Культура

  ▪   Ганна Трегуб

Дні польського кіно: наступники Зануссі, Вайди, Гофмана у Днях польського кіно

Які картини показуватимуть на ХІІ Днях польського кіно в Україні, що відбудуться 5-18 жовтня

Показ сучасного польського кіно, як засвідчує досвід діяльності Польського інституту – це одна з потужних ліній промоції культури та мови Польщі закордоном, а для закордонних глядачів  - можливість ознайомитися не лише із польською кінокласикою, а й творіннями сучасних режисерів. Цього року у шести містах України – Києві, Одесі, Вінниці, Харкові, Маріуполі та Луцьку – буде представлено сім повнометражних польських фільмів, що вже здобули нагороди на престижних міжнародних фестивалях, визнання глядачів та світової кінокритики. Традиційно будуть показані картини, зняті у Польщі за останні два роки, що охоплюють широкий спектр жанрів і тем  – від підліткового фентезі до кримінального трилера.

Польський кінотиждень відкриється знятою цьогоріч кінорозповіддю про появу книги «Мистецтво кохання» Міхаліни Віслоцької – своєрідною історією сексуальної революції у польській версії . Це біографічна драма режисерки Марії Садовської, яка оповідає історію життя і діяльності польської лікарки-геніколога, авторки першого у комуністичних країнах медико-наукового книжкового гіда у сексуальному житті. Дії фільму розгортаються у Варшаві 1930-1970-х років, розповідають про Міхаліну Вислоцьку між 18 і 55 роками життя, і той довжелезний важкий процес, якій їй довелося пройти заради просвіти свого народу щодо репродуктивного і сексуального життя, що наражався на опір як тодішнього комуністичного режиму та цензуру за «фривольність», так і неприйняття польського католицизму. Книжка, про яку мова у фільмі, побачила світ 1978 року, стала бестселером, і розійшлася Польщею та  світом накладом у 7 мільйонів примірників. Також Міхаліна Вислоцька стала спів засновницею польського Товариства свідомого материнства, яке працювало над вирішенням проблеми лікування безпліддя та питанням контролю вагітності. Режисера картини Марія Садовська – співачка, композитор, аранжувальниця, продюсер, випускниця факультету режисури Державної вищої школи кіно, телебачення і театру в Лодзі. Симпатію публіки здобула завдяки своєму фільму «День жінок» 2012 року. «Я почуваюсь комфортно, коли можу розповісти історію про людину, яка бунтує проти існуючої системи. Ми звикли бачити Міхаліну Вислоцьку як пані поважного віку. Цікаво було відтворити, якою вона була за часів своєї молодості, в яких обставинах діяла», - розповідає режисера про свій фільм. «Добре зроблене, легке і свідоме своїх переваг кіно для глядачів. Раз розважить, раз зворушить, не пхається невідомо куди. Якби такою була «більшість» польських фільмів, ми були б врятовані» (Давід Карпюк, Newsweek).

Іще одна біографічна драма Днів польського кіно присвячена видатній науковиці-польці Марії Склодовській-Кюрі (режисер – Марі Ноель). «Марія Склодовська-Кюрі» – це багата міжнародна копродукція про життя відомої польської лауреатки Нобелівської премії, першої з жінок світу, яка отримала цю найпочеснішу відзнаку світового наукового світу, і першого в історії подвійного нобеліата. Фільм розповідає історію незвичайної жінки, яка без вагання йшла за покликом серця, а завдяки розуму, знанню і непересічному таланту зуміла здобути прихильність світу науки, де завжди домінували чоловіки. Це оповідь про видатну особистість без флеру позолоти і бронзи. Режисера цієї картини Марі Ноель – німецька сценаристка, і кінопродюсер. Спільно з чоловіком Петером Зеером створили фільми «Дружина анархіста» і «Людовик Шалений». «Моєю метою є наближення глядачеві невідомого дотепер, людського обличчя цієї героїні»  - говорить про свій фільм Марі Ноель.

Під час цьогорічного фестивалю український глядач матиме змогу побачити не лише бай опіки, а й фільми найрізноманітнішої жанрової палітри, зокрема романтичну комедію Міті Окорна «Планета самотніх», а також  трилер Марціна Кошалки «Червоний павук».

«П’ять зірок в категорії «польська романтична комедія». Такого вдалого, дотепного і зворушливого розважального фільму не було давно. Справляє враження!», - написала про кінокомедію «Планета самотніх»  Gazeta Wyborcza. Це історія зустрічі головного героя фільму, одного з найвидатніших знаменитостей у країні, що є  ведучий найнесамовитішого та найоригінальнішого ток-шоу на телебаченні, та головної героїні, вчительки музичної школи –боязкої дівчини, що шукає містера Досконалість на інтернет-сайті знайомств, тому що надворі День Святого Валентина. В один момент шляхи цих двох перетинаються. Те, що з цієї зустрічи вийшло – сповнене дотепів, гумору і романтики. Режисер фільму Мітя Окорн – словенський режисер численних рекламних роликів, музичних відео та художніх фільмів. Один з найпопулярніших кінематографістів у Польщі, де працює з 2007 року. «Ми хотіли, щоб «Планета самотніх» була романтичною комедією, яка протистоїть тенденціям до спрощення у цьому жанрі», - стверджує режисер про свій фільм.

Трилер «Червоний павук»  - це дебютна ігрова картина краківського режисера-документаліста Марціна Кошалкі, документальні полотна якого отримали визнання на багатьох міжнародних кінофестивалях. «Це фільм для вдумливої аудиторії, що не боїться постати перед вибором. Крім того, це фільм для глядачів, які цікавляться кінематографом як формою мистецтва», - розповідає режисер про свою дебютну художню картину.  Шляхи пересічного молодика Кароля і набагато старшого за нього чоловіка, в якому він бачить Червоного Павука, перетинаються. Червоний Павук – жахливий серійний вбивця, що полював на вулицях Кракова у 60-х роках ХХ століття. Кароль починає хворобливо слідкувати за своїм новим знайомим. «Зло пускає паростки, притягує, переноситься з людини на людину. Саме про це розповідає фільм Кошалки» - пище про цей фільм  польський кінокритик Тадеуш Соболевський.

Вперше за останні роки на фестивалі Дні польського кіно в Україні буде показаний дитячий фільм «За блакитними дверима» (режисер – Маріуш Палей). Фільм запрошує глядачів у незвичайну подорож. У ньому є все, що люблять діти – цікаві герої, таємниці, потвори і нові друзі – магічні кольорові птахи. Фільм розповідає про те, що відбувається, коли заплющуєш очі і засинаєш. Магічні двері ведуть до світу «уві сні», світу настільки реального, що можна в ньому залишитися, настільки вражаючого, що хочеться його пізнати і настільки таємничого, що можна його боятися. «Сподіваюся, що фільм сподобається всім дітям. «За блакитними дверима» – це історія важких часів, побачена очима дитини», - говорить режисер Маріуш Палей. Ця картина цікава ти, що вигаданий світ у ній створений цілковито завдяки спецефктам та анімації. До її створення активно долучився Марцін Щигельський – письменник, графічний дизайнер, драматург та автор популярних романів, нагороджений декількома преміями за книги для молодших читачів. «Цей фільм є сміливим кроком поляків, який свідчить про те, що ми можемо створити цілком пристойний фільм-фентезі з небанальною фабулою і приємними для ока спец ефектами» , - пише кінокритик Бартош Кемпровський на сайті moviesroom.pl. Мова про ще одну спробу європейської альтернативи американськім анімаційним фільмам, спроба власних сил, яка польським авторам вдалася.

Є у фестивальні програмі такі картини, які стосуються української теми. Зокрема однією з ліній драми режисерів Ельжбєти Бенковської, Лукаша Остальського, Міхала Вавжецького «Новий світ» є історія української емігрантки Віри. «Новий світ» – це три зворушливі історії молодих людей, які намагаються знайти своє місце у кращому світі... у Польщі. Жанна, разом з дитиною, втекла з охопленої хаосом Білорусі, залишивши там чоловіка – відомого опозиціонера. Аззам працював на польську армію в Афганістані як перекладач, через що його вважають зрадником. Тепер він намагається подолати воєнну травму. Віра, яка не знаходить спільної мови з близькими, виїхала з України, щоб розпочати нове життя. Однак, несподівано для неї, старе вирішило нагадати про свої права. Треба зауважити, що у міжнародному складі акторів, що знімалися у цьому фільмі, був також і український актор Станіслав Боклан, відомий за роллю у фільмі «Поводир» Олеся Саніна.

У програмі також кілька яскравих кінодебютів – зокрема, дебютний повнометражний художній фільм Яна П. Матушинського «Остання сім’я», який минулого року здобув гран-прі фестивалю «Молодість». Це теж своєрідний байопік, присвячений постаті польського художника, скульптора та фотографа Здзіслава Бексінського, вбитого 2005 року. Здзіслав Бексінський – джентльмен з арахнофобією, жорсткими сексуальними фантазіями та пристрастю до малювання пронизливих антиутопійних картин. Бексінський – сімейний чоловік, який бажає лише найкращого для своєї коханої дружини Зофії та сина-невротика Томаша. Зофія – хороша жінка-католичка – намагається зберегти родину, але у Томаша трапляються постійні вибухи насильства та спроби суїциду. Бекшинський ніколи не вірив, що сімейне життя завжди буде сонячним і веселковим. Автор фільму Ян П. Матушинський закінчив кінорежисуру Сілезького університету в Катовіце та курс документалістики в Школі Вайди. Його фільми отримали призи на численних фестивалях у Польщі та за кордоном. «Остання родина» – дебютний ігровий фільм Матушинського.  «Остання родина» режисера Яна П. Матушинського подібна до картин Здзіслава Бекшинського: неспокійна, захоплива і хвилююча. Я не маю сумніву – це один з найважливіших польських фільмів останніх років» , - констатує Якуб Ґриґєль, оглядач spidersweb.pl.

Також у рамках ХІІ Днів польського кіно в Одесі, з нагоди 15-річчя Школи Анджея Вайди, буде представлена добірка знаних фільмів випускників Школи Вайди останніх років: «Йоанна» (2013, режисер Анета Копач), «Молочний брат» (2014, режисер  Ваграм Мхітарян),  «Равлики» (2015, режисер  Ґжеґож Щепаняк), «Міські ковбої» (2016, режисер Павел Зємільський). А у Києві Польський кінотиждень урочисто завершиться документальним фільмом «Піаніно» (2015) про інструмент, який став одним із символів Євромайдану. В розпал протесту на київському Майдані фортепіано, яке мало стати частиною барикади, було врятовано студенткою київської консерваторії. Фортепіано стає символом революції, що вирує в країні, співає разом з протестувальниками, підтримує їхній запал та заохочує до дії. «Piano» – це історія інструменту на війні та «піаністів–екстремістів», які ведуть боротьбу за свою свободу. Стрічку презентує режисер Віта Марія Дриґас.

Детальніше із розкладом кіносенсів ХІІ Днів польського кіно в Україні можна ознайомитися тут:

Київ / 05-11 жовтня

Культурний центр «Кінотеатр 'Київ'» / вул. В. Васильківська, 19

Мистецтво кохання. Історія Міхаліни Віслоцької

05 жовтня

початок показу о 19:00

Планета самотніх

06 жовтня

початок показу о 19:00

За блакитними дверима

07 жовтня

початок показу о 17:00

Новий світ

07 жовтня

початок показу о 19:00

Марія Склодовська-Кюрі

08 жовтня

початок показу о 19:00

Червоний павук

09 жовтня

початок показу о 19:00

Остання сім’я

10 жовтня

початок показу о 19:00

СПЕЦІАЛЬНА ПОДІЯ. Прем’єра в Україні документального фільму «Піаніно»

11 жовтня

початок показу о 19:00

Одеса / 06-12 жовтня

Кінотеатр «Родіна» / вул. Мечнікова, 104

Мистецтво кохання. Історія Міхаліни Віслоцької

06 жовтня

початок показу о 19:00

Планета самотніх

07 жовтня

початок показу о 19:00

За блакитними дверима

08 жовтня

початок показу о 15:00

Марія Склодовська-Кюрі

08 жовтня

початок показу о 19:00

Червоний павук

09 жовтня

початок показу о 19:00

Новий світ

10 жовтня

початок показу о 19:00

Остання сім’я

11 жовтня

початок показу о 19:00

СПЕЦІАЛЬНА ПОДІЯ

до 15-річчя Школи Анджея Вайди

12 жовтня

початок показу о 19:00

Вінниця / 09-14 жовтня

Кінотеатр «Родина»  / у приміщенні Училища культури ім. Леонтовича, вул. С. Петлюри, 40

Мистецтво кохання. Історія Міхаліни Віслоцької

09 жовтня

початок показу о 19:00

Марія Склодовська-Кюрі

10 жовтня

початок показу о 19:00

Червоний павук

11 жовтня

початок показу о 19:00

Планета самотніх

12 жовтня

початок показу о 19:00

Кінотеатр «Родина»  / у приміщенні ОКП «Вінницякіно», вул. Ботанічна, 15

Новий світ

13 жовтня

початок показу о 19:00

Остання сім’я

14 жовтня

початок показу о 19:00

Харків / 10-16 жовтня

Кінотеатр «8 1/2» / вул. Донця-Захаржевського, 6/8

Луцьк / 12-18 жовтня

Кінотеатр «Premier City» / вул. Сухомлинського, 1 (ТРЦ «ПортCity»)

Кінотеатр «Побєда» / пр-т Миру, 34Маріуполь / 12-18 жовтня

Мистецтво кохання. Історія Міхаліни Віслоцької

12 жовтня

початок показу о 18:00

Марія Склодовська-Кюрі

13 жовтня

початок показу о 18:00

За блакитними дверима

14 жовтня

початок показу о 18:00

Новий світ

15 жовтня

початок показу о 18:00

Червоний павук

16 жовтня

початок показу о 18:00

Планета самотніх

17 жовтня

початок показу о 18:00

Остання сім’я

18 жовтня

початок показу о 18:00

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.