15 лютого, 2011

Десятинні емоції

Це місце має з 1944 р. статус заповідного і будувати на ньому взагалі не можна

Питання побудови Десятинної церкви в Києві надалі залишається невизначеним, хоча з цього приводу вже було чимало написано та висловлено урядовцями й ієрархами церкви. Ця заплутана справа охоплює декілька вимірів: права, відносин церкви і держави та культурно-історичної сфери.

Передусім слід звернути увагу на узгодженість наміру будівництва церкви з чинним законодавством та прийнятими міжнародними угодами. 17 вересня 2004 р. тодішній Президент України Леонід Кучма підписав розпорядження №217 «Про музеєфікацію залишків церкви Богородиці (Десятинної) в Києві». Виконавцем цього розпорядження він призначив Київську державну міськадміністрацію. Саме це рішення на сьогодні є чинним. Отже, КМДА має виконувати згадане розпорядження президента, виключаючи «відбудову», «реставрацію» або «будівництво».

Офіційна відповідь КМДА Тижню» щодо будівництва, підписана головним архітектором столиці Сергієм Целовальником, виявляє повне невігластво у справі. Десятинна церква, зруйнована татарами, була кам’яною, а не дерев’яною, як стверджується в листі. Далі у відповіді київських функціонерів згадано про ініціативу УПЦ МП «відтворити храм». Однак, оскільки вигляд церкви невідомий, очевидно, що йдеться не про відновлення, а зведення цілком нової церкви.

У цій ситуації вражає позиція українських церков (адже МП не єдиний у намірах стати власницею нового храму). Наміри будови давньої княжої церкви задля підвищення свого статусу є нічим іншим як нищенням історичного надбання – справжньої цінності держави. Натомість Україна, в Конституції якої прописано розділення Церкви і держави, повинна не фаворизувати вибраній конфесії, а зайняти нейтральну позицію, охолодити амбіції церков і стати на захист заповідної території. Позаяк урядовець «забув» вказати головне, що це місце має з 1944 р. статус заповідного і будувати на ньому взагалі не можна.

Постає питання чому при виразному юридичному стані неможливості проведення будь-яких будівельних робіт не вщухає дискусія щодо нової церкви? Видається, за прихильниками будівництва церкви на місці Десятинної стоять зацікавлені в здійсненні проекту структури. Саме вони активно впроваджують у суспільну думку ідею нової Десятинної церкви, а тим часом узаконюють каплицю, збудовану при фундаменті, що знаходиться там всупереч судовому рішенню.

Варто не забувати, що великою перешкодою цього будівництва є факт приєднання України до низки міжнародних конвенцій, порушення яких тягне за собою відповідні санкції. Будівництво у заповідних теренах порушує: Венеціанську міжнародну хартію щодо консервації та реставрації пам’ятників й видатних місць від 1964 р.; Конвенцію ЮНЕСКО про захист світового культурного та природного надбання від 1972 р.; Лозаннську хартію щодо охорони та використанню археологічної спадщини від 1990 р.,  а також низку інших міжнародних угод, членами яких є Україна. 


Теги