3 жовтня, 2008

Сомалійський гамбіт

Навряд чи 33 українські танки й екіпаж опинилися в піратському полоні випадково
Матеріал друкованого видання
№ 40 (49)
від 3 жовтня, 2008

 

 
Захоплення сомалійськими піратами пароплава «Фаїна» з нашим екіпажем і, головне, українським військовим вантажем виглядає як ляпас країні. В принципі, так воно і є: якісь голодранці з кулеметами на моторних човнах брутально захопили в полон наших співгромадян і викрали 33 танки, артилерійське озброєння й боєприпаси, які Україна продала й зобов'язалася доставити іншій країні – Кенії. Багато хто дивується: чому на судні, що рушило через небезпечні води з таким серйозним вантажем, не було силовиків? Чому фрегат «Гетьман Сагайдачний» досі біля свого пірса, замість того, аби з «Альфою» й «морськими котиками» на борту мчати в Індійський океан ставити морських розбійників на місце? Схоже, що такого розвитку подій не очікував ніхто. Україна не вперше (й цілком законно) переправляє Кенії озброєння морем – раніше проблем із корсарами не було. Капітан росіянин Владімір Колобков (він помер уже в полоні від серцевого нападу) завбачливо вів корабель на безпечній відстані від сомалійських вод. Але пірати з'явилися там, де їх ніхто не чекав. Навіть командування міжнародної групи бойових кораблів, що з дозволу ООН полює тут на морських розбійників.
 
Деякі експерти, переважно російські, висловлюють переконання, що «Фаїна» потрапила в піратську пастку випадково. Однак не пояснюють, як бандити дізналися, що в цей час і в цьому місці пропливатиме цивільний пароплав, а не військовий корабель із антипіратської ескадри. Натомість у російських ЗМІ з'явилися повідомлення про те, що насправді танки переправлялися до Судану, де триває громадянська війна, тому на збройну торгівлю з цією країною ООН наклало ембарго. Сумнівно, що це правда, але пляма на репутації України вже є. Пірати перевели «Фаїну» до сомалійського порту «Хобьо». Зараз його контролюють бойовики терористичного угруповання «Аш-Шабааб» – радикального крила «Союзу ісламських судів», що воює за створення в Сомалі ісламістської держави. Сомалійським кланам, що протистоять ісламістам, активно допомагають військові Ефіопії. І Кенії, якій насправді призначались українські танки. Натомість «Союз ісламських судів», на думку міжнародних експертів, підтримують (передусім зброєю) Іран і Сирія – найвірніші союзники Росії на Близькому Сході. До речі, російські адмірали виношують плани про переведення частини Чорноморського флоту РФ саме до Сирії.
 
Зараз до сомалійських берегів повним ходом мчить російський сторожовий корабель «Нєустрашимий» визволяти «Фаїну». Цікаво, що готувати сторожовик до сомалійського походу почали за кілька днів до захоплення пароплава. А про відправку спецвантажу для Кенії та його маршрут у Москві просто не могли не знати.