19 грудня, 2013

Успіх «електронної» Естонії починався зі школи

Ужовтні на сайті The Dish Daily було опубліковано статтю Чака Стерна «Есто­­нія – нова Кремнієва долина?», в якій цю маленьку країну (населення – 1,3 млн осіб) автор назвав світовим лідером у сфері інформаційних технологій і розповів про її найвідоміші IT-продукти. Справді, Kazaa (відома в усьому світі програма обміну файлів за технологією P2P) та сервіс голосового зв’язку Skype були розроблені командою саме тамтешніх програмістів. До того ж чимало IT-компаній із Естонії здобули великий міжнародний успіх.
Матеріал друкованого видання
№ 50 (318)
від 12 грудня, 2013

Та це лише верхівка айсберга. Не меншим, а може, й більшим IT-дивом є те, як змінилося в Естонії повсякденне життя завдяки комп’ю­терам та інтернету. Технологічний успіх країни почався зі шкіл. Можна навіть назвати конкретну дату. Хоча Естонія славиться своєю ліберальною ринковою економікою, в умовах кот­­рої держава якомога менше втручається в діяльність бізнесу, у секторі високих технологій усе було навпаки. Тут лідирує уряд, і саме завдяки безпосередній участі держави чимало електронних сервісів запрацювали й стали доступні широкому загалові.

Перші інтернет-ка­белі з’явилися в краї­­ні понад 20 років то­му, але справжній початок електронної ери датується 1996-м, ко­ли естонський емігрант Тоомас Гендрік Ільвес, який тоді обіймав посаду посла у США, ініціював дискусію в пресі про те, як сучасні інформаційні технології можуть кардинально змінити життя суспільства. Спільно з міністром освіти він започаткував програму, спрямовану на поширення комп’ютерної грамотності й використання ПК та інтернету в системі шкільного навчання. Заплановані зміни мали стати революційними, тож пан Ільвес 21 лютого 1996 року оголосив у ефірі національного телеканалу про запуск програми «Стрибок тигра» за аналогією з економічним проривом азійських країн.

Таллінн серйозно розглядає питання: чи варто додати до Конституції нову фундаментальну свободу – доступу до інтернету?

Нині Ільвес є президентом держави, а програма досі триває. Урядова фінансова підтримка для вчителів, студентів і школярів виконує функцію чарівних невидимих дріжджів, на яких Естонія зростає в інформаційно-технологічному сенсі. Як і годиться урядовцям «електронної» країни, 2005 року її можновладці відмовилися від паперу. На засіданнях уряду столи міністрів уже не завалені стосами документів: усі проекти рішень ухвалюють і підписують онлайн і роблять загальнодоступними.

Відкрити власну справу також легко: це можна зробити не виходячи з дому. Однак програма «Стрибок тигра» змінила життя не лише бізнесменів та чиновників, а й звичайних громадян. Для сотень тисяч естонців податкова є віртуальною організацією, адже 95% населення заповнює фіскальні декларації в мережі. Це займає лишень кілька хвилин, адже дані вносить комп’ютерна система на основі податкової інформації банків та державних баз даних: громадянину залишається зробити підтвердження одним кліком мишки.

Більшість електронних громадських сервісів у Естонії базується на посвідченні особи. Це пластикова картка завбільшки з кредитку, на ній фотографія, елементи захисту й чип. Як національний документ її запровадили на початку 2000-х. У багатьох випадках вона замінює паспорт, права водія, посвідку медичного страхування та багато інших паперів.

Окрім електронної автентифікації це посвідчення можна використовувати для підписання будь-яких документів. Під час придбання нерухомості досі обов’язковим є візит до нотаріуса, однак загалом для всіх документів та конт­рактів достатньо цифрового підпису. Про­ілюструю масштаби використання останнього: до кінця минулого року в Естонії 100 млн документів було завізовано саме таким чином. Тобто на особу припадає близько 100 віртуальних «автографів».

Майже в усіх естонських школах користуються електронними щоденниками. Батьки й діти вводять пароль і відкривають сторінки з домашніми завданнями та оцінками. Тут є також інформація про пропуски уроків та інші коментарі. Мами й тата можуть підтримувати зв’язок з учителями через інтернет-щоденник. Звісно, всі дані приватні: кожний бачить лише ті повідом­лення та інформацію, до яких має доступ.

Поступово поширюється електронне голосування. Під час останніх місцевих виборів кожен четвертий естонець послуговувався гаджетом (комп’ютером або смартфоном), щоб здійснити волевиявлення.

Громадські електронні сервіси є настільки поширеними, що офіційний Таллінн серйозно розглядає питання: чи варто додати до Конституції нову фундаментальну свободу – доступу до інтернету? Причому особливої проблеми в цій сфері наче й немає: практично вся територія країни вкрита мережею WiFi.