17 березня, 2014

Любов сліпа

Кримськотатарський ка­­нал ATR, який прибічники самопроголошеної влади на півострові не раз звинувачували в необ’єктивності, сьогодні популярний як ніколи: його знімальні групи щогодини роблять прямі включення з найгарячіших точок автономії.
Матеріал друкованого видання
№ 11 (331)
від 13 березня, 2014

 «Закривати, мабуть, не треба», – сказав президент Татарстану новоспеченому «прем’єрові» Криму, на що той відповів коротко: «Аяк­­же». Та це ще не все. Глава республіки – суб’єкта Федерації має ідею: об’єднати мовлення ATR та російсь­­ко­­го ТНВ, що неминуче вплутає кримських татар у дискурс примирення із «братнім народом», у якому вже перебувають інші канали АРК. Рекомендацію місцево­­го відділення Спілки журналістів України «не розпалювати вогонь» і «не збуджувати панічного настрою серед населення півострова» в ДТРК «Крим» потрактували як сигнал не видавати зайвого. Щоправда, зайвими тут виявились найважливіші факти.

«Війни в Криму немає, ціни залишаються тими самими, всі задоволені», – мож­­на резюмувати, подивившись їхні новини. Тому про побитих, пограбованих та зниклих журналістів тут навіть не згадують. Глядач не дізнається із сюжетів цих новин ані того, як російські війська захоплюють українські частини, ані того, як во­ни тиснуть на наших військових та їхні сім’ї. Це хіба що на власні очі реально побачити й на власні вуха почути. Бо альтернативних поглядів у телевізорах кримчан віднедавна катма.

На частотах відключених українських телеканалів ведуть своє мовлення, зокре­­ма, російські міфотворчі «Пер­­вый канал», НТВ та «Россия-РТР». І все це, як повідомив міністр інформації самопроголошеного уря­­ду Криму Дмитро Полонський, «із юридичних причин та моральних принципів».

Серед прихильників окупації, які мітингують на підтримку РФ, найчастіше мож­­на почути мотив: «Потому, что хотим в Россию». Чому – знову та сама відповідь. Ці емоції – тризна по раціо, «бьет – значит любит», але поки що б’є не «своїх», тому легше пробачити. Однак будь-яка любов у найпрекрасніших її проявах, коли від почуттів рветься сорочка, минає. Ейфорія вивітриться вже тоді, коли інвестори, котрі, зрозуміла річ, дивляться інше телебачення, задкуватимуть із Росії, доки та збільшуватиме свої військові потужності, рубль падатиме – і невідомо, чи вдасться йому в цьому стрімкому піке зберег­­тися як валюті. Як це при­­ховають російські й кримські телеканали? Та щось придумають! От тільки дедалі більше людей на власній шкурі пересвідчуватиметься: щось тут не так, а кліше про стабільність, порядок, безпеку, яку гарантує цар-батюшка, – це вже не про них.

Журналістки міжнародного проросійського ресурсу RT звільнились у прямому ефірі. Пропаганда РФ починає критично себе осмислювати.

Тим часом у цій інформаційній війні беруть участь навіть українські військові, яким волонтери з Євромайдану передали техніку для ведення онлайн-трансляцій із місць, що перебувають під загрозою атак російських загонів.