільму «КРУТИ 1918», присвяченого сторіччю бою. За сюжетом двоє братів Андрій і Олекса Савицькі закохуються у прекрасну Софію. Водночас більшовики підступають до Києва, місто наповнене «червоними» агентами. Уряд УНР кидає на боротьбу з ворогом усі боєздатні частини армії, включно з юнкерами і студентами. Чотири сотні юнаків, серед яких Андрій і Олекса, стають проти 4-тисячного добре озброєного війська.

Показ проходитиме за участю знімальної групи. Так, до Львова приїдуть актори Євген Ламах, Андрій Федінчик, Олексій Тритенко, а також продюсер стрічки та деякі інші учасники проекту.

Окрім того, у фойє кінотеатру можна буде придбати книгу сценариста фільму Костянтина Коновалова «Крути 1918».

Всеукраїнська прем’єра стрічки запланована на 7 лютого.

 

31 cічня у Львові у Центрі міської історії о 18:30 відбудеться презентація альбому фотографій і трьох подорожніх романів Софії Яблонської та показ чотирьох документальних фільмів мандрівниці у рамках проекту "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА".

Уперше у Львові будуть демонструватися відзняті в 1930-х роках короткі документальні фільми-репортажі першої української кінодокументалістки та письменниці Софії Яблонської. У своїх унікальних кінороботах Софії вдалося зафіксувати життя та побут європейських колоній: В’єтнаму, Камбоджі, Індонезії та Французької Полінезії. Також будуть презентовані три арт-буки, які є візуальним переосмисленням тревелоґів авторки, написаних у міжвоєнний час.

Проект "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА", створений видавництвом РОДОВІД за сприяння Українського культурного фонду. Це фотоальбом зі вступною статтею Оксани Забужко, біографією Софії Яблонської та три арт-буки подорожніх романів – "Чар Марока", "З країни рижу і опію", "Далекі обрії" (укладачі та автори ідеї – Андрій Беницький та Вероніка Гоменюк, дизайн – Володимир Гавриш). "Теурою" – червоною птахою – назвали Софію й визнали "своєю" тубільці острова Бора-Бора, де вона однією з перших з’явилася з фото- та кінокамерою.

 

Читайте також: Нові культурні інституціїУчасники презентації: Вероніка Гоменюк, Андрій Беницький, автори ідеї, біографії, упорядники нових видань Софії Яблонської. Презентацію модеруватиме Богдан Тихолоз.

Організатори зазначають, що книжкові видання та серія виставок в Україні, Франції, Азії – це лише початок проекту "ТЕУРА. СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА". Окрім цього передбачається створення повного електронного архіву творчої спадщини відомої українки, до якого ввійдуть листи, рукописи, фото, які зараз зберігаються в Україні, Польщі, Франції, США, Канаді.

СОФІЯ ЯБЛОНСЬКА (1907-1971), народжена в родині священика в селі Германів на Львівщині, 20-річною поїхала до Парижа вчитися знімати кіно. З 1929 року вона мандрувала  світом і знімала на фотоапарат і кінокамеру пейзажі, архітектуру, людей Марокко, Єгипту, Південно-східної Азії, Нової Зеландії, Індонезії, Яви, Балі, Таїті, Австралії, а також писала тревелоґи зі своєї навколосвітньої подорожі. Согьодні її фотографії, книги, фільми повертаються в український і світовий мистецький контекст.

 

 

31 січня  у Києві стартує щорічний фестиваль найгучніших французьких кінопрем'єр «Вечори французького кіно». Колекцію нових та найкращих французьких фільмів глядачам по всій Україні представляють в Культурному центрі «Кінотеатр «Київ» компанія «Артхаус Трафік» та Французький Інститут в Україні. У 2019 році фестиваль пройде вже вчотирнадцяте.

У програмі «Французьких вечорів» цього річ п’ять картин, з поміж яких дві комедії, одна мелодрама та дві драми.

Зокрема, веселитиме глядачів стрічка «Гаспар їде на весілля» Антоні Кордьє, у якій хлопець після довгої розлуки все ж наважується з'їздити у рідний дім на весілля батька. У дорозі Гаспар випадково знайомиться з ексцентричною дівчиною та запрошує її приєднатися, щоб зіграти роль його подружки. Дівчина погоджується, однак вона уявлення не має, як саме минуть наступні декілька днів.

Друга комедія має назву «Щось не так з тобою», режисером якої виступив П'єр Сальвадорі. За сюжетом молода вдова офіцера поліції дізнається, що її чоловік не був таким зразковим, як про нього думає громада і всі навколо. Виявляється, що покійний підставив молодого хлопця, який провів вісім років за ґратами, не вчинивши жодного злочину. Жінка готова на все, щоб допомогти юнаку повернутися до його дружини та звичного життя. Це рішення запускає низку вражаючих подій. 

У мелодрамі «Чесний чоловік», яка є другою режисерською роботою Луї Гарреля, постає паризький любовний трикутник, однак навиворіт – кожен з героїв найбільше любить себе.

Драма «Один король – одна Франція» П’єра Шоллера зображає масштабну історичну картину про Велику французьку революцію. У центрі подій молода пара закоханих – Базль та Франсуаза, долі яких буквально потрапили під колесо історії.

Режисер Мікаель Херс у стрічці «Аманда» пропонує глядачеві історію молодого заробітчанина Давида, який після раптової смерті своєї сестри змушений зайнятися опікою малої племінниці Аманди.

Усі фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.

Фестиваль триватиме до 6 лютого.

 

Читайте також: Мішель Маффесолі: «Різноманіття та коріння — два слова, що описують постмодернізм»

 

31 січня у Києві галерея «НЮ АРТ» відкриває персональну виставку видатного українського художника, майстра ліричного пейзажу – Сергія Шишка.
 

Це вже восьма за рахунком експозиція в рамках проекту «10 видатних українських художників ХХ століття». На ній буде представлено понад 60 творів живопису й графіки з приватних колекцій, що повноцінно покажуть розвиток творчості митця.
 

Живопис  Шишка – своєрідний інтимний діалог з природою. На виставці будуть експонуватися роботи зі знаменитої серії «Київська сюїта», за яку в 1982 році художник отримав Державну премію України імені Т.Г.Шевченка. Також буде представлено багато тонких пейзажів, барвистих натюрмортів та жанрових композицій.
 

Виставка триватиме до 9 березня 2019 року.

  

02 лютого у Харкові на території культурного простору «Fabrika.space» пройде фестиваль кіно «Танцююча камера». У програмі фестивалю – 17 різножанрових короткометражних стрічок із 13-ти країн, присвячених темі танцю. Організатори зазначають, що більшість робіт мають нагороди престижних міжнародних кінофестивалів.

У програмі показу такі стрічки, як «Чарівні ноти» італійців Майка Філдса та Ріккі Бентаццо, «Невидимий» Андреса Вілсона із США, нідерландський «Сумний вальс» Гарретта Гіббонса, американський «Незвичний батл» Джастіна Коноллі, «Секрет» нідерландця Томаса Рооса, «Машина часу» з Ірландії Патріка Дугласа, англійський «Політ» Уейда Робсона, американське «Життя прекрасне» Сема Стефенса «АМА» Джулі Готьє з Іспанії , «Чорний балет» Матта Інса з Нової Зеландії, бельгійські «Дуелянти» та «Графітація» Джеффрі Голдберга, канадський «Мегаполіс» Сема Стівенса, «Соната» Конрада Пратта з Іспанії, «Параллакс» Лоуренса Фунга з Гонконгу, німецький «Діамант» Вольфрама Кампфмайєра і, насамкінець, «Вчитель танців» Рейчел Дженнетті.

 


 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.