Культура

  ▪   Богдан Буткевич

Docudays-2015: пропаганда та відлуння війни

20 березня в Києві відкриється Docudays UA – міжнародний фестиваль документального кіно про права людини, й мабуть, найбільша, на ряду з «Молодістю» подія в світі кіномистецтва в Україні. Як і завжди, він триватиме тиждень – з 20 по 27 березня. Цьогорічна акція має дуже нагальну для України тему – пропаганда.

У конкурсній програмі буде показано 38 фільмів з 22 країн світу. Буде й чотири вітчизняних стрічки. А от позаконкурсна програма буде присвячена осмисленню теми війни. Так, в її рамках буде показано 10 тематичних добірок, так званих «фокусів», присвячених післякризовим реаліям в державах, які також мають сумний досвід нещодавньої війни на своїй території. Окрім того, фестиваль буде включати й багато інших спецпроектів, й фотовиставки, й навіть вперше в історії дитячу програму. Всього в рамках Docudays буде показано 79 фільмів із 36 країн світу.

Docudays проходить щороку в останній тиждень березня у Києві. Й з року в рік це свято документального кіно стає все більш популярним. Наприклад, у 2014-му році, підчас війни, кризи, паніки тощо, фестиваль все одно відвідало понад 38 000 глядачів.

Заходи цьогорічного Docudays об’єднані темою пропаганди. «Ми говоритимемо про видимі й невидимі аспекти пропаганди та силу мистецтва у кінопрограмах та на правозахисних заходах. – розповіли Тижню в оргкомітеті. - Фестиваль традиційно представить конкурсну та позаконкурсну програми. У конкурсних програмах стрічки змагатимуться у трьох конкурсах – DOCU/ЖИТТЯ, DOCU/ПРАВО та DOCU/КОРОТКО, кожен із яких оцінить окреме журі. Також свого фаворита обере студентське журі та глядачі. А у позаконкурсній програма Docudays UA будуть показані фільми, що торкаються трьох великих сфер суспільного життя: історії, освіти та політики – «Погляд тиші» Джошуа Оппенгаймера, «Це моя земля» Тамари Ерде та стрічку «Звідки з’являється пил і куди зникають гроші» режисерів Тійт Оясоо та Ене-Лііс Семпер».

Читайте також: ONUKA: «Мистецтво має лікувати»

«Цього року наша головна тема, з одного боку, пропаганда, - розповідає Володимир Яворський, член оргкомітету фестивалю. – Однак у буде, фактично, і велика підтема – відлуння війни, яка є дуже важливою для України. Зокрема, в програмі передбачено кілька, так би мовити, фокусів -  грузинський, балканський. В рамках грузинського «ЕФЕКТ ГРУЗІЇ» (спільно з CineDOC-Tbilisi) буде 3 стрічки, які показують життя в Грузії та в її окупованих частинах, зокрема, Абхазії. Думаю, що така ретроспектива буде дуже цікава українському глядачу, враховуючи наші сумні реалії на Сході країни. Балканський фокус «Екс-ЮгославіяПримирення» присвячений відлунню війни у колишній Югославії, після закінчення пройшло якраз 20 років. Тобто, досвіду примирення та осмислення, що також є дуже актуальним для України. Адже всі війни рано чи пізно закінчуються, й після цього якось треба жити далі. Наприклад, в програм буде фільм про американського льотчика, якого збили сербські військові. В ньому розповідається, як цей пілот після приїхав до Сербії, де людина, яка його збила, працює звичайним пекарем. Й далі вони починають навіть товаришувати. Тобто, є на що подивитися».

Одним з найцікавіших для глядача є традиційно підпрограма DOCU/ХІТИ – тобто, фільмів, які не входять у фестивальну програму. В рамках якої буде кілька цікавих прем’єр – зокрема, оскароносної стрічки Лори Пойтрас «Citizenfour: історія Едварда Сноудена», вражаюча сповідь цього дуже відомого американського перебіжчика про те, як АНБ шпигує за всіма користувачами телекомунікаційних мереж у світі, «Під прицілом об’єктива» режисера Маршалла Каррі, який два роки тому вже приїздив на Docudays UA зі своєю ретроспективою, «Ми приїхали як друзі» відомого дослідника Африки Юбера Сопера, переможця минулорічного «Берлінале».

«Будуть й дуже цікаві українські імпрези в рамках програми DOCU/УКРАЇНА, - продовжує Володимир Яворський. – Наприклад, представимо фільм про творчі зустрічі класика української новітньої літератури Сергія Жадана в Алчевську навесні минулого року, спільно з агентством «Артполе». Чи дуже цікава стрічка про стосунки відомого дисидента Семена Глузмана з працівником КГБ, який арештовував його в радянські часи, з яким він тепер в нормальних стосунках. Чи прем’єра фільму-есею «Вагріч і чорний квадрат» про відомого художника-концептуаліста Вагріча Бахчаняна від українсько-американського режисера Андрія Загданського».

Буде й кілька спеціалізованих програм. Зокрема, вперше в Україні Docudays UA презентує програми для юних глядачів – DOCU/ДІТИ та DOC/САДОК. Герої історій – це діти та підлітки, які стикаються з дорослими проблемами та вчаться їх долати. У програмі представлено сім картин, серед яких анімація та короткометражні документальні стрічки. Один із фільмів програми – «Джованні та балет на воді» – нещодавно отримав приз на Берлінському кінофестивалі. До того ж, протягом усього фестивалю будуть діяти три тематичних секції: дитячий садок, розважально-пізнавальні зустрічі і  навіть дитяча школу документального кіно. Спеціальна програма про проблему енергозалежності України – DOCU/ЕНЕРГІЯ висвітлить три погляди на права людей і природи, випробування та можливості людей в умовах війни з жадібними енергетичними корпораціями та власними споживацькими звичками. В ПінчукАртЦентрі буде показана добірка фільмів в програмі DOCU/ART. Також в рамках неї відбуватимуться зустрічі з експертами та обговорення зв’язку документалістики та мистецтва. Буде діяти майстерня документального кіно DOCU/CLASS. Буде й елемент міжнародної співпраці – в рамках Docudays будуть спеціальні покази від шведського документального фестивалю TEMPO та міжнародної фундації CINEMA POLITICA.

Читайте також: Кіно на майдані Тахрір

Паралельно із кінопоказами триватиме правозахисна програма фестивалю. Цьогоріч  вона  присвячена  пропаганді, але традиційно охоплює різні аспекти прав людини. За участі активістів, режисерів, громадських діячів, журналістів  та всіх охочих до дискусій буде проведено дуже багато круглих столів, презентацій, тренінгів  та перегляду кінострічок.

Зрозуміло, тема Майдану також не буде обійдена. Так, спецпроект «Євромайдан. Енциклопедія громадських ініціатив із самоорганізації» розповість про долю і розвиток волонтерських ініціатив, породжених Революцією Гідності.

Протягом всього фестивалю будуть діяти фотовиставка «Чуєш, брате?» відомого фотографа Олександра Глядєлова, які розповідає про революцію та війну в Україні. Переглянути фотографії  можна 19-26 березня у галереї «Дім Миколи» (Київський палац дітей та юнацтва, вул. Івана Мазепи, 13). та  «Грознийдев’ять міст» – спільний проект Ольги Кравець, Марії Моріної та Оксани Юшко, що досліджує специфічні аспекти наслідків війни в Грозному, кожний з яких розглянуто як окреме «місто» в місті (Центр візуальної культури (вул. Глибочицька, 44).

Фестиваль є некомерційним, тому вхід на всі імпрези є вільним. Основними фестивальними майданчиками будуть як завжди Будинок кіно (вул. Саксаганського, 6), кінотеатр «Кінопанорама» (вул. Шота Руставелі, 19) та кінотеатр «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19).

 Docudays поступово перетворився на одну з найбільших культурних подій в країні. Особливо враховуючи, що по завершенню фестивалю він не закінчується, а бере паузу до жовтня, коли продовжиться в форматі Мандрівного фестивалю. Тобто, традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України із жовтня до грудня. Наприклад, у минулому 2014 році Мандрівний Docudays UA відвідав 245 міст та містечок у 23-х областях України та АР Крим.

Цей кінофестиваль набуває всіх ознак міждисциплінарності, тому цікаві теми та імпрези тут знайдуться для кожного, небайдужого до українського мистецтва та взагалі культурного життя.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.