Як стверджують аналітики OSW, «дотеперішня реакція показує, що у випадку розгортання більш рішучих дій щодо України з боку Росії, Брюссель може залишатися байдужим».
«Своїми діями Москва також надсилає черговий сигнал застереження президентові Януковичу, що на президентських виборах 2015-го року ставку можуть зробити на іншого кандидата, наприклад Віктора Медведчука», – вважають експерти.
У Центрі відзначають, що Росія не має на меті довгострокового блокування торговельних відносин з Україною, «оскільки довготривале обмеження доступу до російського ринку змобілізувало б українських виробників до спроб переорієнтації експорту». Проте «протягом найближчих місяців, що наближатимуть дату проведення саміту у Вільнюсі, слід очікувати чергових дій з боку Росії. Вони матимуть превентивний характер і показуватимуть українській владі наслідки дотримання проєвропейського курсу».
Крім того, експерти припускають, що «блокування кордону також було сигналом, що мав змобілізувати олігархів до посилення впливу на українську владу задля переорієнтації інтеграційної політики та підтримки ідеї поглиблення зв’язків з Росією у контрольованих ними засобах масової інформації».
Як результат, експерти Центру Східних досліджень прогнозують, що через «масштаби можливих наслідків для української економіки, не виключено, що Україна буде неофіційно відмовлятися від своїх зобов’язань перед ЄС і затягуватиме впровадження реформ, яких очікує ЄС, аби не допустити повторення митного конфлікту з Росією. Наслідком цього може бути фактичне рішення Києва відкласти підписання угоди про асоціацію на невизначений термін.