Тиждень.ua
Красиве життя Справжні обличчя Фотофакт Майже серйозно Малоросійство Хороші манери

Шевченко плакав би

Якби Тарас Шевченко побачив, як святкують його 199-річчя в незалежній Україні, йому стало б зрозуміло, що поема «Сон» досі не втратила актуальності. Адже відзначення річниці Кобзаря перетворилося на провінційну трагікомедію з елементами абсурду.
Матеріал друкованого видання
№ 11 (279)
від 14 березня, 2013

 На його малій батьківщині, у селі Моринці, місцева влада заборонила читати поезію Шевченка… через революційну тематику віршів. Голова Луганської облдержадміністрації Володимир Пристюк на прохання журналістів процитувати вірш Кобзаря продекламував рядок «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю» з поезії іншого українського поета Михайла Петренка. Його колега, очільник Черкаської ОДА Сергій Тулуб не хизувався ерудицією, а пішов простішим шляхом: в інформаційно-презентаційному виданні «Тарас Шевченко – славний син Черкаської землі» і себе похвалив, і перед президентом прогнувся. Зокрема, у книжці розповідається, що «значний вклад в збереження історичних цінностей Черкащини вніс губернатор області, Герой України С. Б. Тулуб і його команда», а в тексті розгорнутого слова-вітання останній щиро дякує президентові Януковичу «за все, що він зробив для Шевченка».

До речі, сам гарант цього року проігнорував публічне покладання квітів до пам’ятника поетові, обравши «камерний варіант» святкування – засідання у колі придворних, чи то пак Громадської гуманітарної ради. Чиновники «землі Богдана і Тараса» – Черкащини – беруть приклад із Віктора Федоровича і теж роблять для Шевченка що можуть. Приміром, нещодавно вони розіслали сільським радам циркуляр, у якому пропонують зарезервувати 30% коштів місцевих бюджетів на 2013 рік до відзначення 200-річчя з дня народження Кобзаря. «Шевченківський податок» викликав обурення, тож начальник Головного фінансового управління Черкаської ОДА Володимир Кулеша пояснив нюанси: «Ми запропонували умовно взяти десь 30% – хтось 20 може дати, а хтось 40 захоче. Пішло трактування: от такі-сякі, збирають гроші, «общак» роблять. Немає цього». Утім, без «общака» таки не обійдеться, адже, як повідомляє урядовий портал, Україна та Росія спільно готуватимуться до 200-річного ювілею Кобзаря. Про це йшлося під час зустрічі прем’єр-міністра Миколи Азарова з керівником Федерального агентства РФ у справах СНД, співвітчизників, які мешкають за кордоном, та з питань міжнародного гуманітарного співробітництва Константіном Косачєвим. Можна лише здогадуватися, що з цього в результаті вийде, якщо зважити на відверту українофобську політику Кремля та ЗМІ, які його обслуговують. Зокрема, днями російські журналісти в сюжеті про святкування 199-річчя Тараса Шевченка в Оренбурзі, місті, де поет перебував у засланні, назвали Кобзаря «русофобом» та обурилися, що на його вшанування витрачають бюджетні кошти. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Останні публікації згорнути
Зворотний зв'язок
Тиждень дуже цінує думки своїх читачів і намагається враховувати їхню думку. Відгуки, коментарі і просто враження від прочитаного матеріалу ви можете надіслати за допомогою системи зворотнього зв 'язку. Редакція сайту обіцяє уважно вивчати ваші повідомлення — найцікавіші з них ми публікуватимемо у спеціальних статтях. Дякуємо за увагу та співпрацю.