10 січня, 2013

Банківський фактор для списку Маґнітского

У Швейцарії заморожені рахунки низки російських чиновників, пов’язаних зі скандальною «справою Маґнітского». У протистоянні між російськими можновладцями й урядом США з’явився новий гравець – швейцарські правоохоронці та судові органи, які проводять свої розслідування за підозрою у відмиванні коштів.

Складно навіть уявити, який шок спричинити і яку паніку здійняти має ця новина в Москві.

Обставини смерті начальника відділу податків та аудиту компанії Firestone Duncan Сєрґєя Маґнітского й події, що сталися після неї, від самого початку нагадували театр абсурду. Злидні Маґнітского почалися після того, як у Firestone Duncan були заарештовані печатки кількох фірм, що належали одному з клієнтів компанії – фонду Hermitage Capital Management. Коли невдовзі Сєрґєй Маґнітскій встановив факт перереєстрації цих фірм і використання їхніх установчих документів для незаконного повернення, а фактично крадіжки, податків на суму 5,4 млрд руб., реакція прокуратури не забарилася. Уже 24 листопада 2008 року Сєрґєй Маґнітскій був заарештований, а 16 листопада 2009-го – помер від «гострого панкреатиту і закритої черепно-мозкової травми».

Дивує навіть не факт смерті, а те як нахабно і самовпевнено діяли всі причетні до неї особи. Коли Сєрґєй Маґнітскій уже милувався «небом у клітинку», начальниця московської податкової інспекції № 28 Ольга Степанова (за підписом якої поверталися-кралися 5,4 млрд руб.) стала власницею шикарної садибки у Підмосков’ї та нерухомості у Дубаї. Полковник міліції Артьом Кузнєцов, який порушив справу проти Маґнітского, протягом трьох років витратив аж $3 млн, а слідчий Карпов, який вів справу – близько $1 млн. Ці люди явно звикли до безкарності і не сподівалися, що колись хтось зацікавиться походженням їхніх фінансів. Воно й не дивно, за даними російської «Новой газеты» над усіма ними стояв колишній керівник Федеральної податкової служби РФ, а нині – вже також колишній, міністр оборони Росії Анатолій Сердюков.

Але наскочив чорт на біса. Власник компанії Hermitage Capital Management, громадянин США Вільям Браудер без бою не здався і зі скаргами дійшов аж до сенату США. Результатом клопотань стало прийняття Сенатом резолюції Кардіна (яка заборонила в’їзд до США чиновникам, причетним до смерті Сєрґєя Маґнітского) та закону «Сєряєй Маґнітскій – верховенство закону та відповідальність» (передбачила заборону на в’їзд та заморозку банківських активів не лише осіб, причетних до смерті цього в’язня, а всіх спійманих на серйозних порушеннях прав людини). Європарламент наразі розглядає можливість приєднатися до цього закону (резолюція Кардіна ним була схвалена ще у грудні 2010-го). Проте експерти вже зараз кажуть, що заморожувати активи осіб, на яких поширюється закон Маґнітского будуть усі європейські банки, пов’язані з американськими.

корупція в Росії вже набрала характеру гуманітарної катастрофи

Про той факт, що корупція в Росії вже набрала характеру гуманітарної катастрофи, у світі говорять давно. Але, мабуть, ще жодного разу російське здирництво та нехтування правами людини не було продемонстроване так відкрито. Серед осіб зі списку Маґнітского лише три високопосадовці: начальник слідчого комітету МВС РФ, його заступник та заступник генерального прокурора. Решта – податкові чиновники, офіцери МВС, працівники прокуратури та судді. З боку уряду РФ – дрібні сошки. Здавалося б, уряд мав дивовижний привід показати усьому світу свою безкомпромісну боротьбу з корупцією! Але зась. Російська Феміда винних у смерті Маґнітского не знайшла. Тамтешні урядовці почали наполегливо захищати власних чиновників, на весь світ продемонструвавши, що для уряду РФ немає винних і невинних – є чужі і свої.

Чому ж російський уряд повівся саме так? Очевидно ж, що суми 5,4 млрд руб. – це рівень не президента Путіна та прем’єра Мєдвєдєва. Дитині зрозуміло – не самі вони наказували красти гроші з російського бюджету та гнобити загиблого. Що ж змушує їх захищати дрібних чиновників, які уже створили проблеми багатьом російським високопосадовцям і бізнесменам? Цілком імовірно, той факт, що російська владна вертикаль роз’їдена корупцією так, що президент і прем’єр вже просто бояться її чіпати. Розголос з приводу однієї справи обов’язково потягне справи інші, рівень долучених осіб ставатиме дедалв вищим, а там… там і до оточення перших осіб Росії недалеко. Тому і йде російський уряд на такі кроки, як заборона на в’їзд громадянам США, винним у порушенні прав людини стосовно громадян Росії, погрози арештувати банківські рахунки американців у російських банках та демонстративна заборона на всиновлення російських сиріт громадянами США.

Проте зараз чиновникам Росії не до жартів. Закон Маґнітского теоретично може бути поширений на будь-його з представників російської влади. Якщо на Заході піднімуть розслідування покійної Анни Політковської про порушення прав людини у Чечні і не тільки – до списку Маґнітского може потрапити більше половини мешканців Кремля. Арешт же рахунків у швейцарському банку Credit Suisse (саме через нього проводили платежі причетні до вбивства чиновники) та розслідування, яке вже веде департамент з відмивання коштів Кіпру, наглядно доводять, що жартам край. З порушеннями прав людини Захід починає боротися всерйоз.

Цей факт має зараз дуже непокоїти Кремль. Але не менше він мусить лякати ще й команду з київської вулиці Банкової. Український уряд, на щастя, ще не має на руках таких брудних справ, як смерть Анни Політковської та Сєрґєя Маґнітского. Проте легкість, з якою подібні викрутаси донедавна сходили з рук російським чиновникам, явно подає українським можновладцям поганий приклад.   Якщо правоохоронна система Європи не побоялася почати розслідування проти Газпрому і заморозити активи російських чиновників, що чекатиме на українських можновладців, коли хтось із них потрапить до списку Маґнітского?