1 березня, 2012

Країна розбитих дзеркал

Події в українському політичному житті часто виявляються з подвійним, а то й потрійним дном.
Матеріал друкованого видання
№ 9 (226)
від 1 березня, 2012

На словах дбаючи про державу, посадовець виставляє пріоритети власної партії. А серед них найактивніше обстоюватиме інтереси свого «клану» – тих, від кого залежать його добробут і просування в істеблішменті. Але й у середовищі «клану» цілком покластися на такого діяча не можуть, бо він і серед своїх обстоюватиме особистий інтерес.

Читайте також: Президент посилює «Сім’ю» і дистанціюється від Партії регіонів

Спроби спрогнозувати, що вийде в результаті узгодження пріоритетів різних гравців, нагадують прагнення побачити відображення в розбитому дзеркалі: кожен уламок показуватиме своє, під своїм кутом зору, і загальна картина не складеться. Натомість, пам’ятаючи про цю особливість, можна пояснити, чому з такою легкістю ламаються плани і домовленості.

Таке спостереження стосується і влади, і опозиції, як процесів усередині цих таборів, так і між ними. Ситуація навколо зустрічі президента з опозицією може бути яскравим прикладом останнього.

Опозиція висунула вимогу до Януковича організувати зустріч у прямому ефірі для обговорення дій щодо реалізації резолюції ПАРЄ. По гарячих слідах голова АП Сергій Льовочкін заявив, що «питання проведення відповідного діалогу опрацьовується за дорученням президента його Адміністрацією спільно з колегами із Верховної Ради». Однак «колеги з Верховної Ради» дещо підкоригували цю думку. Наприклад, представник гаранта у ВР Юрій Мірошниченко став повчати опозицію: «Хіба це правильний стиль розмови з президентом?» Ще далі йде в захисті уразливої душі Януковича нардеп-регіонал Володимир Олійник: «Під прицілом телекамер конструктивної розмови не буде… ніде немає такого, щоб президент виходив на шоу і починав працювати в режимі «давайте побалакаємо». У глави держави немає на це часу». 

Справді, «під прицілом телекамер» у Віктора Федоровича рідко коли обходилося без курйозів. Однак і небажання виходити на публічні дебати не додає плюсів. Згадаємо, як неявка на них під час президентської кампанії дала змогу Юлії Тимошенко апелювати до «порожнього місця» – того самого, де мав бути Янукович. Нині ж відмова від зустрічі в прямому ефірі видається сумішшю совкового барства і банального боягузтва. Бо сильні не уникають діалогу...

Читайте також: Совок проти совка

Із наближенням виборчої кампанії стає дедалі зрозуміліше, що злагодженої гри не виходить ані у влади, ані в опозиції. Яскравим прикладом є ситуація з визначенням претендентів у мажоритарних округах. В обох таборах говорять про висунення «єдиних кандидатів». Але, з одного боку, катастрофічне падіння рейтингів Партії регіонів і її сателітів, а з іншого – бажання опозиційних політсил отримати максимальний індивідуальний результат провокують описаний ефект розбитого дзеркала. 

Після публічної заяви Януковича про те, що Андрій Клюєв не очолюватиме виборчу кампанію біло-синіх, триває своєрідний кастинг на офіційного керівника штабу. Великої черги претендентів немає, адже цій людині треба буде звітувати за очікувану поразку партії влади як за списками, так і в багатьох мажоритарних округах (де прапор ПР лише дратує електорат). Тому паралельно до «офіційного» списку мажоритарників-регіоналів Банкова вестиме й «незалежних». Старожили Адміністрації розповідають, що в приймальній голови АП збираються потенційні кандидати (що мають певний вплив і авторитет), яким ставиться завдання іти як «незалежні» за різними округами (до речі, зокрема й тими, які розписані за кандидатами від ПР). Залишається також перелік претендентів, які домовлялися про участь у кампанії з Андрієм Клюєвим. В Адміністрації жартують, що, всупереч словам Януковича, Клюєв таки вестиме кампанію – власну і своїх людей. Відтак внутрішньовидова конкуренція в середовищі влади може внести до ВР несподіваних персонажів.

Несподіванок додасть і опозиція. Арсеній Яценюк поспішив повідомити в ефірі ток-шоу, що вона має узгоджений список кандидатів за округами. Але процес їх розподілу за зачиненими дверима приводить до очікуваних наслідків. Уже з’являються ображені, які думали про певний округ як про свій, але дізналися, що на нього призначена інша людина. «Ну і добре, піду як незалежний», – цю фразу можна нині почути в багатьох регіонах.

У результаті мажоритарна частина наступної ВР складатиметься з різних уламків – як кланів партії влади, так і груп опозиції. І справжнім переможцем виборів виявиться той, хто ці уламки збере під своїм контролем.

Читайте також: Програма для опозиції