23 квітня, 2012

Мрія і Помилка Лєніна

142 роки від дня народження Владіміра Ульянова (Лєніна) минули без помпи. Попри недільний день, якихось помітних широкому загалові акцій не влаштували навіть комуністи. Що ж, їм небіжчик, коли можна так висловитись, цього року підклав свиню: не реформуй він свого часу календар відповідно до правил «триклятого Заходу», то цієї осені КПУ могла б гучно відсвяткувати 95-ту річницю свого Жовтня буквально за кілька днів до виборів. А так – така піар-нагода пропала…

І все ж для когось Лєнін – «живіший всіх живих». А для ще більшої кількості наших із вами співгромадян – великий діяч Історії. «Лєнін робив помилки, але він мав Велику Мрію», - приблизно так писали 22 квітня на своїх інтернет-сторінках декотрі мої друзі, котрим у цілому не закинеш ні ретроградності мислення, ні ностальгії за тим, справжнім «совком».

Зауважмо, “мрія” - це не наукова категорія, тут ідеться не про теорії, а про відчуття. Недарма «Кремлівським мрійником» уперше Лєніна назвав британський фантаст Герберт Уелс.

Мрія, так ґрунтовно розвинена Лєніним на засновках Маркса та інших, у минулому столітті вражала багатьох. Але не всіх. Справжні, «правовірні» більшовики в СРСР та їхні прибічники на Заході покладали своє життя на вівтар зречення від старого світу, бо інакше не уявляли собі будівництва нового. Як уже після Лєніна сформулювали в маоїстському Китаї, «три роки страждань – і десять тисяч років щастя!» Та вже досить скоро стало зрозуміло: страждань стає все більше, а щастя ніяк не приходить.

Чи був необхідним наслідком більшовицької революції в Росії тваринний терор сталінізму? Чи повинна була Велика Мрія перетворитися на інструмент розбудови хижої імперії ціною голодоморів і страт? Через два десятиліття після свого Жовтня червона революція з апетитом з’їла власних дітей. Уелс до цього не дожив, а от його земляк Джордж Орвел бачив це як неминучість.

Диктат Партії на чолі з Великим Братом, описаний у знаменитому романі-антиутопії «1984» - це саме про комунізм. Але також – і навіть у першу чергу – про моральний вибір. Давно, і не автором цих рядків, зауважено, що закохані герої Орвела все втратили саме тому, що спочатку втратили самих себе. Заради своєї «Великої Мрії» - скинення тиранічної Партії – вони вголос заприсяглися піти на будь-який злочин. І це насправді – теж про них, великих мрійників комунізму, котрі, як наш Хвильовий, ішли на все заради «синіх озер Загірної комуни». Чи ж варто дивуватись, що їх, безстрашних революціонерів-підпільників, розтоптала створена і виплекана ними ж Система?

Як виявилося, світле майбутнє можна будувати нескінченно довго. А от раз відійшовши від елементарної людської моралі та гідності, спинити оберти жорна вже неможливо… Саме про це попереджав навіть такий аполітичний письменник ХХ століття, як іще один англієць – Джон Толкін. На відміну від героїв його епічної казки, мрійники реального життя ні за що не відмовились би від Персня Всевладдя. Вони й не відмовились – і були ним знищені.

Чи допомогли Лєніну піти з життя його «соратники» на чолі з Іосіфом Сталіним? З етичної точки зору, це неважливо. Знаючи, що трапилось далі, неважко зрозуміти, що Лєніну в будь-якому разі не було місця в новій реальності. Реальності, яку він сам і створив. Відтак Лєнін дійсно був фігурою гігантського масштабу: він був масштабним самогубцем. Як і не менш масштабним вбивцею власних ідей. І цей урок варто пригадувати не тільки в його день народження. Бо іспит і досі склали не всі.