20 червня, 2013
Ярослав Пешек   ▪   Чехія

За що, пане Бог, за що?..

Коли торік по телевізору і радіо пролунала пісня «Пану Богу у вікна», вона миттєво стала хітом. Так зацікавила слухачів, що автор і виконавець Томаш Клуз став переможцем конкурсу «Золотий соловейко-2012», перервавши багаторічне царювання Карела Ґотта.
Матеріал друкованого видання
№ 24 (292)
від 20 червня, 2013

Саме приспів «За що, пане Бог, за що караєш цей простий народ» наспівували сотні тисяч чехів, таким чином висловлюючи своє невдоволення політичною ситуацією в країні.

Цього року до політичних і корупційних скандалів додалася ще й погода. Дощ усе йшов, ішов, йшов. Вода в річках піднімалася й піднімалася, а коли розлилася по країні, завдала мільярдних збитків господарству й забрала 11 людських життів. Прем’єр-міністр Петр Нечас літав гелікоптером над наводненими районами й особисто в гумових чоботях і модній непромокальній куртці постав перед телевізійним штабом. На запитання, чому не працює система затримки води у водосховищах, побудована для цих цілей, по­літик не зміг розумно відповісти (прізвище Нечас у перекладі україн­­ською означає непогода).

У чехів є давня традиція висловлювати невдоволення в пивній за келихом. Останнім часом вона змінюєть­­ся. Ніби сам пан Бог став відповідати на запитання співака «За що, пане Бог, за що?..» Безкінечні серії політичних, фінансових, корупційних і кримінальних скандалів, влаштованих політиками, викликали розчарування в суддів, поліції та прокуратури. Вони вже не хочуть пасивно спостерігати за наглістю й порушеннями депутатів, міністрів та їхніх співробітників. Зрозуміли свою відповідальність за ситуацію в країні й почали діяти, об’єднавши сили з журналістами.

Чехи позитивно сприймають факт, що поліція і прокуратура перестали боятися й почали працювати незалежно, дотримуючись правила, що перед законом усі рівні

Наприкінці минулого тижня спеціальний підрозділ поліції під час безпрецедентної антикорупційної операції в різних містах Чехії затримав групу осіб. Обшуки проводили також у кабінетах центрального апарату уряду, Міністерства оборони та приміщеннях міської влади Праги. Поміж відомих посадовців – очільниця секретаріату прем’єр-міністра Чехії, один екс-міністр, колишній голова військової розвідки та ін.

Яна Надьова, найближча співробітниця прем’є­­ра, в мас-медіа вже відома. По-перше, вражала її нестандартно висока місячна заробітна плата. Згодом поширилася інформація, що вона коханка глави уряду й сірий кардинал, який за кулісами високої політики «тягне за ниточки».

Таку оцінку колишньої продавчині заводського магазину підтверджує й висунуте прокуратурою обвинувачення. Надьова дала військовій розвідці вказівку стежити за цивільними особа­­ми, зокрема дружиною прем’єра, особистим водієм та однією зі співробітниць Кабінету міністрів. Документувалися їхні переміщення, комунікації тощо. Прокурор такі дії розцінює як незаконні.

Інших затриманих звинувачують у корупції та використанні службового становища. І, здається, йдеться про найширшу спробу силових структур протидіяти злочинам у політичній сфері.

Щодня ситуація змінюється, і ми отримуємо нову й нову інформацію. У багатьох людей прояснилося в головах, вони зрозуміли, що їхнє завдання – служити не політикам, а чеському народу. Звичайно, не можна наївно очікувати миттєвого вирішення всіх проблем, але «кри­­га рушила».

Прем’єр подав у відставку, коаліція, яка перебуває при владі, веде переговори про подальші дії, президент Чеської Республі­­ки Мілош Земан наприкінці тижня запросив на консультацію представників коаліції та опозиції.

Сьогодні проти режи­­му «клептоолігархії» виступає кожен, хто знає, що чесність, порядність, відповідальність і професіоналізм необхідні громадськості так само, як чисте повітря і вода. На справедливих виборах повинні обирати таких людей, які матимуть усі ці якості, тільки таким політикам потрібно платити й залишати їх на посадах.

Сьогодні чехи вже знають відповідь на запитання «За що, пане Бог, за що караєш цей простий народ?». Вони повинні голосувати відповідально, контролювати ефективно й карати безкомпромісно.

Актуальне дослідження громадської думки засвідчило, що 55% людей позитивно сприймають той факт, що поліція і прокуратура перестали боятися й почали працювати незалежно, дотримуючись правила, що перед законом усі рівні.

Здається, громадянське суспільство в Чеській Республіці досягло якісно вищого етапу, що, звичайно, стане довгоочікуваною гарантією позитивного й успішного розвитку демократії та ринкової економіки.