24 липня, 2015

Депутати чи провокатори?

Дев’ятеро французьких депутатів та один сенатор, всупереч санкціям та вимогам міжнародного права, навідалися до аннексованого Криму, щоб “посприяти скасуванню санкцій проти Росії.” Москва використовує провокативний візит на повну пропагандистську потужність. Офіційні Київ та Париж відбулися поки що класикою дипломатичного жанру: нотами протесту, які висловлюють “обурення та занепокоєння”.

“Мені соромно, я відчуваю приниження, - заявив у ефірі радіо France info Бруно Ле Ру, голова фракції соціалістів Національної Асамблеї Франції. - На щастя, жоден із депутатів-соціалістів у групі, що поїхала до Криму, не присутній.”

Сам Бруно Ле Ру, до речі, входить до списку французьких персон нон-грата, заборонених до в’їзду в Росію. Крім нього, поїздку засудили міністр закордонних справ Лоран Фабьюс, голова парламентського комітету з міжнародних справ, колишній міністр юстиції Елізабет Гігу, голова Національної Асамблеї Клод Бартолон, який заборонив використовувати для цієї подорожі парламентські кошти, ще кілька політиків... Стандарт дотримано, протест сформульовано. І все? “Він тебе — ножем, а ти його — газетою”, - згадався до слова анекдот про діалог бандита з інтелігентом.

Офіційний Київ також відгукнувся на поїздку кількома заявами. Крім уже цитованого МЗС, висловили своє незадоволення голова парламенту Володимир Гройсман, керівники профільних комітетів Верховної Ради, виступив з різким листом посол Франції в Україні Олег Шамшур... Все це — цілком доречне, але недостатнє. “Коли ці парламентарії реально доїдуть до Криму, їх оголосять за фактом персонами нон грата”, - пообіцяв у Facebook депутат і колишній міністр Юрій Луценко. І що? Доїхали, відвідали французьке військове кладовище в Севастополі, накупили хуліганських футболок з Обамою, наговорили купу нісенітниць про те, що “Крим завжди був і буде російським”... Ви бачили наказ про заборону в’їзду до України для цих мандрівників? І я не бачила.

Читайте також: Донецький джихад французьких радикалів

Загалом це не перший прецедент, коли французькі народні обранці навідуються до Криму та окупованих територій на Донбасі через Москву, без згоди з Україною. Сам Маріані зізнався, уже в Криму, що два місяці тому він був на Донбасі, також без узгодження з Києвом. Депутати Європарламенту від крайніх правих навідувалися “спостерігачами” і на так званий “кримський референдум”, і за тим — на донбаський. Мета очевидна: заперечити й без того помірковані санкції провокацією, послабити недосконале міжнародне право його свідомим нехтуванням...   І що? Знов нічого. Заяви, само собою, занепокоєність, стурбованість... Але хто їх читає? Хто дослухається?

“Ми тут — за нашою приватною ініціативою”, - обережно уточнює Маріані, бо, напевне, сподівається не програти наступні вибори, а далеко не всі французи — прихильники правового свавілля. “Так, ці парламентарії — вільні люди, - прокоментувала на RFI сумнівну відмазку голова комітету з міжнародних справ Єлізабет Гігу. - Але ж йдеться  про банальні хитрощі. Бо дев’ять депутатів та один сенатор не можуть “тимчасово зупинити” власні повноваження в парламенті. Так чи інакше, вони представляють Францію, є носіями частини французького державного суверенітету. Я вже не кажу про те, що їхній крок заважає французькій дипломатії в зусиллях, спільно з іншими країнами, врегулювати українську кризу”.

Заяви пишуться, собаки гавкають, а караван іде. Бо ніхто його по-справжньому не зупиняє, ні в Брюсселі, ні в Києві. Оскільки “спостереження” на “референдумах” не мало жорстких правових наслідків, стежкою, торованою скандальним Національним Фронтом Франції, вирушили представники усталеного політичного істеблішменту. Їх небагато — лиш 10 з 925 членів Національної Асамблеї та Сенату, але шлях прокладено. Нерішучі, половинчасті бюрократичні дії за фактом заохочують злочин. Дозволяють Кремлю ще більше стверджуватися в безкарності, а його агентам впливу — методично руйнувати демократичну систему зсередини. “За суттю, це порушення міжнародного права”, - мусив був визнати МЗС Франції. Коли правопорушення здійснює законодавець, його відповідальність подвійна. Реакція мусила б бути пропорційною. Не тільки словесною. Але, але...

Читайте також: П'ять хвилин для євреїв, п'ять хвилин для Гітлера

Все ж є щось більше, ніж банальна шкода дипломатичним зусиллям та державному іміджу Франції в тому, що законотворці одної з найдавніших демократій Європи, в інтересах загарбника й диктатора, працюють на легалізацію захоплення чужих земель та на повернення, крок за кроком, до правового Середньовіччя. Війна в Україні довела, що усталені механізми врегулювання міждержавних конфліктів на європейському континенті застаріли та ледь-ледь працюють, з величезним скрипом. Інновації в міжнародній політиці змушують себе чекати, але якщо для таких країн як Франція десь ще не вичерпався запас міцності, то в Києві критичний час настав давно. Поки ми мовчимо — цей час працює на ворога.

То що там, кажете, зі статусом персони нон грата для Маріані?