28 березня, 2008

Недоречна сварка

В Україні, значна частина жителів якої роками заробляє собі на життя в Польщі, і охочих отримати так звану карту Поляка багато
Матеріал друкованого видання
№ 13 (22)
від 28 березня, 2008

 

З 29 березня набуває сили так звана Карта поляка, через яку вже встигли пересваритися польська газета “Dziennik”, мер Львова та польські дипломати в Україні.
 
Карта поляка надає іноземним громадянам, які живуть на території Польщі, всі привілеї та права, що їх мають самі поляки. Для цього треба лише довести свою приналежність до польської спільноти. Тобто ви можете офіційно влаштуватись на роботу, отримати безкоштовне медичне обслуговування, освіту тощо. Поширюється вона на громадян практично всіх колишніх республік СРСР, де заборонено подвійне громадянство. 
 
Звісно, що в Україні, значна частина жителів якої роками заробляє собі на життя в Польщі, охочих отримати цю Карту більше, ніж, приміром, в Узбекистані. То газета “Dziennik” і вчепилася саме за Україну. Не скажу, щоб віднайшла у статті польського журналіста щось образливе, крім суб'єктивного остраху, що на Карту претендуватимуть колишні вояки УПА з загонів Клима Савура, причетні до антипольської акції на Волині. Та ще побоювання, що навала українців може якось вплинути на соціальне пільгове забезпечення поляків.
 
Проте мер Львова Андрій Садовий угледів у статті якісь образливі для галичан слова й висловлювання і написав гнівного листа до міністра закордонних справ Польщі. Ну, а далі вже почали чубитися між собою польські дипломати: хто які коментарі журналістам давав і таке інше.
 
Як на мене, то не варто нікому через ту Карту сваритися. Важливо одне – полякам потрібна дешева робоча сила, а українцям, особливо з переповненої безробіттям Західної України, - робота. Причому, робота не тільки на будові, а й за фахом. Ще кілька років тому один польський банкір розповідав мені, що у варшавських лікарнях працює більше медиків зі Львова, ніж місцевих. Бо місцеві, за його словами, вже давно переїхали на краще оплачувану роботу до країн ЄС. Відтак уже від львів'ян я чула скарги, що молоді перспективні хірурги виїжджають до Варшави, бо там зарплати та умови праці кращі за вітчизняні.
 
Головне, щоб тільки всі не виїхали. А я впевнена, що не виїдуть. Бо, по-перше, рівень зарплат і, відповідно, добробуту громадян і в Україні поступово зростає. По-друге, вірю в патріотизм значної части своїх співвітчизників. А по-третє, щоб отримати ту Карту, ще треба довести, що твої найближчі родичі були поляками за національністю чи за громадянством, вивчити польську мову, історію, традиції і т.ін. А нашим людям братися за це точно буде ліньки.