Закон про мови: регіонали-«безпрєдєльщики» не помічають безпомічних опозиціонерів

Політика
3 Липня 2012, 21:42

Поки політики, експерти та журналісти аналізували можливі сценарії подальшого розвитку ситуації з мовним законопроектом, регіонали вчинили так, як вони звикли це робити: замість хитромудрих комбінацій пішли по «безпрєдєлу».

Перші ознаки того, що «щось сьогодні буде», з’явились в обід, коли в Раду раптово завітав Микола Азаров, який зібрав у залі представників більшості. Засідання проходило у незрозумілому напівзакритому режимі: переважну більшість журналістів охорона витурила з ложі преси, а тих, хто залишився, в ній же і замкнула. Згодом інцидент владнали, списавши все на непорозуміння.

Читайте також: Мовні міфи Сходу і Півдня

Але преса помітила, що з появою Азарова «під куполом» місця в урядовій ложі окупували представники бойового крила регіоналів. Щоправда, цьому знайшлося одразу два пояснення: або ж синьо-білі бойовики хотіли захистити прем’єра від можливої агресії з боку опозиції, або ж були покликані охороняти самого Віктора Януковича, який все ніяк не міг донести до нардепів своє щорічне послання.

Читайте також: Драконові зуби для рідної мови

Але Азаров пішов, Янукович не прийшов, вечірнє засідання відкрили – а регіонали все ніяк не покидали урядову ложу. Пресу це насторожило, опозиціонерів – чомусь ні. «Ну,  може, їм там подобається сидіти, то хай сидять», – безтурботно відповідали вони журналістам.

Коли голова регіоналів Олександр Єфремов закликав негайно розглянути законопроект про мови, для опозиції це стало справжнім одкровенням. Як і завжди, першим зорієнтувався Андрій Парубій, який одразу кинувся до президії. За ним побігли ще кількадесят нардепів.

Як виявилося, попри всі запевнення, жодного плану дій у опозиції заготовлено не було. Відсутній був і лідер бютівців Андрій Кожемякін – він якраз відвідував у лікарні Олександра Турчинова, котрий захворів на запалення легенів.

Читайте також: Плюс русифікація всієї країни…

Тому опозиціонери хаотично намагалися атакувати президію. Але безуспішно – загін регіоналів вискочив з урядової ложі і зайняв надійну оборону.

Хоча у більшості теж все пішло не за планом – за те, щоб негайно розглядати законопроект №9073, проголосували лише 219 нардепів. Але головуючий Адам Мартинюк (Володимир Литвин завбачливо втік на засідання Гуманітарної ради при Януковичі) не розгубився і запропонував повернутися до розгляду питання. Більшість напружилась і дала 241 голос. Тепер Мартинюк повинен був знову поставити на голосування пропозицію розглянути проект №9073, натомість з грубим порушенням регламенту виніс його на голосування в цілому як закон. Більшість напружилась ще більше і видала на-гора 248 голосів – на 14 більше, ніж у першому читанні, що не дивно: майже в повному складі проголосували литвинівці, які до того виступали категорично проти проекту Ка-Ка.

Увесь цей час опозиція продовжувала атакувати трибуну і навіть вирвала у Мартинюка мікрофон – той флегматично скористався сусіднім мікрофоном Литвина. Під аплодисменти регіоналів засідання було закрите. Бліцкриг ПР вдався.

Читайте також: Що буде через 10 років після прийняття мовного закону(прогноз)

Більшість вирішила приховати хоча б маніпуляції у ході прийняття законопроекту, бо відсутність розгляду усіх двох з гаком тисяч поправок до другого читання є настільки колосальним порушенням законодавства, що приховати його неможливо в принципі. Сайт Ради «ліг» майже одразу – парламентські програмісти явно намагалися «підчистити» інформацію. Згодом, однак, вони зрозуміли, що шила в мішку не втаїти, і сайт відновив роботу. Однак сліди за собою їм підмести не вдалося – так в стенограмі    та в хронології  вечірнього засідання подано зовсім різні сценарії розвитку подій, а саме того, за що нардепи віддали 241 голос.

На публіці свого шулерства регіонали не те, що не хотіли приховати – вони ним пишалися. «Мыразвели их, как котят», – з задоволено мармизою бравував перед журналістами Михайло Чечетов.

Читайте також: Від русифікації до бідності

Самі «котята» демонстрували неймовірну безпорадність. На всі прохання пояснити, що ж сталося, вони лише зітхали: «Це ж бандити!» «Безпрєдєл!», «Що ми могли зробити…» Зрештою, опозиція устами Арсенія Яценюка пообіцяла в знак протесту… не ходити на засідання Ради до кінця сесії (тобто найближчі три дні).

«Це що, раніше тепер у відпустку можна?.. Ой добре…» – почулося з натовпу бютівців, які розходились по домівках.