28 травня, 2012

Чехи і море

«Десять років тому чехами хорвати і словенці називали брудних і скупих людей. Це була фактично дефініція, – переконаний мій друг, музикант одного з найвідоміших чеських гуртів DVA Ян Кратохвіл

Після Югославської війни чехи почали активно виїжджати на дешеві у ті часи курорти на Адріатичне море. Тоді німці, австрійці, швейцарці та навіть росіяни туди не їздили. Позаяк було лячно. А чехам близько і дешево. Але приїжджали вони відповідно великими сім'ями на брудних машинах.

«А ще чехи привозили свою їжу і намети, – усміхається Ян. – Нічого там не купували, в готелях не зупинялись. Тому хорвати і словенці дуже нас не любили. Казали на безхатьків «чехи». А ми вважаємо, що відродили балканські курорти!

Читайте також: В чому секрет успіху Хорватії?

Греція нині охоплена серйозною кризою. Туристи бояться туди їхати через можливі страйки. Рік тому з моєї подорожі Грецією найбільше запам'яталося те, що я в кожного запитував, як вам живеться, в Євросоюзі. І кожен (!) із десятка мною опитаних казав одну й те саме слово: «Shit!» Однак це було не єдине, що всі греки, яких ми зустріли, знали. Натомість Чехія нині вже є однією з найзаможніших слов'янських держав. Навряд чи чехам доведеться відроджувати ще одну курортну країну.

В Україні гурт DVAдав вже понад 20 концертів. Ян каже, що це одна з найулюбленіших його країн з найприємнішими людьми. Щоправда, вдома у них, у Чехії, до українців трохи інше ставлення.

Мені не давали чеської візи, тричі викликали до консульства, де влаштовували допит. Через це я не потрапив на фестиваль у Словаччині. Після цього більше жодного разу я не звертався по чеську візу.

«Українців тут прирівняно до циганів, – каже мені друг українець, який вже багато років живе в Празі. – Коли в газеті пишуть, хтось когось побив, то вказують: або «українець», або «циган», або «особа». Ось такий шовінізм.

І це нікому не видається дивним. Українці в Чехії – це такі самі чехи 10 років тому в Хорватії, лишень не на відпочинку, а на роботі. Вони приїжджають, працюють на найстрашніших роботах, а буває, що потрапляють і не на найстрашніші, чим ще більше дратують місцеве населення, але не тому, що вони приїжджають працювати, а тому, що насправді вони приїжджають заробити. Більшість українців у Чехії – заробітчани. Вони їдуть, заробляють і повертаються додому. Росіян у Чехії теж недолюблюють, та все ж шанують більше, бо здебільшого вони тікають із Росії назавжди, вкладаючи гроші в чеську економіку, будуючи свої школи і дистадки.

А вчора з'явилась новина, що в Тернополі темношкірий покусав міліціонера. В новині написано, що в такий спосіб він висловив своє нешанобливе ставлення до білих мешканців Тернополя. А я залюбки й сам покусав би будь-якого українського міліціонера. От тільки про мене новину не напишуть. Бо я не негр в Україні. І не українець в Чехії. І не чех в Хорватії.