6 травня, 2016

Робота в Чехії

За даними чеської інформагенції CTK, промисловості країни не вистачає щонайменше 70 тис. робітників та спеціалістів із вищою освітою в машинобудівній та електротехнічній галузях, хімічній і текстильній промисловості.
Матеріал друкованого видання
№ 17 (441)
від 28 квітня, 2016

Відповідно до аналізу Асоціації експертів зараз на чеському ринку праці понад 117 тис. вільних робочих місць. Вирішити цю ситуацію може допомогти «імпорт» робочої сили з інших країн, таких як Україна, В’єтнам, Білорусь чи Росія.
Ситуація складається напружена, адже брак кадрів загрожує всій чеській економіці. Тому чеські виробники та експортери звернулися з листом до членів уряду Чеської Республіки й запропонували кілька варіантів рішень для пришвидшення та спрощення процесу залучення кваліфікованих робітників із-за кордону. Уряд ще в листопаді минулого року схвалив першу частину, а в березні цього року другу частину пілотного проекту «Спрощена процедура працевлаштування кваліфікованих спеціалістів з України». Його мета — полегшити процес подання заяви на отримання дозволу на роботу та довгострокової робочої візи в Чехію.

Згідно з постановою уряду Чеської Республіки реалізацію проекту поклали на Міністерство закордонних справ, Міністерство внутрішніх справ, Міністерство працевлаштування та соціальних справ, Міністерство промисловості та торгівлі, Міністерство сільського господарства й Координаційний орган управління охорони державних кордонів та міграції. Проектом передбачена річна квота не більше ніж 500 осіб із вищою освітою та 5000 із середньою технічною.

Читайте також: Кожен третій робітник в Україні працевлаштований нелегально

На цьому етапі відповідні установи обговорюють методику реалізації проекту зі своїми українськими партнерами й уточнюють порядок проведення, адміністративні та організаційні завдання. Адже йдеться про непросту справу. Проект передбачає конкретні правила допуску чеських роботодавців, а саме: рекомендації міністерства чи асоціації підприємців на один рік; підтвердження номера реєстрації вільного робочого місця; робота в Чеській Республіці щонайменше два роки й сплата тут податків; підтвердження того, що в роботодавця немає заборгованості перед державним бюджетом; договір про прийняття на роботу щонайменше на один рік; підтвердження того, що протягом двох років до подання заяви він працевлаштував на території Чехії принаймні дві особи.

промисловості чехії не вистачає 70 тис. спеціалістів в машинобудівній та електротехнічній галузях, хімічній і текстильній промисловості

Критерії для участі кваліфікованих спеціалістів такі самі суворі: громадянство України; документальне підтвердження від роботодавця, що спеціаліст має відповідну кваліфікацію; розписка роботодавця про те, що спеціаліст відіграє важливу роль на його виробництві. Заповнити належні анкети потрібно без єдиної помилки, інакше це загрожує виключенням з проекту.

Уже зараз, на самому початку реалізації проекту, стало зрозуміло, що потрібно узгодити оцінювання кваліфікації робітника, здійснити нострифікацію дипломів українських навчальних закладів із чеськими. У деяких випадках не завадить підвищити кваліфікацію та пройти курс практичних навчань, зокрема в різних машинобудівних професіях. Необхідно організувати курси чеської мови включно з тематичним спрямуванням на роз’яснення прав та обов’язків громадянина Чеської Республіки та іноземця, що живе в ній.

Читайте також: На одне робоче місце претендує більше шести українців

Згідно з європейськими статистичними даними, середній рівень безробіття в Чехії — 6,1%. Проте в більшості промислово розвинених регіонів рівень безробіття набагато нижчий за 5%. Наприклад, у Празі-схід — 2,5 %, Младі Болеславі — 3,2%, і такий стан гальмує виробництво.
Тому зараз Чеська Республіка з надією звертається до українських громадян — спеціалістів у багатьох галузях. Проте ніхто не повинен забувати, що це завдасть шкоду Україні. Весь проект потрібно вести так, щоб українські робітники повністю використовували свою кваліфікацію, здобули максимальні практичні й теоретичні знання в Чехії, а невдовзі знову повернулися на Батьківщину й долучилися до розвитку України набагато більше, ніж до цього.

--------------------------------------------

Чеська промисловість почала активно розвиватися ще в ХІХ столітті. Уже тоді металообробка, хімічна промисловість, а також текстильна і швейна промисловість були на високому рівні. Цікаво, що найвища концентрація підприємства на початку ХХ століття була в Судетській області, й саме тому Адольф Гітлер так поспішав долучити її до Третього Рейху. Після Оксамитової революції 1989-го в країні було проведено широкомасштабні економічні реформи: приватизація підприємств, залучення іноземних інвесторів, лібералізація цін і зовнішньої торгівлі. У результаті проведення реформ намітилося зростання промислового виробництва й збільшилися інвестиції, що частково спричинило сьогоднішні проблеми.