На цей крок владу підштовхує зростання «діри» в бюджеті. Згідно з рядом експертних прогнозів, за підсумками року, дефіцит державних фінансів (з урахуванням дефіциту НАК «Нафтогаз України» і Пенсійного фонду) може скласти близько 4-6% ВВП (при запланованих 3,5%). Такі проблеми бюджету раніше вирішувалися за рахунок інфляції, але зараз, за підсумками семи місяців поточного року, вона поки що нульова. Тому в нинішній ситуації для компенсації потенційної недоїмки доводиться шукати альтернативні традиційним джерела.
Перегляд податкових пільг планувався ще при розробці урядової програми стимулювання економіки і обговорювався в ході переговорів з МВФ, проте до останнього часу відкладався. Згідно з урядовими підрахунками, загальна сума пільг з податку на прибуток і ПДВ склала минулого року понад 100 млрд грн (майже 22 млрд – з податку на прибуток та понад 88 млрд – з ПДВ). При цьому сума втрат податкових надходжень за існування цих пільг оцінюється в суму понад 15 млрд грн – з податку на прибуток і 30 млрд – з ПДВ (у 2011-му – понад 40 млрд грн).
У майже половину минулорічних недонадходжень ПДВ – близько 15 млрд грн – до держбюджету обходиться підтримка підприємств сільськогосподарської галузі, які користуються відповідною податковою пільгою. Пункт про зміну режиму оподаткування для АПК був зафіксований у проекті меморандуму з МВФ, так поки що і не підписаного сторонами. Зараз податкові пільги для агросектору знову під загрозою, як мінімум, часткової ліквідації. Як очікується, це має принести до скарбниці додатково від 10 до 13 млрд грн.