17 квітня, 2017

Хід конем

Тема жорстокого поводження з тваринами для мене принципова – коли був дитиною комунальні служби в моєму місті регулярно відстрілювали бродячих псів, в тому числі зробили це і з улюбленцями всього мого двору, що залишило сильний емоційний відбиток. Для мене ефективне вирішення цієї проблеми – один з маркерів європейськості в нашій країні. І, здається, що наше суспільство і Україна, як державний механізм роблять великі зміни в цьому питанні, і зміни, на щастя, позитивні.

Показовою видається нещодавня історія про коня на трасі під Уманню, якого нібито прив’язали до машини та тягнули за нею. Потім виявилось, що з Малишем, а саме так звати головного винуватця події, все добре, просто той разом з іншим конем втік від господарів, які згодом його наздогнали та, поки шукали іншу тварину, тимчасово прив’язали до машини, щоб знову не втік. Словом, ніхто коня не тягнув та не знущався над ним. Але є в цій історії важливі моменти. А саме, по-перше – люди, які зупинились, побачивши по дорозі коня, що лежить прив’язаний біля автівки, та які почали все фільмувати та щиро обурюватись. І це не одна, і не дві особи – там зібралось більше десятка людей. Небайдужих людей! По-друге, це мер Умані, який дізнавшись про ситуацію особисто написав заяву в поліцію та дійсно перейнявся ситуацією, яка сколихнула громаду міста. По-третє, це дії правоохоронців, які не проігнорували звернення, як це мабуть зробили би ще не так давно в міліції, а почали розслідування і навіть відкрили справу щодо цього. Здається фантастичним, але поліцейські разом з незалежним ветеринаром приїхали до господарів коня, та засвідчили, що стан здоров’я тварини абсолютно нормальний і ніхто над ним не знущався. На фоні законодавчого посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами (нещодавно парламент встановив покарання до восьми років ув’язнення) така ж реакція суспільства і правоохоронців в усіх випадках знущання над братами нашими меншими може реально вирішити цю проблему.

Фотогалерея: Цирк без тварин. У Києві відбувся мітинг проти використання тварин у цирку

Але якщо закон про більш жорстке покарання для кривдників тварин після довгих років наполегливої праці зоозахисників все ж затвердили, то заборона на використовування тварин в цирку так і не діє. Мене справді приємно вразила дуже велика кількість людей в парку Шевченка, що вийшли на акцію саме з вимогами припинити безглуздий та зовсім не актуальний для двадцять першого століття заробіток на шоу з тваринами, які вимушені існувати в умовах далеких від їх природніх, так ще й вчитись різним трюкам зазвичай в далеко не гуманний спосіб. Це мабуть наймасштабніша зоозахисна акція в Києві за останній час, і це показує, що суспільство все ж стало небайдужим і до проблем, які з боку урядовців чи депутатів далеко не пріоритетні. Все ж приклад всесвітньовідомих цирків, як «Cirque Du Soleil», вже давно показав, що глядача можна вражати абсолютно по-різному і для цього не потрібно нікого позбавляти волі, знущатися та дресирувати. Якщо говорити про дієву, а не тільки популістську, європейськість – то це саме вона, це один з маркерів позитивних змін нашого суспільства. І це, звичайно, великий крок вперед від совкової традиції, від якої ми так хочемо піти. Впевнений, що український глядач готовий, та навіть потребує якісного продукту в цирковій сфері – яскравих та якісних шоу, які б були цікаві не тільки маленьким дітям. А знайомити дітей з фауною все ж краще в спеціальних еко-парках чи заповідниках. Тому, сподіваюсь, що заборона на використання тварин в цирках, по-перше, буде закріплена державою, а по-друге, стане не смертю для українського цирку як дехто вважає, а саме поштовхом для розвитку та відкриття абсолютно нового рівня якості.